A magyarországi térinformatikai közösség tagjai számára vagy részéről közérdeklődést feltételező hírek, felhívások. Part of this blog (April 2006 - June 2015) is historical material, "frozen in time." The blog posts dated prior June 1 2015 will no longer changed. Some links to external web sites and internal pages will not work.
Oldalak
2006-07-30
Kereskedelmi hírek a Topcon-tól
A TOPCON világelső térinformatikai adatgyűjtő GPS-e
Szentpéteri László írja a HUNAGI-hoz küldött híranyagában:
"Miért világelső? Nos azért, mert a világon az első olyan nagypontosságú (szub-méteres, illetve -- fázisméréssel -- akár deciméteres pontosságú) érintőképernyős és WinCE-s terepi műholdas GIS-adatgyűjtője, mely a GPS holdak jelein kívül képes az orosz GLONASSZ-holdak jeleinek vételére is. Sőt, - digitális iránytűt és kamerát is tartalmaz!
A (NAVSTAR) GPS + GLONASSZ együttes jelvételt a Topcon-t GPS+ technikának hívja. Ennek köszönhetően a terepen vehető műholdak száma mintegy 50%-al nő! Ennek a Felhasználók elsősorban a nagyvárosi és az erdészeti, hegyvidéki adatgyűjtésben veszik, vehetik hasznát. Ezek után nehéz olyan mérési helyet elképzelni, ahol legalább négy műhold ne lenne megfelelő jelerősség mellett követhető. Miért? Nos azért, mert a Föld körül keringő több mint két tucat GPS műhold jelei mellett több mint egy tucat orosz műhold jelét is használhatjuk.
Ám ez még nem minden! A GMS-2 abban is világelső, hogy egy (bólintási és orsózási szögmérési képességgel is kiegészített) digitális iránytűt és egy digitális kamerát is tartalmaz! Az előbbi segítségével nemcsak a pontos iránymérés, de akár a külpontos adatbevitel is lehetséges! A kamera segítségével pedig a szakemberek lefényképezhetik a számukra fontos objektumot, vagy annak környezetét, és a fotót azonnal pozícióval láthatják el.
A Topcon GMS-2 négy lehetséges kiépítésben kerül forgalomba:
Hardveresen: csak GPS-szel, vagy GPS-szel és GLONASSZ-szal, illetve
Szoftveresen: a gyors és egyszerű TopPad adatgyűjtő programmal, vagy a komplex TopSurv GIS-szel. (Ez utóbbi szoftver bővítésével a GMS-2 akár mint egy hagyományos terepi vezérlő is használható a Topcon valamennyi mérőállomásához és geodéziai GPS eszközéhez!)
A Topcon GMS-2 jellemzői:
· GPS és GLONASS jelvétel, WAAS/EGNOS jelvétel
· 50 (!) L1-es vevőcsatorna
· Beépített digitális kamera
· Beépített digitális iránytű (bólíntási és orsózási szögméréssel)
· Utófeldolgozásos pontosság: akár néhány cm!
· Real-time DGPS pontosság: szubméter
· EGNOS-os pontosság: 1-3 méter
· Bluetooth, USB és soros kapcsolatok, valamint külső antenna csatlakozó
· 128MB SDRAM, 520MHz-es Intel270-es processzor
· 3,5”-es, 240 x 320-as, színes QVGA érintő-képernyő
· 8 órás működésre elegendő akku
· 197 x 90 x 63 mm-es méret, 0,7 kg-os tömeg (akkumulátorral)
· IP66-os víz- és terepállóság
· Működési tartomány: -20 / +50C
· 1 méterről betonra ejthető "
További információk: info@navicom.hu
Source: Laszlo Szentpeteri
Sales Manager South-East Europe, TOPCON EUROPE POSITIONING B.V.
www.topconeurope.com
Mobile Phone: +36-209-316-890, Fax: +36-27-543-901
E-Mails: laszlo_sztp@3tc.hu, lsz@topcon.nl
A TOPCON Europe honlapja is útba igazít:
Magyarországi forgalmazó: Navicom - Plusz. (Survey and GPS)Geza fejedelem u. 8,2051 BiatorbagyPhone : +(36) 20 972 5056Fax : +(36) 20 970 6967 E-mail : info@navicom.hu Website: www.navicom.hu
A cég triumvirátusa három ismert hazai szakértőkből áll: http://www.navicom.hu/Magunkrol.html
Vezetőváltás aTopcon America cégnél. David Mudrick lett a Topcon America Corporation (NJ, USA) új elnök-vezérigazgatója vagyis mind a Topcon Positioning Systems (TPS) mind a Topcon Medical Systems (TMS) főnöke.
