Oldalak

2016-02-27

Az ISA tól az ISA2-ig. Interoperabilitással az európai közigazgatások modernizálásáért

ISA² Konferencia
Brüsszel, Crowne Plaza Hotel, 

2016. március 3
10 EU tagországi előadás az "Európai közigazgatás interoperabilitási megoldásai" tárgykörben (BG, IT, PT, FR, EE, ES, UK, DK, BE, NL mellett az Európai Parlament, az Európai Bizottság főigazgatóságai de az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal képviselői is tartanak előadást)
Program  http://ec.europa.eu/isa/isa2conference/programme/index_en.htm
A programban kifejezetten térinformatikai előadások is szerepelnek:
Paul Smits: az INSPIRE referencia architekturáról, Miguel A Amutio az EGEO (Spanyol Közös téradat szolgáltatásról adnak elő.
Érdekesnek ígérkezik Vassillios Peristeras előadása az Európai Interoperabilitási Keretprogram revíziójáról, továbbá Giacomo Martirano  "GeoSmartCity" javaslata.
Megjegyzés: az ISA² jogi alapját a 2015 november 25-i Decision (EU) 2015/2240 adja.
Az információ forrása és bővebb információ: http://ec.europa.eu/isa/  Elérhetőség: info@isa2conference.eu 

Az EU ICT közösség legutóbbi lisszaboni konferenciájának szereplői (RFG felvételei):
https://picasaweb.google.com/112066959995287816437/ECICT2015Conference?authuser=0&feat=directlink
 

2016-02-26

A 2016. évi INSPIRE Konferencia felhívása

Az alábbi körlevél bizonyára számot tart a Napló olvasóinak érdeklődésére:

INSPIRE Conference 2016: Call for presentations and workshops


inspire-info@jrc.ec.europa.eu

5:30 PM (2 hours ago)

"Dear Colleagues,

Over the past decades the European Union has put in place a broad range of environmental legislation to protect, preserve and improve Europe's environment for present and future generations. However, many challenges persist and these must be tackled together in a structured way.

The 7th Environment Action Programme (EAP), guiding European environment policy until 2020, identifies the priority areas where more action is needed and ascertains INSPIRE as one of the instruments of the enabling framework to meet these goals.

INSPIRE is about efficiently sharing digital spatial data related to the environment between public authorities at all levels of government, across borders and with the public at large. Such requires effective coordination between all authorities involved and a high degree of legal and technical interoperability, which is also pursued in the context of the EU Digital Single Market.

As such, the INSPIRE Conference 2016, “INSPIRing a sustainable environment”, also aims to show how the implementation of INSPIRE contributes to the European Interoperability Framework and the EU's digital economy in general.

The INSPIRE Conference 2016 will take place in Barcelona, 26-30 September 2016
It will be organised through a series of plenary sessions addressing common policy issues, and parallel sessions focusing in particular on applications and implementations of INSPIRE, interoperability challenges and solutions, research issues and new and evolving technologies and applications and poster presentations

Call for presentations and workshops
You are invited to submit proposals for abstracts of presentations which will be delivered in thematic sessions or for workshops;

Details of the call and the topics covered are available on the INSPIRE Conference 2016 site

Kind regards,
The INSPIRE team"

2016-02-17

Egy új hazai LinkedIn vitafórum: NASA Web World Wind

LinkedIn vitafórumot indított NASA Web World Wind néven az OSGEO Hungary Interest Group részéről dr. Siki Zoltán (BME ÁGT).

Nagyszerű kezdeményezés, jól szolgálja a hazai nyfsz közösség ismereteinek bővítését, egyben előmozdíthatja az innovatív alkalmazásfejlesztéseket mind az elemzések, mind a megjelenítések terén. Egy példa arra, milyen könnyen programozható a NASA webes nyfsz fejlesztői környezete:
" ESA & NASA are making WebWorldWind rock!
http://jsbin.com/canayolane/1/edit?html,js,output "

Mi a véleménye az eszközröl? Kommentelje a benyomásait.

