Terv szerint a Magyar Űrkutatási Iroda számára rövid beszámoló is készül |
A még gyógyuló bordatörésem miatt a szakmai eseményen a szervezők jóvoltából távközvetítéssel, otthonról vehetek részt és első ízben nem is az éppen megszűnő GSDI szervezet képviseletében, hanem az NFM-MŰI égisze alatt működő GEO nemzeti levelezőjeként.
A mai napon elsőként a GEO munkaprogramhoz való hozzájárulásról Steven Hosford (CEOS) beszélt, majd Paola De Salvo (GEO Titkárság) beszámolójára került sor.
A CEOS hozzájárulása a GEO 2018-2020 évi három éves munkaprogramjához tematikai és keresztmetszeti szemszögből volt felvezetve. A tematika szerint az Éghajlat, Szénstratégia, Földművelés, Katasztrófák,az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok (SDGs), Víz, Óceánok és partvidékek valamint a Sarkvidékek és Biológiai sokféleség kerültek kiemelésre. A témákat együttesen érintő, négy kereszt-kérdéskör az Adathozzáférés, Adatminőség, Virtuális műholdkonstellációk alkalmazása, valamint az Ismeretek terjesztése voltak.
Paolo de Salvo a GEOSS közös infrastruktúrájának (GCI) építését a kezdetektől (2005) egészen napjainkig követte nyomon, bemutatva a főbb állomásokat (adattárház (2008), első adatportál (2010), brokerelt adathozzáférési infrastruktúra (2012) és a GEOSS új portálja (2017). Ez utóbbi mai vagyonát mintegy 170 brokerelt katalógus, 5000 adatszolgáltató és mintegy 414 millió adatforrás jellemzi.További új funkciók: Térkép-alapú, interaktív, önmagyarázó és segédlettel támogatott felhasználói felület, Egyszerű és kiterjesztett keresési lehetőség, Okos szűrés: általános, szakmai közösség szerinti, adattól-függő szűrési lehetőség, Információközlő és megjelenítési szolgáltatások, Felhasználói testreszabás, Geo-lokalizálási szolgáltatások, Alaptérkép megválaszthatóság.
A WGISS és WGCV bemutatkozó összefoglalóit Mirko Albani (ESA ESRIN) és Kurtis Thome, a munkacsoportok vezetői tartották.
A szünet után Brian Killough a CEOS rendszermérnöki iroda részéről átfogó betekintést adott
A Mirko Albani által vezetett Adatmegőrzési szakértői csoport előadástémái a következők voltak:
- Adatformátumok és interoperabilitás a Federated Data Access együttműködésben
- Minőségi indikátorok a metaadatok feltalálásában
- A WGCV munkacsoport tevékenységének támogatása a CEOS adatkockákkal és a CEOS teszt-területek adathozzáférésével
M.Thankappan
a 'Digitális Föld Ausztrália' projekt keretében az üzemszerű adatkocka
módszertan alkalmazását mutatta be az elemzésre kész adatok (ARD)
előállítására.Az
ezzel kapcsolatos fejlesztési projekt három vizsgálatot foglal magába:
ARD korrekciós paraméterek érzékenységvizsgálata, időbeli stabilitás és
terepi validáció.
- Szabványosítás és a legjobb gyakorlatok (pld. ISO 19159-3)
(Beszámoló szerkesztés alatt).
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése