Oldalak

2017-11-29

Az MFTTT fogadókészség-erősítő kampányáról közöl cikket az MMM-GI nemzetközi tudományos szakfolyóirat

A skopjei Micro, Macro & Mezzo Geographic Information főszerkesztőségének meghívására beküldött Mihály Sz., Palya T. és Remetey-Fülöpp G. cikket a független bírálók pozitív véleménye alapján a következő számában közli le a szaklap.
Az illusztráció forrása: https://www.facebook.com/GeoSEEInstitute
A cikk az ENSZ Agenda 2030  Fenntartható Fejlődési Céljainak elérését támogató térinformációs és távérzékelési infrastruktúra, adatok, szolgáltatások és kapcsolódó technológiák kérdéskörét tárgyalja. Azzal, hogy a célok, alcélok és indikátorok mérése, monitoringja és jelentései statisztikai területegységekre vonatkozóan végzendők ahol szükséges, ez térszemléletű megközelítést igényel. Bemutatja a térinformatikai és földmegfigyelési
közösségek,  az érdekelt és potenciálisan érintett szervezetek és intézmények figyelemfelhívása céljából indított előadás kampányt arról, hogy az Agenda 2030 végrehajtása milyen lehetőségeket és kihívásokat jelent a megszólítottak számára. Nemzeti szinten a tárcák és szakterületek együttműködési készsége és képessége döntő és ebben kitüntetett szerepe van a statisztikai szervezetnek. A cikk szövegét előzetesen megkapta a GSDI szervezet főtitkára, mivel ennek a szervezetnek jóvoltából jutott hozzá a szerzői kollektíva az UN Statisztikai részlege, a GEO és CEOS WGISS vonaláról a legfrissebb információkhoz. Az MFTTT-GSDI tagjai közötti együttműködés de facto április óta működik és december 5-én a GEO EO4SDGS munkacsoport távmegbeszélésén a GSDI képviselője részéről a magyarországi kampány jó gyakorlatként várhatóan ismételten szóba kerül.
Az MFTTT égisze alatt folyó akcióval nemzetközi nyílvánosságot kap az ENSZ Agenda 2030 Fenntartható Fejlődési Célok (FFC) elérése térinformatikai/földmegfigyelési támogatásával összefüggő hazai figyelemfelhívó kampány egy olyan térség nemzetközi szakfolyóiratában, amely az EU mellett újabban nemzetközi pénzügyi és segélyszervezetek (pld. Világbank) és mértékadó intézmények (pld. NASA, GEO, CEOS) érdeklődésének homlokterébe kerültek. A modell (a megosztott információtartalom, a megosztás módja és gyakorlata, a megfogalmazott további lépések) reményeink szerint hamarosan a marokkói Digitális Föld Csúcstalálkozó napirendjére is felkerülhetnek.

2017-11-14

Nyílt adatok, nyílt forráskódú szoftverek a digitális gazdaság meghajtói

Három figyelmet érdemlő esemény a digitális átalakulás vonatkozásában (szerkesztés alatt):

1. Prof Maria Antonia Brovelli előadása a múlt héten Pekingben:
"Open Data, Open Software Geospatial Applications" 
https://www.slideshare.net/jgarnett/open-data-and-open-software-geospatial-applications






2. Arnulf Christi 20 perces előadása a Frankfurti Egyetem Európai Tanulmányok Központjában (CAES) három héttel ezelőtt:

"Digital change is a blessing for Europe".








3. Palya Tamás hívta fel a figyelmet erre a minapi hazai hírre:


http://hirlevel.egov.hu/2017/11/10/a-digitalis-jolet-program-2-0-meg-kivanja-alkotni-az-allami-mukodes-soran-keletkezett-adatvagyon-gazdasagi-hasznositasanak-szabalyozasat/

2017-11-09

Az Európai Bizottság "ICT Proposers' Day 2017" rendezvényén

Több mint 2000 regisztrált résztvevővel. Összefoglaló rövidesen itt. Hamarosan beszámoló készül a GSDI, az NFM MŰI és az MFTTT részére.



















Tematikus Digitális Föld Konferencia 2018-ban - kedvezmény-lehetőség fiatalok számára

7. Digitális Föld Csúcstalálkozó
DES 2018
A tematikus csúcstalálkozókat minden páros évben a Nemzetközi Digitális Föld Társaság (ISDE) szervezi. A jövő évi rendezvény kiemelt tematikája a 'Fenntartható fejlődés Afrikában' lesz.
Az ISDE Ifjúsági Bizottsága tegnapi felhívásában utazást könnyítő lehetőséget ajánl fe 35 évnél fiatalabb  aktív résztvevők számára. Bővebb információ itt található: https://files.acrobat.com/a/preview/544af241-e218-4a4a-bd2d-75d669f9957e

Egyébként a csúcsra előadással tervez készülni az MFTTT szerzői kollektívájának ISDE tagja. Tárgya szorosan kapcsolódik a rendezvény tematikájához (Digitális Föld technológiáknak az FFC elérését szolgáló alkalmazás-erősítésével összefüggő nemzeti törekvések és tapasztalatok). 