Téradat alkalmazásfejlesztésre buzdító oktatási eszközök. JavaScript tanfolyam kezdőknek:

Tweet the tweet: https://twitter.com/NASA_WorldWind
És ne felejtsük, az éves európai World Wind alkalmazásfejlesztési megmérettetésről itt lehet tájékozódni:
http://eurochallenge.como.polimi.it
Forrás: Patrick Hogan (2016. február 17, 18)

2016-02-12

OpenCitySmart - háttérinformációk

https://wiki.osgeo.org/wiki/Opencitysmart







Suchith Anand (ICA OSGT Bizottság) február 6-i posztja az OpenCitySmart-ról:

OpenCitySmart – The Open platform for Smart Cities  (

OpenCitySmart (rövid video)
 Az ENSZ térinformációs tanácsadó bizottságának anyaga a jövőbeni trendekről:
LIDAR városi alkalmazása
ftp://ftp.springfield-or.gov/sp/Outgoing/New%20Folder%20(2)/Analysis_Use_Lidar_CityPlaning_01.pptx
Műszaki támogatás:
A fenti linkeken elérhető leírások, megoldások hasznosak lehetnek a NASA WWEC idei versenyfelhívására való jelentkezés megfontolásánál. A szervezők egyetemisták és fiatal végzettek pályázatait várják OpenCitySmart/ Smart/City témakörhöz kapcsolható alkalmazásfejlesztésekkel. Részletek itt:
http://eurochallenge.como.polimi.it

2016-02-11

Térinformáció és geo-infokommunikációs technológiák a humanitárius segítségnyújtás számára Európában

Simon Vrečar EUROGI főtitkár tegnapi tájékoztatatása szerint az európai szervezet tagjainak tavaszi találkozójára (EMM) és közgyűlésükre (GBM) az Innsbrucki Egyetemen kerül sor április elsején " Térinformáció és geo-infokommunikációs technológiák a humanitárius segítségnyújtás számára Európában" témakörben.
Az EUROGI tagok (Magyarországon a HUNAGI) felkérés szerint február 29-én 18 óráig küldik be hozzájárulási javaslataikat. Bővebb információ: a HUNAGI-n keresztül.



 

2016-02-09

Demográfiai kihívások és térinformatika - egy hannoveri műhely eredményei

A német szövetségi kormány Gazdasági és Energiaügyi Minisztériumának Geoinformációs gazdaság bizottsága (GeoBusiness - GIW) és a térinformáció szolgáltatások északnémetországi közhasznú egyesülete a GIN e.V. közös műhelyt rendeztek 2015 december 8-án Hannoverben. A találkozó témája, a demográciós változások kihívásai mintegy 70 résztvevőt vonzott. Egyetértés mutatkozott abban, hogy a válaszadáshoz a gazdaság, a közigazgatás, politika és a civil társadalom együttes fellépésére van szükség ahol a könnyen hozzáférhető  állami téradatok a folyamatotot előmozdítják.
A demográfiai kihívásokat a 

  • területfejlesztés
  • mobilitás,
  • energiaügy és
  • egészségügy oldaláról elemezték az előadók.

Az esemény előadásai, fényképei és videoi itt tekinthetők meg: GIV honlap 
A résztvevői vélemények itt követhetőek: Videoklip.  A műhely egyik fénypontját jelentette az előadásokban elhangzottak poszterméretű és jegyzetszerű grafikus összefoglalása.
Forrás: Andrea Satli  (Geobusiness)

