Oldalak

2014-01-31

Az OpenStreetMap hazai közösségének soron következő rendszeres havi találkozója február 3-án Budapesten!

HUNAGI postájából:   Samu Imre,  OpenStreetMap aktivista és meetup szervező jóvoltából tájékoztathatjuk a honi térinformatikai közösséget az alábbi szakmai találkozóról és közérdekű sajtóhírről:
"A hazai ‪#‎OpenStreetMap‬ közösség elindította  rendszeres Budapesti találkozójukat  és tartalmas előadásokkal várja az érdeklődőeket is.  
Ha valakit érdekel a  közösségi térképészet és a szabadon felhasználható térképes wikipédia,
akkor érdemes figyelemmel kísérnie a rendezvényt.  

rendezvényekről  itt lehet tájékozódni ( fel kell iratkozni ) 
Az OSM közösség világszerte gyűjt adatot a különböző közutakról, vasutakról, vízi utakról vagy ösvényekről (pl.: turistautak), de még a kerékpárutak is felvételezésre kerülnek. Ezek fontosak a közlekedés számára, de ezeken felül az utak mellett elhelyezkedő egyéb objektumok is térképezésre kerülnek, csakúgy, mint üzletek, épületek (köz- és magán), parkok, természetvédelmi területek, kulturális és rekreációs területek. A térképezett objektumok több, mint 43 kategóriába és több száz egyéni típusba sorolva állnak rendelkezésre.
A térkép elérhetősége : http://www.openstreetmap.org/
A hazai OpenStreetMap közösség Facebook csoportja itt található: 

2014-01-26

Megjelent a HUNAGI 1/2014 elektronikus Hírlevele

A Hírlevelet ma este 400+ HUNAGI tag, partner, hazai szakember és döntéshozó kapta meg. Nem kapott Hírlevelet pedig szeretné olvasni? Írjon ide: hunagi@hunagi.hu. Leíratkozás ugyanott. A tartalom innen is letölthető.

2014-01-23

„Szép Magyar Térkép 2013” - pályázati felhívás

Mai postánkból. Kiss Eszter (OSZK) jóvoltából érkezett az alábbi felhívás:


PÁLYÁZATI FELHÍVÁS


            Az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék és az Országos Széchényi Könyvtár Térképtára pályázatot ír ki a

„Szép Magyar Térkép 2013”

cím elnyerésére, amelyre minden magyar térképkészítő és -kiadó műhely korlátlan számú, kizárólag saját maga által készített és 2013-ban közreadott nyomtatott vagy digitális kartográfiai művel pályázhat határainkon innen és túlról.
            A pályaműveket szakértőkből és laikusokból álló zsűri értékeli és díjazza, amelynek elnöke az Országos Széchényi Könyvtár Főigazgatója.
           
            A pályázatra benevezett nyomtatott kartográfiai dokumentumokat, illetve digitális hordozón megjelent műveket két példányban kérjük beküldeni. A helyi ill. távoli elérésű térinformatikai adatbázisokhoz kérjük, hogy a pályázók – amennyiben lehetséges – a kiállítás idejére hozzáférést biztosítsanak. (Az Országos Széchényi Könyvtár vállalja, hogy kizárólag a Térképtár olvasóterméből interneten elérhető adatbázisokba az olvasók és a látogatók betekinthetnek, de azokból semmiféle eszközzel adatot kinyerni nem enged.) A digitális művekkel nevezők részére lehetőséget biztosítunk 1-1 darab A2-es vagy A3-as formátumú poszter kihelyezésére és egy 3-5 perces demó bemutatására is.
         A nevezésen kérjük egyértelműen feltüntetni a nevező személy(eke)t és/vagy intézmény(eke)t!
            A beküldött darabokból rendezett kiállítás előre láthatóan 2014. március 21-től április 26-ig lesz megtekinthető az Országos Széchényi Könyvtár VI. szinti előadótermében, a könyvtár nyitvatartási ideje alatt (a megnyitó ünnepség során ingyenesen). A kiállítással a kartográfiai műveket készítő cégek és szervezetek számára szeretnénk lehetőséget biztosítani, hogy ne csak szakmai érdeklődők értesüljenek időről-időre az új fejleményekről.