Vision4Tech - V4 konferencia Budapesten

Nemrégen, október 14-én a V4 országok elnökeinek szekszárdi  plenáris ülésén napirenden volt a digitális átalakítás kérdésköre, az infokommunikáció lehetőségeinek és veszélyeinek számbavétele.  Mintegy három hét múlva, tegnap került sor Magyarország V4 elnöksége égisze alatt a Vision4Tech egynapos konferenciájára Budapesten, a Bálna konferenciatermében. A rendezvény hármas jelszava: 'Értékek, Partnerség és Európa erősítése' voltak. Mind a négy ország infokommunikációért felelős kormányzati főtisztviselője, így Kara Ákos államtitkár NFM (H), Krysztof Szubert államtitkár, Ministry of Digital Affairs (PL),  Andrea Krajcikova az európai ügyek vezérigazgatója a Gazdasági Minisztériumban (SK) és Marek Ondrousek ipari és kereskedelmi miniszterhelyettes (CZ) bevezető előadásaikban tekintették át a digitális átalakítással kapcsolatos helyzetet. 
Ezt követően előadások és panelviták hangzottak el a V4 jővője az automatizálás, az összekötöttség és a vállalkozások tématerületeken. Ez utóbbiban kiemelkedett Medveczky Zsuzsa (MKIK) előadása a digitális vállalkozásokról, hogyan fejlesztendők a KKV-k infokommunikációs képességei, illetve Kelemen Csaba NFM főosztályvezető EDIOP projekt-ismertetése "Programozd a jövődet" cmmel. A projekt lehetőséget biztosít a térinformatikával összefüggő szolgáltatási, alkalmazásfejlesztési és oktatási/képzési szakemberek számára is. A projekt futamideje közel 3 mrd forintos forráskerettel  2016 szeptember elejétől 2020 december végéig tart.
A rendezvényen a GSDI szervezet tagjaként vettem részt.

2017-11-08

Megbeszélés a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Fenntartható Fejlődés és Erőforrások Kutatócsoportjánál


A megbeszélésről Dr. Mihály Szabolcs c.egyetemi tanár a következőket írta:
"Remetey F.G., Palya T., Hetesi Zs. és Mihály Sz. november 7-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen egy megbeszélésen vettünk részt a térinformációs és földmegfigyelési adatok szerepéről az ENSz Fenntartható Fejlődési Célok megvalósításában és a Jó Állam jelentésekben. Érdekes volt, és ígéretes."
A megbeszélés forgatókönyvét egy erre az alkalomra készült prezentáció jelentette, melyet Dr. Mihály Szabolcs vezetett fel interaktív magyarázat formájában. A megbeszélésről vendéglátónk Dr. Hetesi Zsolt feljegyzést készít, amely kijelöli a lehetséges továbblépés irányait. A prezentáció anyaga hamarosan betekinthető lesz az MFTTT szerzői hármasa által gondozott elektronikus dokumentumtárban (https://rfg155.wixsite.com/erfg).

2017-11-07

'Open Science for earth remote sensing: latest developments in software and data' e-Kiadvány

Dr. Suchith Anand (http://www.geoforall.org) a Geo for All ismeretátadási kezdeményezés evangelistája küldte a mai nap az alábbi linket, amely a szeptemberi "nyílt tudomány a Föld távérzékelésében: a legújabb fejlődési eredmények a szoftverek és adatok terén"
Remélhetőleg ez úton is minél több hazai érdeklődőhöz eljut ez a link és felkeresik az e-kiadványt. Érdemes elolvasni a vendégszerkesztők bevezetőit a "képbe kerüléshez".
Open Geospatial Data, Software and Standards Journal
Special issue on "Open Science for earth remote sensing: latest developments in software and data" 
https://link.springer.com/article/10.1186/s40965-017-0039-y/fulltext.html  
https://link.springer.com/journal/40965/topicalCollection/AC_2e95924270638072d6d5f03b92fd6deb 

Továbbadom GeoforAll Ambassador minőségemben Idén tavasszal, a firenzei Heritage for Planet Earth konferencián  részesültem ebben a megtiszteltetésben részéről, hogy ahol lehet, tegyek a Nyílt forráskódú szoftverek használatának elterjedése érdekében. Legutóbb az Espoo-beli NASA-ESA World Wiind Europa Challenge kiértékelő eseményen voltunk együtt.
És hogy itt se felejtsem el: dr.Siki Zoltán tanár úr (BME ÁGT) hamarosan ismét megnyitja a Foszforgézú konferenciáját, melyen a hazai nyfsz fejlesztői és felhasználói közösség tagjai számolnak be eredményeikről.

 

2017-11-03

Az ISDE szervezet rangos tudományos elismerése

A mindössze 11 éves  ISDE szervezet rangos tudományos elismerése, hogy befogadta az ICSU, a tudományos uniók 1931-ben alapított ernyőszervezete. (A gyorsuló világot szemlélteti, hogy az ISPRS  csaknem 90 éves fennállásakor válhatott a neves szervezet tagjává, ahol a tagszervezeti képviselők nem egy Nobel-díjas társaságában ülhetnek.)
Az ISDE honlapján olvashatjuk a mai hírt: 

"ISDE was announced as an ICSU Member
2017-11-03
On October 23rd, 2017, at the 32nd General Assembly of the International Council for Science (ICSU)..."

A Nemzetközi Digitális Föld Társaság soron következő rendezvényei:


The 7th Digital Earth Summit
2018, DES-2018, on Digital Earth for Sustainable Development in Africa will be held in El Jadida, Morocco, at the Faculty of Science, Chouaib Douakkali University from April 17-19, 2018.
Bővebben: 

Special Session Digital Earth for Smart Solutions 
at the 7th International Conference on Cartography & GIS
18-23 June 2018, Sozopol, Bulgaria