2016-02-07

Járványügy és térinformatika - Zika vírus

Illusztráció forrása: Lancet, Statnews
A New York Times tegnapi on-line kiadásában két ábrát is közöl: a Zika vírus terjedéséért első helyen felelősnek gondolt szúnyogok életterének tematikus térképét az amerikai kontinensen, továbbá a polgári légiforgalom összeköttetéseit a térségben. Bővebbet: Air Travel Between U.S. And Zika-Affected Areas. Figyelemreméltó, hogy például az Egyesült Államokban a Közép és Dél-Amerikával a legsűrübb járatforgalommal rendelkező Florida, de akár Texas is - időjárása folytán - maga is egész évben igen magas kockázatú térség a Zika terjedése szempontjából. Az adatokat megerősíti a Lancet közlése nyomán a Statnews tanulmánya is http://www.statnews.com/2016/01/15/zika-florida-texas-disease-vector-study/.
A közegészségügyi vizsgálatok egyik világközpontja az atlantai Centers for Disease Control and Prevention, amely a Zika elterjedtségről globális áttekintést ad. Az ENSZ Központ és szakmai szervezete, a genfi World Health Organization ad ki hivatalos globális és regionális bejelentéseket. A WHO vezérigazgatója február elsején válságbizottságot állított fel, amely még aznap összeült. A WHO az első helyzetjelentését (WHO declares a Public Health Emergency of International Concern) február 5-én adta közre. 
Könnyen továbbgondolható, hogy elvben és indokolt esetben (súlyos közegészségügyi vészhelyzet esetén)  a viszonylatonkénti járatsűrüség, utaslétszám tér-idő elemzésében  jól szolgálhatja a szükséges intézkedésekre vonatkozó döntések megalapozását, amennyiben az elemzésben felhasználják többek között az utaslisták adatait, illetve a kormányzat rendelkezésére álló egyéb információt is. 

2016-02-03

Okos város okos megközelítést kíván - a személyiségi adatok védelmének és az adatbiztonság javítása

Dr. Sven Schade, a JRC DERD munkatársa, a DE European Chapter tagja figyelemfelhívása nyomán oszthatom meg az alábbi hírt. 
A kiadvány borítóképe. Courtesy by DoTaoiseach
2016. január 28-án (World Data Protection Dayjelentette be az Európai Ügyekért és Adatvédelemért felelős ír miniszter a  “Getting smarter about smart cities: Improving data privacy and data security”  című kiadvány megjelenését. A tanulmányt Prof. Rob Kitchin és munkatársai készítették a Maynooth Egyetem, National Institute for Regional and Spatial Analysis ( NIRSA) szervezeten belül folyó, az Európai Kutatási Tanács  The Programmable City projektje keretében. A 82 oldalas kiadvány sok hazai Smart City tervező és fejlesztő érdeklődésére is számot tarthat. Ez az ír Kormányzati Adatfórum kezdeményezés első kiadványa. Röviddel ezt követően megjelent egy másik tanulmány is. Ebben Lilian Edwards a témakör jogi megközelítését adja Privacy, Security and Data Protection in Smart Cities: a Critical EU Law Perspectivecímmel.
A könyv boritóképe. Forrás: www.amazon.com
Egyébként Rob Kitchin már 2004 óta foglalkozik a digitália és a tér kérdésével a mindennapjaink szemszögéből. Erről tartott előadást az Amerikai Földrajzi Társulás éves konferenciáján Philadelphiában, majd hét évvel később, Martin Dodge szerzőtársával megírta a University College London, Centre for Advanced Spatial Analysis (UCL CASA) sorozatában kiadott  "Code, space and everyday life" tanulmányt (https://www.bartlett.ucl.ac.uk/casa/pdf/paper81.pdf). A művet  2011-ben az MIT is kiadta 
(Rob Kitchin and Martin Dodge: Code/Space: Software and Everyday Life MIT Press, Cambridge, MA, 2011, ISBN 978-0-262-04248-2, xiv+290 pages). Erről könyvismertetés olvasható többek között Michael Battytől (UCL CASA) a szoftvertanulmányok  Computational Culture lapjában.
A kiadvány az on-line könyvterjesztésen keresztül is elérhető (a címlapkép is innen származik):

2016-02-02

GEO XII hivatalos összefoglaló


GEO XII. Fotó: RFG
A Mexikóvárosban tartott novemberi XII. GEO Plenáris ülés és Miniszteri csúcs összefoglaló jelentése itt található:
http://www.earthobservations.org/geo12.php
Forrás: GEO Titkárság, Genf
A rendezvényt megelőzően két napon keresztül szakmai műhelyek kerültek megrendezésre, melyekről a Napló korábbi bejegyzéseiben már hírt adott.
Az ülésen a GSDI szervezet  képviseletében, annak részbeni támogatásával vehettem részt.