            Kérjük, hogy a pályázaton való részvételével segítse elő a magyarországi térképkultúra elmélyítését!

Pályamunkák beküldésének határideje: 2014. január 31.
Cím: Országos Széchényi Könyvtár Térképtára, H-1827 Budapest.


Dr. Zentai László egyetemi tanár,
tanszékvezető

ELTE Térképtudományi és
Geoinformatikai Tanszék
Dr. Pászti László
osztályvezető

Országos Széchényi Könyvtár Térképtár

Térinformatikával segített információelemzés - Eredményesen lezárult a DGI 2014 konferencia!

Még az utolsó napon is jelentős volt a látogatottság
Rövid összefoglaló a jegyzetek, a készített képi anyag és a kiállítási információk feldolgozását követően ugyanitt.

2014-01-22

A DGI 2014 konferencia párhuzamos szekciója "Big Data and Analytics" tárgykörben


Neil Thompson elnöklésével a szekció a következő előadásokat tartalmazta:
M. Anliot (SAAB Dynamics): egy órán belül: 3D modell készítés egyetlen nagyfelbontású űrfelvételből aktuális példán bemutatva
R. Bailey: (Brit katonai hírszerzés): az összekapcsolt intelligencia - a Big Data ereje.
S. Doyle (Lockheed Martin): ami elég az elég! A hírszerzés életciklusa a Big Data korában
Remetey G. (HUNAGI): Nyíltforrású platform földmegfigyelési és térinformatikai alkalmazásokra - a World Wind európai versenyfelhívása. Az  előadás innen tölthető le (23 MB) Az előadás összhangban volt a délelőtti plenáris panelvitán elhangzottakkal, amelyen  többek között Vanessa  Lawrence, az Ordnance Survey elnök vezérigazgatója a növekvő mennyiségű, nem katonai forrásokból származó adatok, a nyílt adatok és nyíltforrású szoftverek  GEOINT jelentőségére is felhívta a figyelmet. Az előadást követően a BAE Systems szakértője részéről hangzott el kérdés.
K.Robinson (Esri európai védelmi csapat): Az Esri GEOINT portálja élő bemutatóval
J.Dolan (Overwatch Textron): a hírszerzési elemzőről.
(Az EU ír elnöksége alatt rendezett tavalyi Európai Adatfórumon elhangzott: a Big Data korszak kihívására az országok stratégiát kell, hogy kidolgozzanak, mely ki kell terjedjen a kompetens elemzők kiképzésére, mivel  5 éven belül a tapasztalt elemzőkben máris nagy hiány fog mutatkozni.) 
A térinformatikai, távérzékelési alkalmazások és lehetőségek  jövőjébe is bepillantást engedő előadások a kívülálló számára is meggyőzően mutatták be  a védelem és biztonság hatékony eszköztárát az egyes szakszolgálatoknál (pld. FBI).

DGI 2014 Plenáris ülés a Geo-intelligenciáról

Ebben a teremben kerül sor délután az F szekcióban 
a HUNAGI előadására is.
44 országból 800 résztvevő van jelen a konferencián és ami a polgári és a katonai közösségek képviseletét illeti mintegy 40-60%-os megoszásban. A brit vezérkari főnök, az amerikai NGA európai vezetője és a brit polgári szakmai szervezet, az Ordnance Survey vezetőjének aktív részvételével folyó plenáris ülésről és a panelvitában elhangzottakról néhány benyomásről, megállapításról várhatóan majd a HUNAGI első sorban érintett tagjai és partnerei számára készül beszámoló. A rendezvénynek -betekintve a képernyőn pörgetett, egyébként nem-publikus résztvevői jegyzékbe - nem volt más hazai résztvevője.