Forrás: e-Newsletter of the GIM International No.13, July 2006
2006-07-19
A magyar űrkutatás elismerése az ENSZ-ben
Dr. Both Előd az ENSZ Világűr-bizottság 2006-2007 évekre megválasztott első alelnöke
Az ENSZ Világűrbizottságának (UN COPUOS - Committee on Peaceful Uses of Outer Space) idei ülésszakán mint COPUOS-tagállam, Magyarország is jelen volt. Az ülés kezdetén a küldöttek megválasztották a Világűrbizottság tisztségviselőit a 2006-2007-es évekre. A hazai űrkutatás komoly elismerésként tekinthető, hogy a MŰI igazgatóját az ENSZ Világűrbizottságának első alelnökévé választották. A MŰI a HUNAGI alapító szervezete. Gratulálunk dr. Both Előd úrnak magas tisztségéhez! A dr. Lothar Beckel vezette szekcióülésen dr. Csató Éva, a FÖMI Távérzékelési Központ tudományos főmunkatársa előadást tartott erdészeti alkalmazások témakörében. Amint arról márciusi naplóbejegyzésünkben ( http://hunagi.blogspot.com/ ) beszámoltunk, Lothar Beckel iskolai űratlasza a német mellett magyar nyelven jelent meg először Európában. A magyar változat elkészítésében közreműködő magyar szervezetek mindegyike a HUNAGI tagja.Bővebbet a MŰI honlapján: http://www.hso.hu/
2006-07-18
eContentPlus szakmai napok Pozsonyban az oktatási tartalomról
eContentplus orientációs és kapcsolat-teremtő napok Pozsonyban
Budapest után Pozsonyban kerül megrendezésre a Preparing for eContentplus program következő találkozója. Témaköre az oktatási tartalom. Időpontja 2006 szeptember 21-22.
Az alábbi kapcsolódó hírösszeállítás az eContentPlus program magyarországi kormányzati támogatója és koordinátora honlapja valamint a releváns EU hírforrások felhasználásával kíván eligazító tájékoztatást adni a térinformatikai közösség érdeklődői számára.
Az eContentplus program az Európai Unió digitális tartalomfejlesztést támogató közösségi programja. Bővebb információ: a program hivatalos honlapján található.
Az eContentplus programban való részvétel elősegítésére Ausztria, Csehország, Szlovákia és Magyarország közös kezdeményezésére és együttműködésével jött létre a Preparing for eContentplus program, mely a közép-európai együttműködésre fókuszál a digitális tartalomfejlesztés területén. Ennek érdekében kerülnek megrendezésre az ún. orientációs napok, melyek találkozási és kapcsolatteremtési lehetőséget biztosítsanak a potenciális partnereknek, egyben friss információkkal szolgálnak a négy ország nemzeti elektronikus tartalom-piacáról. Az eddigi találkozókon a térinformatikai szegmenst több HUNAGI tag képviselte Prágában és Budapesten, és reményteljes konzorciumi összefogásra is van esély.
A program keretében 2006-ban 4 találkozóra kerül sor, melyek az eContentplus program 4 kiemelt területével kapcsolatos kérdéseket járják körül. (Ezek: program 4 kiemelt területével kapcsolatos kérdéseket járják körül. (Ezek: a földrajzi információs rendszerek, a tudományos, oktatási, illetve kulturális tartalom.). A találkozóknak Prága, Budapest, Pozsony és Bécs ad otthont. Az orientációs napok célja, hogy elősegítsék a felkészülést az eContentplus 2006. nyári II. pályázati felhívására.
A pozsonyi találkozó díjmentes, nyelve angol. A rendezvényt elsősorban a HUNAGI oktatási tagintézményei és a hallgatói/diáktagozat figyelmébe ajánljuk, akik Magyarországon elektronikus tananyagfejlesztéssel, oktatási tartalom előállításával és szolgáltatásával foglalkoznak, vagy ilyen munkában maguk is részt vesznek. További információ és regisztráció itt.
Call for proposals 2006 - információk az EU honlapról:
eContentplus Helpdesk • Project partners search • Pre-Proposal
Please find below draft versions of the eContentplus 2006 Work Programme and call for proposals. Definitive versions of these documents will be published as soon as the internal procedures for their adoption by the Commission are completed. Any changes in relation to the draft versions will be pointed out on our website.
>> see also the Information Day page
Draft Work Programme 2006
(detailed objectives, priorities and an indicative timetable for the implementation)
(pdf 120 kb)
Draft Call text 2006 (call specifications and procedures)
(30 kb)
Draft Guide for Proposers 2006 (The Guide for Proposers and the associated Proposal Submission Forms, which contain guidelines regarding intended content and structure of proposals, deadline for submission, etc. )
This guide contains the following documents:- Guide for proposers- Part A - Proposal forms and instructions- Part B - Technical annex - Description of objectives and work plan- Part C - Financial viability forms and instructions
(280 kb)
Model Grant Agreement: (pdf 90 kb)
All draft documents: (one compressed file) (zip 400 kb)
Searching partners for a project?
Please note that organisations wishing to entered their company profile need to be registered as a Cordis user. The URL for registration is the following: http://cordis.europa.eu/search/index.cfm?fuseaction=reg.userregistration
Company profiles can be entered from:http://cordis.europa.eu/partners-service/dc/index.cfm?fuseaction=connexion.dologin&location=create.create§ion=Partners
Company profiles can be search from:http://cordis.europa.eu/partners-service/partners-search.html
You can also contact the National Contact Points (NCPs) in your country.
Felújítandó a 2006. évi INSPIRE országjelentés
Hozzá lehet járulni a 2006. évi INSPIRE Nemzeti Jelentés pontosításához! Minden információ hasznos!
A jelentést legkésőbb 2006. augusztus közepén kell megküldeni az Európai Bizottság által kijelölt szervezetnek, amely a beérkezett anyagokból egységes, összehasonlító anyagot szerkeszt a tagországok INSPIRE felkészültségéről az Európai Intézmények számára.
Ez már a harmadik jelentés lesz, amely ilymódon a szakterületi fejlődés irányára, előrehaladására, INSPIRE szellemiségének és minőségének meghatározására is alkalmas lesz. Az elsőt még évekkel ezelőtt, a HUNAGI szervezésében csaknem negyedszáz helyszíni interjú alapján készítette Danny Vandenbroucke (a belgiumi SADL EU által kijelölt szakértője), de ő szerkesztette a második jelentést is, melyhez a FÖMI-től, a KvVM-től és a HUNAGI-tól kért és kapott hozzájárulást 2005-ben. Most is ő és munkatársai szerkesztik a 3. országjelentéseket.
A 2006. évi jelentés alapja a Magyarországgal kapcsolatos legutolsó, második jelentés: itt található . Kérjük a HUNAGI tagintézményeit, különösen a június 30-i INSPIRE Információs Napon résztvevőket, hogy a legutolsó jelentés-változat figyelembevételével saját területükre vonatkozó adatok, információk pontosítását, kiegészítését adják meg e-postán legkésőbb 2006. augusztus 4-ig Lévai Pál úr részére, aki a jelentés pontosítását és szerkesztését a honi LMO és SDIC szervezetek képviselői bevonásával elvégzi. Címe: Levai.Pal@fomi.hu . Kérjük a határidő pontos betartását!
