Oldalak

2019-05-27

Megkezdődött a GEO Munkaprogram szimpózium Genfben


Az idei GEO Szimpózium mától szerdáig Genfben, az ENSZ Meteorológiai Világszövetség székházában kerül megrendezésre. Homlokterében a GEO 2020-2022 évi munkaprogram formálása lesz. A munkában a GEO program testülete, valamint a GEO zászlóshajó programok és a befogadott kezdeményezések (köztük a GI-18 EO4SDG) vezetői is részt vesznek. A rendezvény esetleg az interneten élőben is nyomon követhető lesz:  itt

A napirend innen tölthető le:

GEO munkaterv-tervezete a 2020-2022 évekre.
A végrehajtási terv részletei itt találhatók.

2019-05-24

A Nemzetközi Digitális Föld Szimpózium befogadta az MFTTT WG4SDG munkacsoport előadásanyagát

Ma jó hír érkezett Firenzéből. A kínai székhelyű Nemzetközi Digitális Föld Társaság (ISDE) 11. Nemzetközi Digitális Föld Szimpóziumának tudományos bizottsága a következő levelet küldte:
"On behalf of the ISDE11 Scientific Committee, we are pleased to inform you that the Session chairs and the Scientific and Program Committee completed the review of submitted abstracts.
Based on the results, your abstract entitled "UNLOCK AND USE EO/GEOSPATIAL DATA FOR SDG BY EMPOWERING STAKEHOLDER ENGAGEMENT IN A TRANSFORMED SOCIETY" has been accepted as oral communication in the Session "Digital Earth contribution to Society through ISDE community collaboration" chaired by Dr.  Cheryl Desha. ..."

A hírt megköszönve, azt rögtön megosztottam társszerzőimmel, az MFTTT WG4SDG csapat vezetőjével és tagjaival (Dr. Mihály Szabolcs, Palya Tamás, Prof. Dr.Zentai László, Hargitai Péter, Iván Gyula).
Bővebb információ a rendezvényről:
www.digitalearth2019.eu
Illusztráció forrása:
www.digitalearth2019.eu

2019-05-22

Idén tölti be 25. évét a HUNAGI

A múlt heti HUNAGI közgyűlés egyik napirendi pontjában szerepelt az idei jubileumi évvel kapcsolatos szakmai megemlékezés.
Havass Miklós tiszteletbeli elnök korábbi felkérésére tisztségviselésem ideje alatt, a Társaság első húsz évével (1994 -2015 május) kapcsolatos események dokumentumainak egybegyűjtése megtörtént, a szükséges konverziók után egy visszatekintő összeállítás terveim szerint a 2019 novemberére el fog készülni. A számítógépes környezetem sokat változott 1994 óta (pld. a Windows 95-től a macOS 10.14.5-ig) ami esetenként kihívást jelent a mintegy 40,000 archív anyag kezelésében.
A gazdag előadástárból minap Barkóczi Zsolt HUNAGI elnök kérésére az e heti debreceni előadásához kerestem éppen releváns háttérinformációt a jubileum kapcsán, mikor rábukkantam egy viszonylag hosszabb előadásanyagra, amely a HUNAGI
a GIS és az INSPIRE témakörben hangzott el 2014. március 31-én a BCE Regionális Környezet-gazdaságtan mesterszakos tanfolyam Alkalmazott térinformatika tantárgy keretében. A felkérés akkor Prof. Dr. Tózsa Istvántól, a BCE Gazdálkodástudományi Kar, Gazdaságföldrajz és Jövőkutatás Tanszék vezetőjétől érkezett. A HUNAGI alapításának körülményeit is röviden megvilágító előadás linkje itt található (32.5 MB): https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A09f0da69-4c49-4572-9bd1-82cc62f51cc0  
(Az anyagban egy helyen GIS Open helyett tévesen GEO Open szerepel.)
További szakmai beszámolók archív anyagai itt érhetők el: https://hunagi14.blogspot.com (feltöltésük továbbra is folyamatban van)

2019-05-14

Új weblap készült: "A Budapesten és Baján mesterséges holdakkal folytatott felsőlégköri kutatások története és eredményei - tisztelgés Dr. ILL MÁRTON emléke előtt" címmel

Prof. Dr. Almár Iván írja mai FB posztjában:
"Kedves kollégák, a magyar űrkutatás története iránt érdeklődő ismerőseim: jó hírem van. Immár az alábbi link segítségével elérhető egy gazdag weblap a Konkoly Obszervatóriumban, illetve Baján 1959-től mintegy 50 évig műholdak segítségével végzett felsőlégköri kutatások történetéről és eredményeiről. Egyetlen helyen elérhetővé vált 5 disszertáció, mintegy száz szakcikk, számos, laikusok által is érthető tanulmány, interjú, valamint a 2016-os bajai konferencia videoanyaga. Az olvasó tájékozódhat a KGO történetéről, valamint a Bajai Obszervatórium fejlődéséről és terveiről is. A weblap Nuspl János, Illés Erzsébet, Almár Iván, Hegedűs Tibor és Borza Tibor közös munkája. Elérhető a http://konkoly.hu/imekweb/ linken. Ezúttal kérem, hogy aki érdekesnek találja, ossza meg ismerősei között!"

2019-05-06

Befejeződött a CEOS WGISS 47. ülése

Az űrügynökségek Műholdas Földmegfigyelési Bizottságának Információs rendszerek és szolgáltatások munkacsoportja befejezte négy napos plenáris ülését. A több mint 60 szervezetet tömörítő munkacsoport plenáris ülésnek több mint 30 képviselője volt jelen és a távelőadókkal együtt mintegy félszáz előadás, ismertetés hangzott el. 
Az ülés programja itt érhető el: ceos.org
A hazai HSO/MŰI összekötői ismertetés pdf változata itt tekinthető meg: https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3Ac7059797-1207-40e6-9bdf-c50cd81826fa
A jegyzetek felhasználásával a KKM ŰFF számára szakmai beszámoló készül, amely megosztásra kerül a többi, anyagban szereplő érdekelttel.