A konferencia ezévi kiemelt tárgykörei (Forrás_ DGI weboldal):


Key Focus Areas for 2014:

  URBAN CONTINGENCY- Learn from your peers about their ideas and strategies for effective and interoperable defence and intelligence capability in the urban environment.
  HOMELAND SECURITY– Build your strategy based on experiences and tools from colleagues who are fighting terrorism the world over.
  LITTORAL FOCUS– discuss the latest strategies for geospatial and intelligence support of operations and security missions in coastal waters around your country.
  MARITIME DOMAIN– 2 full days of conference sessions, case studies, debates and panel discussions designed to bring together naval and maritime experts in intelligence and surveillance.
  BIG DATA & CLOUD– Tackle the challenges of big data storage, analysis and exploitation in intelligence and defence operations
  IT ARCHITECTURE– bring your colleagues responsible for developing your effective data and IT architecture to learn how they can support an interoperable and scalable intelligence function.
  NORTH AMERICA FOCUS DAY– a full day of case studies and panel discussions giving you insight into the leading and most cutting edge strategies used in intelligence and geospatial support capabilities in the USA and Canada.
ARCTIC FOCUS– giving you insight in to the challenges and opportunities of northern passage real time surveillance, environmental matters, maritime and littoral issues.

DGI konferencia a közösségi hálókon
LinkedIn: http://www.linkedin.com/groups?gid=3085155&trk=hb_side_g
Twitter: https://twitter.com/defencegis
YouTube: www.youtube.com/dgieurope


A DGI konferencia kiemelt előadásai 

2014-01-21

A GEOINT rendezvény első napján Észak-Amerika és az Északi sarkvidék volt a középpontban

A konferenciát megelőző napon műhely jelleggel Észak-Amerika és az Északi sarkvidékkel összefüggő GEOINT és Big Data kérdések kerültek megvitatásra az amerikai nemzetbiztonsági és terrorelhárítási szervezet, a T-Kartor és Harris cégek, a DigitalGlobe űrfelvétel-szolgáltató, a tengerészeti hírszerzés vezető szakemberei előadásait követő panelvitában. 
Az északi sarkvidék azért is kiemelt témává vált, mivel a globális klimaváltozás hatására jelentősen megjavulnak az északi hajózóutvonalak használatbavételének kilátásai ami közvetlenül kihat a világ kereskedelmi hajózási útvonalainak jövőbeli átrendeződésére is. Nem véletlen, hogy az elsősorban érdekelt országok mellett megjelent máris Szingapúr és Dél-Korea




2014-01-20

DGI 2014 - Védelem, biztonság és térinformatika

A geo-intelligencia konferencia holnap kezdődik a QEII konferenciaközpontban, a Westminster Abbey és a RICS, a névjegyzékes földmérők királyi intézménye székházának tőszomszédságában. Az első nap kizárólag észak-amerikai alkalmazásokról számolnak be, a konferencia többi napján elsősorban európai előadások hangzanak majd el. Ide lett besorolva az első nap felelős szervezője Neil  Thompson  ny.tábornok, a kanadai katonaság   Geospatial  Intelligence  szervezetének volt igazgatója  szemmélyes felkérésére megtartandó NASA World Wind Europa Challenge ismertetés is, mégpedig a párhuzamos szekciók egyikébe. A részvételi díj többezer eurós határok között mozog, de az előadókra ez nem vonatkozik. Mint ismeretes, a WWEC 2014 öt szervezője között a NASA Ames Research Center, PoliMi-Como, Jacobs Egyetem és GraphiTech mellett ott van a HUNAGI is. 
A nyíltforrású fejlesztői platform minden távérzékelési-térinformatikai alkalmazás számára sokoldalú funkcionalitással rendelkezik az elemzéstől kezdve a megjelenítésig. Ahogy erről a WWEC 2014 európai főszervezője is beszélt a múlt héten Dr. Solymár Károly helyettes államtitkárral (NFM), kívánatos lenne, hogy magyar kisvállalkozások szakemberei és egyetemi hallgatók egyaránt induljanak az európai megmérettetésen. Az akció az JRC, a FAO, az ENSZ és sok más szervezet szakértőinek bevonásával folyik, akik a zsűriben lesznek. Az eredményhirdetésre az egyetemisták esetében a FOSS4G első európai konferenciáján a brémai Jacobs Egyetemen, a már végzett, és KKV-knál dolgozó szakemberek díjátadása várhatóan az INSPIRE konferencián kerül sor. Ez utóbbi szervező gazdája Raffaele de Amicis lesz. A HUNAGI előadás arra is alkalmat teremt, hogy a hazai, dr. Siki Zoltán (BME) által összefogott FOSS4G tevékenységről is szó essen. 