Az EU által elismert hazai LMO (legally mandated organisation) intézmény az OMSZ és a FÖMI, de reményeink szerint pályázni fog erre a címre a MÁFI is, míg SDIC (spatial data interest community) a HUNAGI, amely 113 tagszervezetét képviseli elsősorban a felhasználói szempontok és igények szem előtt tartásával.
Az INSPIRE információk alapvető forráshelye: itt található
2006-07-17
XVI. OTK, Szolnok, 2006 november 9-10
Országos Térinformatikai Konferencia (OTK)
A térinformatikai alkalmazások egyik legjelentősebb hazai rendezvényére kerül sor 2006. november 9-10-én, tizenhatodik alkalommal Szolnokon, a felújított régi helyszínen a Városi Művelődési és Zenei Központban.
A rendezvény célja az, hogy néhány kiemelt témakör vonatkozásában, elsősorban a közigazgatásra fókuszálva, esettanulmányokon keresztül a térinformatikai alkalmazások, és azok gyakorlati tapasztalatai kerüljenek bemutatásra, nem megfeledkezve a legújabb ismeretek átadásáról sem. Ebben a konferencia rendezői két önkormányzati szövetség – MJVSZ és TÖOSZ – támogatására is számíthatnak.
Az előadások mellett idén a konferencia rendezői nagy hangsúlyt fektetnek munkaműhelyek tartására, amelyek révén a résztvevők aktív bevonásával terveznek megvitatni számos közérdeklődésre számot tartó témakört.
A plenáris ülésen elhangzó előadásokban az alábbi kiemelt témakörökkel tervezzük foglalkozni:
II. Nemzeti Fejlesztési Terv térinformatikai vonzatú operatív programjai,
országos területfejlesztési stratégia,
3D nyújtotta lehetőségek a térinformatika alkalmazásában,
térinformatika alkalmazása megtérülésének gazdasági kérdései.
A munkaműhelyek témakörei:
Térinformatikai adatgazdálkodás kérdései – a munkaműhely olyan problémákat kíván felvetni, amelyek megoldása elősegítheti, hatékonyabbá teheti a térinformatika napi használatát. Néhány ezek közül: az állami alapadatok széleskörű használatát támogató adatpolitika kialakítása, közhasznú, közcélú adatok meghatározása és azokhoz való hozzáférés biztosítása, összhangban a Nemzeti Téradat Infrastruktúra kialakításával, az állami- és a magánszektor együttműködése az adat előállításban és szolgáltatásban.
E-önkormányzati rendszerek térinformatikai szegmense megvalósításának kritikus kérdései – a munkaműhely a térinformatika alkalmazásának gyakorlatában felmerülő problémákkal, kérdésekkel kíván foglalkozni, pl. digitális közműnyilvántartás és szakági nyilvántartás együttműködése, ingatlanvagyon kataszter és ingatlan-nyilvántartás összhangja, önkormányzati térképek, címregiszter és a DAT összhangja.
Nemzetközi szoftvergyártók bemutatkozása – a munkaműhely lehetőséget nyújt arra, hogy az Autodesk, Bentley, ESRI, Intergraph és a MapInfo képviselője tömören kifejtse az adott cég termékstratégiáját – termékfejlesztési irányokra, jövőképre, újdonságokra, hazai terméktámogatásra, alkalmazási területre fókuszálva.
A munkaműhelyi vitát moderátor irányítja, és felkért hozzászólók vezetik be a témákat.
A konferencián elhangzó előadások témakörei:
I. Területfejlesztés, környezetvédelem szekcióban az épített és természeti környezet alakítása érdekében tett térinformatikai megoldásokkal foglalkozunk, beleértve a vízügyi és természetvédelmi kérdéseket is. A II. Nemzeti Fejlesztési Terv lehetőségei is napirendre kerülnek. Foglalkozni kívánunk a területfejlesztés és az intelligens települések és régiók kérdéskörével is. A területfejlesztés keretében helyt kívánunk adni a közlekedési infrastruktúrával, vízügyi területen a Vásárhelyi-tervvel kapcsolatos előadásoknak is.
II. Adatérték, minőség a térinformatikában, EU projektek a szekció a következő témakörökkel kíván foglalkozni; Az adat- és árpolitika alkalmazásának alternatívái, különös tekintettel az állami alapadatokra és az EU ez irányú elképzeléseire. Mik befolyásolják, miként alakítható a minőség - ár viszony a térinformatikai rendszerekben felhasznált adatok vonatkozásában. Információk a legjelentősebb térinformatikai vonzatú EU programokról és projektekről, ill. az azokban való részvételi lehetőségekről.
III. Térinformatikai adatinfrastruktúra, adatgazdálkodás – közismert tény, hogy a térinformatika alkalmazásának nélkülözhetetlen „kellékei” a digitális térképi és térbeli referencia adatok. Ezért a különféle célok megvalósításához térinformatikát használó települések, régiók, országok, földrészek fontos érdeke, hogy területükre vonatkozóan egységes, az elvárásoknak megfelelő térinformatikai adatinfrastruktúra álljon rendelkezésre. Az adatinfrastruktúra azonban nemcsak a digitális térképi adatokat jelenti, hanem az azokhoz kapcsolódó leíró adatokat, technológiákat, szabványokat, szolgáltatásokat és meta-adatokat is. A szekció az ilyen adatinfrastruktúrák tervezését és létrehozását célzó hazai és EU kezdeményezésekkel és eredményekkel, valamint ésszerű, az adatok lehető legszélesebb körben való hasznosulását támogató adatgazdálkodás módszereivel kíván foglalkozni. Ebben az évben kiemelten tervezzük foglalkozni a Nemzeti Téradat Infrastruktúra megteremtésével kapcsolatos tervekkel, elképzelésekkel.
IV. Önkormányzati informatikai alkalmazások – az informatika eszközrendszere az önkormányzati tevékenységek ésszerű és hatékony megvalósításában nem nélkülözhető. Ezen belül a térinformatika olyan lehetőséget nyújt, amely képes a földrajzi helyhez köthető tevékenységek integrálására, döntések előkészítésére. A szekció a feladatköröket és a működési feltételrendszert alapul véve foglalkozik a térinformatika alkalmazási helyzetével és lehetőségeivel az önkormányzatoknál. Az informatika és térinformatika együttes alkalmazásának tapasztalatait ismertető előadások érintik a korszerű informatika és a vezetés kölcsönhatásait, valamint a településrendezés és -irányítás különféle vonatkozásait is. A szekció lehetőséget nyújt továbbá a szolgáltató önkormányzat, az önkormányzatok információ-szolgáltató tevékenysége fejlesztésének területén elért eredmények bemutatására, valamint a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás életbelépő új szabályozása – különös tekintettel az elektronikus ügyintézésre és a szolgáltató állam megvalósítására – várható hatásának elemzésére.
V. Korszerű térinformatikai technológiák és módszerek a szekcióban elhangzó előadásokat ebben az évben a munkaműhely helyettesíti.
A konferenciát térinformatikai cégek szakkiállítása kíséri.
Kísérje figyelemmel a www.otk.hu és a www.hungis.hu honlapokat, amelyek új információkat is tartalmaznak.
2006-07-03
Sikeres INSPIRE Nap Budapesten
INSPIRE Nap a téradatok elsőszámú szolgáltatóinak és a felhasználók képviselőinek részvételével
2006. június 30-án a FÖMI adott otthont az első országos INSPIRE információs nap 52 résztvevője találkozásának, akik a HUNAGI 400 címre megküldött meghívása, illetve figyelemfelhívása nyomán vállalták az aktív közreműködést.
A KvVM Informatikai önálló Osztálya és az FVM Földügyi és Térinformatikai Főosztálya égisze alatt szervezett és az Országos Meteorológiai Szolgálat, a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) és a Magyar Térinformatikai Társaság (HUNAGI) közreműködésével rendezett eseményen az Európai Bizottság (DG JRC) szakértője tartott bevezető előadást.
Résztvevő intézmények és képviselőik száma:
Kormányzati szervek, főhatóságok és egyéb közintézmények:
Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium
KvVM Informatikai önálló Osztály
Országos Meteorológiai Szolgálat
Országos Vízügyi Felügyelet
Magyar Geológiai Szolgálat
Magyar Állami Földtani Intézet
Eötvös Loránd Geofizikai Intézet
HM Térképészeti Kht.
