Oldalak

2022-04-22

Földmegfigyelési Információs Rendszer (FIR) projektátadó záró rendezvénye a Műegyetemen

A délelőtti program előadói. (Dr. Solymár Károly Balázs infokommunikációért felelős ITM h.államtitkár a meghirdetett programtól eltérően nem lehetett jelen.)


A Föld napján került sor a Műegyetem dísztermében a FIR (Földmegfigyelési Információs Rendszer) projektátadó rendezvényére.

A KIFÜ, NISZ, Lechner Tudásközpont és a KKM konzorciumi partnerségében kidolgozott rendszer, a földmegfigyelési adatinfrastruktúra és szolgáltatás kialakításáról sajtónyilvános ismertetést tartottak a konzorciumi intézmények képviselői.

 

 

 

 

 

Dr. Spaller Endre, a projektekért felelős Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) elnökhelyettese ismertetést adott a projekt résztvevőiről, eredményeiről, innovatív megoldásairól, a projekt társadalmi hatásairól és kapcsolódó fejlesztésekről.










Dr. Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos (KKM) arról beszélt, hogyan illeszkedik a Földmegfigyelési Információs Rendszer Magyarország Űrstratégiájába


Dömötör Csaba igazgató, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt (NISZ) projektben vállalt szerepéről és feladatairól szólt.



Dr. Sík András, a Lechner Nonprofit Kft térbeli szolgáltatások igazgatója a Földmegfigyelési Operatív Központ (FOK) Lechner Tudásközpontban való felállításáról adott ismertetést.
A FOK feladatainak tömör összefoglalása (Dr. Sík András diája)
A FIR projekt zászlaja
FIR molinó a terem sarkában.





2022-04-08

Ami teljességgel átszövi és befolyásolja életünket: a félvezetők. A félvezetőipar trillió dolláros évtizedét írjuk?

Számítástechnika, internet, adattárolás, szenzorok, vezetékes és vezeték nélküli hírközlés, helymeghatározás, közlekedés, navigáció, ipari és szórakoztató elektronika, robotika, okos eszközök stb. Minden diszciplínát érintő hatása kétségbevonhatatlan.




 
















Forrás: https://www.mckinsey.com/industries/semiconductors/our-insights/the-semiconductor-decade-a-trillion-dollar-industry?cid=other-eml-alt-mip-mck&hdpid=abb30383-c33b-4184-bf8b-da6bf2b59c0c&hctky=10276991&hlkid=087f77cc76d0421d905070b2495c61e6

2022-04-05

A téradatok kezelésének etikai kérdései és az intézményi felkészítés módja a világban - ENSZ kérdőív

Az Európai Téradat Kutatás szervezete (EuroSDR) megküldte az ENSZ globális térinformációs tanácsadó bizottsága akadémiai hálózatának kérdőívét, amelyet olyan intézményekhez kívánnak eljuttatni, ahol téradatokkal foglalkoznak és akiktől a gyakorlat  etikával összefüggő kérdéseire kívánnak választ kapni. Mivel a téma közérdekű a szakmai közösség számára, a kérdőívet és forráshelyét e helyen is megosztom és az MFTTT WG4SDG tagjai figyelmébe ajánlom.

A kérdőív innen tölthető le: https://forms.gle/w7DVygrzoFyHaFSE7. Kitöltése mindössze 5 percet igényel. Beküldési határideje április 15.


 

 

 

 

 

 

 

 

Bővebbet a szervezet honlapjáról: www.eurosdr.net

A soron következő EARSC Cafe virtuális találkozó témája a 'Mesterséges intelligencia és földmegfigyelés pénzügyi támogatási lehetőségei' lesz 2022. április 7-én du 4 órakor

A programot az Európai Távérzékelési Vállalkozások Társulása (EARSC) szervezi az EOcafe on-line sorozatának keretében.

Bejelentkezés itt. 

Az MFTTT WG4SDG tagjaként meghívást kapva, az elhangzottakról röviden figyelemfelhívó összefoglalót tervezek adni.