2014-01-17

Felhívás: Térinformatika, amit tudni kell. EU LLL N2K projekt

Mai postánkból. Egykori alapítónk és reménybeli új tagszervezetünk képviselője Prof. Márkus Béla kérésére HUNAGI közreadja tagjai, partnerei  és a honi térinformatikai közösség érdeklődői számára az alábbi felhívást:

"A Nyugat-magyarországi Egyetem Geoinformatikai Kara partnerként részt vesz a
Geographic Information: Need to Know (GI-N2K) elnevezésű EU LLP projektben
(http://www.gi-n2k.eu/), melynek rövid leírását és célkitűzéseit a mellékelt
fájl tartalmazza. A projekt fő célja: a térinformatikai munkaerőképzés
rendszerének a valós igényekhez való igazítása, rugalmasságának növelése,
egy magas szintű, európai térinformatikai tananyag specifikáció (GI S&T BoK)
létrehozásával. A projekt ezáltal erősíti a térinformatikai oktatási szektor
és munkaerőpiac között jelenleg fennálló kapcsolatokat.
Kérem, hogy a térinformatikai szakterület szereplőjeként, töltse ki a "Survey: Workforce demand in GIS&T" elnevezésű online kérdőívünket, mely a
következő internet címen érhető el:
http://gi-n2k.limequery.com/index.php/962297/lang-en/ "
További érdeklődés:________________________________________________
Prof. Dr. Márkus Béla * Email: mb@geo.info.hu Nyugat-magyarországi Egyetem,
Geoinformatikai Kar
Hívatkozott dokumentumok:

Hivatalos GEO sajtóközlemény terjesztés céljára


Inline image 1

PRESS RELEASEFOR IMMEDIATE RELEASE


Contact: Robert Samors                                            
               +41 (0) 79 257 8244


GEO to Keep Unleashing the Power of Open DataMandate Unanimously Endorsed for Another 10 Years

Geneva17 January 2014  In Geneva today, the Group on Earth Observations (GEO) received unanimous endorsement to unleash the power of open data for a second decade. There was agreement to continue building on the organization’s first 10 years of pioneering environmental advances, which are designed to improve the quality of life of people everywhere. Fueled by open data, GEO’s efforts are now evident in most regions of the world. GEO is comprised of 90 member nations, the European Commission and 77 Participating Organizations.

“GEO is successfully meeting its mandate, which is to make data and other information open, accessible and easy to discover for decision makers around the world,” said Mr. Janez Potočnik, European Commissioner for the Environment. “GEO’s vision is now operational, a proven force for putting sound science to work across nine essential areas: agriculture, biodiversity, climate, disasters, ecosystems, energy, health, water and weather.”

GEO’s mandate is to drive the interoperability of the many thousands of space-based, airborne and in situ Earth observations around the globe. Without concerted efforts to coordinate across diverse observations, these separate systems often yield just snapshot assessments, leading to gaps in scientific understanding and hampering data fusion in support of better decision making for society. GEO aims to fill such gaps by providing a comprehensive, more integrated picture of our changing Earth. GEO is accomplishing this by establishing a Global Earth Observation System of Systems, known as GEOSS, and a Portal through which data and other information can be easily accessed at little or no cost.