Gazdasági és Közlekedési Minisztérium
Nemzeti Kutatási és Technológiafejlesztési Hivatal
Földművelésügyi Minisztérium
FVM Földügyi és Térinformatikai Főosztály
Földmérési és Távérzékelési Intézet
FÖMI Kozmikus Geodéziai Obszervatórium
FÖMI Távérzékelési Központ
Fővárosi Földhivatal
Zala Megyei Földhivatal
Akadémiai és felsőoktatási intézmények:
MTA Talajtani és Agrokémiai Intézet
Budapesti Műszaki és Közgazdasági Egyetem
Magánszféra:
Bekes Kft.
GeoX Kft.
Dasy Kft.
Térinformatika szaklap
Civil szervezetek:
Levegő Munkacsoport
Magyar Térinformatikai Társaság
A lezajlott program a következő volt:
Megnyitó :
Társelnöki bevezetők: Bozó Pál (KVVM IöO) , Szendrő Dénes (FVM FTF)
Az INSPIRE:
Általános ismertetés (Lévai Pál)
Az INSPIRE 2005-2006.évi felkészülési akcióprogramja. Helyzet az Európai Bizottság INSPIRE szakértői ülése és az Európai Bizottság 12. Térinformatikai Műhelye eredményei tükrében. (Remetey-Fülöpp Gábor) Felkért előadás:
Amit az INSPIRE-ról még tudni kell. Adatspecifikáció az INSPIRE-ban (Tóth Katalin EC DG JRC)
A hazai felkészülést támogató tevékenységek, események:
A FÖMI INSPIRE csapata bemutatkozása (Lévai Pál és tsai: Forgách Z., Iván Gy, Palya T.)
ITKHT STEA NTIS (Alabér László)
ITOP (Mihály Szabolcs)
MTA GeodTB Térinformatikai Albizottság (Mihály Szabolcs)
ITKTB MNAB 10' (Fejes István)
szünet
Társelnöki bevezetők: Dunkel Zoltán (OMSZ), Brezsnyánszky Károly (MÁFI)
Magyarország az INSPIRE nemzetközi szakmai felkészülésben:
GEO, EUMETSAT (Dunkel Zoltán), EEA (Bozó Pál), ESTAT (T.Tóth KSH), EWFD(Jelinek Gabriella KvVM), EuroSDR (Barsi Árpád), Térségi tervezés (Juhász P.G. VÁTI), ISPRS WG IV/1 (RFG), EuroGeoSurvey (Brezsnyánszky Károly), EARSeL (Winkler Péter), FIG (Zalaba Piroska), ICA (Pokoly Béla), EuroGeographics (Mihály Szabolcs), PCC (RFG), UNECE WPLA (RFG), Monarchia utódállamai és az INSPIRE (Rátkai Gyné), GISIG (Lévai Pál)
HUNAGI (Sikolya Zsolt) a HUNAGI kapcsolódó nemzetközi együttműködései (FAO UNSDI, GEO-GSDI-CEOS WGISS, EUROGI, ISDE) Az augusztus 30-i budapesti UNSDI ankét bejelentése.
Projektek és programok (ERA-ENV/GMES, Humboldt/GMES, Galileo, EUPOS, EUREF, e-ContentPlus, GVOP) (Szabó Ilona NKTH, Iván Gy, Kenyeres A., Winkler P. FÖMI, és Beliczay E., Levegő Munkacsoport)
Zárszó: (Mihály Szabolcs, Tóth Katalin)
A kritikus területek: stratégia, koordináció, kooperáció, gazdasági-pénzügyi modell, a kivitelezhető megvalósítás terve.
HUNAGI-FÖMI javaslat JRC aktív támogatással és részvétellel:
A november 15-i INSPIRE Nap bejelentése
További híradás a http://hunagi.blogspot.com interaktív naplón, vagy a www.hunagi.hu Fotogyűjtemény Események /Events/ almenűjében