“Rather than snapshot assessments, GEO gives us moving pictures of a changing planet,” said Mr. Cao Jianlin, Vice Minister of the Ministry of Science and Technology of China. “Our world does not work just in the sea, on land, in the atmosphere or in space, and our policies cannot reflect individual domains either.”  China, for example, is partnering with 46 other GEO-member nations and several of GEO’s Participating Organizations to ensure that unprecedented data will be available to measure the effects of human activities and natural processes on the carbon cycle, the first such coordinated effort at the global level.                                                                     

In South Africa, 22 nations and 5 GEO Participating Organizations recently launched AfriGEOSS with the goal of strengthening that continent’s capabilities to produce, manage and use earth observations. “This new initiative gives us the necessary framework to support informed decisions about a range of priorities, including food security, access to clean water and sanitation, natural resources, and coastal and disaster management,” said Derek Hannekom, Minister of Science and Technology, South Africa.



By increasing the utility of open data about the Earth, GEO is helping to mitigate disasters, develop water-management strategies, support citizen observatories, and strengthen food security. GEO is driving the development of new tools, such as a cholera early warning system, as well as painting fuller pictures of complex environmental processes, including through global observations of ocean acidification at the global scale and observations of atmospheric greenhouse gases from space. GEO participants are also studying the footprint of mining practices, with the aim of minimizing future impacts on nearby communities and natural habitat, and focusing on links between air quality and health. There is also focus on the far-reaching consequences of melting glaciers and other serious cold-region concerns. 

"The Obama Administration continues to work to catalyze the emergence of new businesses, products and services powered by the U.S. Government's open data. Increasing access to data and data sharing, both nationally and internationally, is crucial for unleashing innovation across our data-driven economy," said Dr. Patrick Gallagher, performing the duties of the Deputy Secretary of Commerce." GEO's collaborative work to integrate open data about the Earth continues to drive the development of new tools, services and scientific insights that are used around the world to support sound decision making."
GEO Secretariat: 7 bis, avenue de la Paix • Case postale 2300 • CH-1211 Geneva 2 • Switzerland
Tel: + 41 (0) 22 730 85 05 • Fax: +41 (0)22 730 85 20 • secretariat@geosec.org

Dr. Solymár Károly h. államtitkár részvételével munkában a GEO miniszteri szintű értekezlete

A csúcs első két szekcióülésének programjában a következők szerepeltek:

Janez Potocnik, EU biztos DG Envi
A harmadik és negyedik (brüsszeli fokvárosi) csúcson már képviselte az EU-t előbb mint tudomány majd a környezetvédelmi biztosként. Hangsúlyozta annak jelentőségét, hogy itt jelentették be Genfben, hogy a SPOT elmúlt 27 évben készült űrfelvételeit szabad hozzáféréssel biztosítják a jövőben minden nem-kereskedelmi alkalmazás számára, csatlakozva ezzel a Landsat és a Sentinel adatpolitikák sorához.
Jianlin Cao, miniszterhelyettes, Kína
Pekingi nyilatkozat
Egyetértenek a genfi nyilatkozattal é a GEO 2020-ig az utat kijelölő startégiájával.
Derek Hannekom, miniszter Dél-Afrika
Létrehozták a Nemzeti Földmegfigyelési Rendszert és ez javasolható más GEO tagoszgok számára is.
Patrick Gallagher, államtitkár USA Kereskedelmi Minisztérium
Minden közadat nemzeti erőforrás, melynek hozzáférése és használata mindenki számára biztosított. Ez érvényesül a GEO stratégiájában és követett gyakorlatában is.
Két kulcselőadás: előbb Steiner UNEP ügyvezető igazgató helyett Jacqline McGlade UNEP vezetője tartotta meg az előadást, többek között bejelentette a UNEP Live portálszolgáltatás megindítását. UNEP elkötelezett a fenntartható fejlődés érdekében végzett munkájában és együttműködéseiben (pld. FAO, WHO). Az adatok megléte, hozzáférhetősége és használhatósága alapvető.
Bruno Oberle, a svájci környezetvédelmi hatóság vezetője a szövetségi kormány erőfeszítéseit a biológiai sokféleség megőrzésében GEOSS munkatervéhez igazodva műholdadatok és terepi mérések együttes felhasználásával végzi. A monitoring hozzájárul a jobb döntésekhez, a fenntarthatósághoz. A GEO jövőjét a tagországok zöld, fenntartható gazdasággal kapcsolatos elkötelezettségei biztosítják.
A szünetben tartalmas beszélgetést folytathattam dr. Solymár Károly helyettes államtitkár úrral (NFM ifokommunikációs államtitkárság), aki tájékoztatást kapott a GSDI szervezetről, a térinformatika és földmegfigyelés egymásra épüléséről a fejlesztési és alkalmazási feladatokban. A kiállítás megtekintése közben a legtöbb szó a fiatal szakemberek ösztönzésének lehetséges módjairól esett, amivel a leghamarabb elérhető lenne a hazai űralkalmazási közösség és képesség megerősödése mindenekelőtt a magánszférában, ami a kulcsa a versenyképességnek, projekt-konzorciumokba való bekapcsolódás lehetőségének A földmegfigyelés a távközlés mellett alkalmas lenne, hogy kiemelt területként legyen kezelve az ESA csatlakozást követően a honi űralkalmazási ipar felfejlesztése érdekében. A HUNAGI szemszögéből úgy látszik, hogy a soron következő GEO miniszteri csúcsig Magyarországon is megvalósíthatók a GEO munkatervébe való bekapcsolódás feltételei, pld. egy nemzeti földmegfigyelési rendszer kialakítása harmonizált téradat infrastruktúrára építve, kapcsolódva a GEOportálhoz, mindezt építve többek között a Copernicus program adatainak és szolgáltatásainak hasznosítására. A stratégia, koordináció alapvető, emellett a kezdeményezések - meglévő pályázati források felhasználásával - maguktól a hasznosító, alkalmazási szektoroktól, legfőképp a keresletre mozduló magánszektor szereplőitől érkezhetnek.
A kiállítótérben államtitkár úr elidőzött a polgárok földi adatgyűjtésbe való bevonásával foglalkozó öt EU projekt bemutatásánál, találkozott Prof.Maria Brovellivel, a World Wind nyíltforrású alkalmazásfejlesztő platform európai versenyfelhívás olasz irányítójával (amelyben a HUNAGI is közreműködik) és Gua Huadong akadémikussal, a Nemzetközi Digitális Föld Társaság főtitkárával.
A harmadik szekcióülésen a miniszterek és résztvevő országok, közreműködő szervezetek nyilatkozatai következtek. Madagaszkár miniszterelnöke után a miniszterek és államtitkárok következtek az alábbi sorrendben: Egyiptom, Marokkó, Portugál, Romania, Japan, Kolumbia, Korea, Kanada, Németország, Mexikó, Norvégia, Fülöpp-szigetek, Nigéria, Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Paraguay, Svédország, Finnország, Indonézia.
Ezt követték a GEO együttműködő szervezeteinek nyilatkozatai a következő sorrendben: UNCRD, UNISDR, WMO, EEA, ESA, EUMETSAT, IAF, CEOS, COSPAR, EuroGeoSurvey, GSDI, IAF, IEEE, IHO és ISPRS.
 A jelentős csúszás miatt az együttműködő szervezeteknek a tervezett 3-3 helyett mindössze 1-1 perc jutott nyilatkozataik lényegének közlésére, ami technikai kihívást jelentett a delegáltak számára. A feladattal a GSD részéről Carmelle Terborgh (Esri, Washington DC) bírkózott meg eredményesen. Maga a GSDI nyilatkozat itt tölthető le: www.hunagi.hu/G/GSDIStatementGEOGenevaMinisterial.pdf