Az operatív földmegfigyelési műholdak bizottsága (CEOS) információs rendszerek és szolgáltatások munkacsoportja őszi, négynapos ülésén várhatóan a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI/HSO) utódszervezete is részt vesz, ezúttal távösszeköttetésben. A MŰI/HSO utódszervezete egy, a KKM keretében működő szakfőosztály, melynek munkáját Dr. Ferencz Orsolya az űrkutatásért és űrtevékenységért felelős miniszteri biztos felügyeli).
Magyar szakemberek 2006 óta résztvevői a CEOS WGISS munkacsoportnak és Budapest már két ízben volt helyszíne a földmegfigyelési informatika szakembereinek találkozójának, mindkét esetben a MŰI/HSO aktív részvételével (2006, 2011). 2018 óta a MŰI/HSO a WGISS elismert partnerszervezete.
A Working Group on Information Systems and Services (WGISS) 48. ülésének házigazdái a Vietnam National Space Center (VNSC) és a Vietnam Academy of Science and Technology (VAST) lesznek. A rendezvény helyszíne a VAST campusa lesz Hanoiban október 8-11 között.
Egyébként a CEOS az ESA-val karöltve, a fenntartható fejlődési célok elérése szolgálatába állított műholdas földmegfigyeléssel támogatott információk, szolgáltatások, kutatás-fejlesztések és alkalmazások példáival jelentetett meg egy jól használható útmutatót az elmúlt évben. Bővebb információ: wgiss.ceos.org
20 éves a Digitális Föld Nemzetközi Szimpózium sorozata, amelyet Kína kezdeményezett 1999-ben, egy évvel azután, hogy Al Gore felvázolta a Digitális Föld vízióját. Íme a link a Taylor and Francis kiadó Int'l Journal of Digital Earth szakfolyóiratának virtuális különszámhoz, amely a “Digital Earth and Big Earth Data”címet viseli:
https://think.taylorandfrancis.com/digital-earth-and-big-earth-data/?utm_source=CPB_think&utm_medium=cms&utm_campaign=JOH10665
Javasolható, hogy az érdeklődők kérjék felvételüket előzetesen az ISDE hírlevél címjegyzékére (ez is ingyenes).
Az idei, 11. Szimpóziumra Firenzében kerül sor a CNR kutatóközpont, az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja, az ESA, RADI szervezésében és támogatásával. A rendezvény linkje az előzetes programmal: www.digitalearth2019.eu. A rendezvény jelmondata: "Digital Earth in a Transformed Society". A rendezvényre az MFTTT WG4SDG munkacsoportja befogadott előadással készül, arra várhatóan szeptember 26-án délben kerül sor.
Tegnap este elkészült a novemberi kölni szimpózium MFTTT poszterének összefoglalója. A határidő napjának előestéjén beküldött anyag befogadásáról zsűri dönt. A fenntartható fejlődési célok témakörét homlokterében tartó rendezvény főszervezője a német légi- és űrügynökség űrhajózásmenedzsment és földmegfigyelési részlege (Deutsches Zentrum für
Luft- und Raumfahrt - DLR). A szimpózium mottója a "Földmegfigyelés új távlatai". Terv szerint az MFTTT hozzájárulás felvillant majd több releváns hazai fejlesztést és törekvést is, előzetesen egyeztetve több honi műhely szakértőivel.
-->
Az UN-GGIM e heti newyorki ülésén bemutatták a "Sustainable Development Goals Connectivity Dilemma c. kiadványt, amely a földügyi és geotér információk szerepét taglalja a város és vidék globális kihívásaival szembeni ellenálló képesség elősegítésében. A kiadvány az ENSZ Globális Geoinformáció-kezelési (UN-GGIM) tanácsadó bizottság akadémiai hálózatának vezetője szerkesztésében jelent meg.
A kiadvány elérhetősége (CC alatt, nem kereskedelmi célra):
http://oapen.org/search?identifier=1005177
de innen is elérhető:
vagy unggim.academicnetwork.org
www.crcpress.com
Forrás: Prof. Chryssy Potsiou-nak, a 35 tagú szerzői kollektíva tagjának tegnapi Facebook bejegyzése.
Az UN-GGIM akadémiai hálózata vezetője Prof. Abbas Rajabifard (Melbourne-i Egyetem), helyettese Prof. Maria A. Brovelli (Milánói Műegyetem)
A Nemzetközi Digitális Föld Társaság (ISDE) két évente sorra kerülő, 11. nemzetközi szimpóziumát az olasz Kutatóhálózati Központ (CNR) és az Európai Unió Közös Kutatóközpontja (JRC) támogatásával Firenzében tartja szeptember második felében.
A Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság (MFTTT) Fenntartható fejlődési célok munkacsoportjának (WG4SDG) előadására a szimpózium Cheryl Desha (Ausztrália) által elnökölt “Digital Earth contribution to Society through ISDE community collaboration” szekcióban kerül sor újzélandi, bolgár és ausztrál előadók társaságában.
- “An International Collaboration towards Transformed Engineering Practice in Digital Earth” by Cheryl Desha
- “Digital Earth - the next paradigm” by Richard Simpson
- “Three-Dimensional Mapping – When 3D Models of Real Environment Become 3D Maps” by Temenoujka Bandrova
- "Unlock and Use Eo/Geospatial Data for SDG by Empowering Stakeholder Engagement in a Transformed Society" by Gabor Remetey-Fülöpp
- “Grasping the Global with Digital Earth” by Mary Fargher
Az ülésen az MFTTT dr. Mihály Szabolcs vezette WG4SDG munkacsoport összekötője révén, távkapcsolatban vett részt. Az MFTTT hozzájárult mind a GEO EO4SDG 2020-2024 stratégiai megvalósítási terv anyagához, mind a találkozó fő témaköreinek megválasztásához. Egy max. három diaképes prezentáció elkészítésére is lehetőség nyílt, amely azonban az első, zárt szekcióülés alatt fellépő sorozatos hanghiba okozta csúszás miatt nem hangozhatott el, de amely így is bekerülhet a GEO EO4SDG dokumentum tárába és a résztvevők számára is elérhető lesz. A Dr. Argyro Kavvada (NASA) által vezetett, közel 8 órás ülés további szekcióiban különösen érdekes volt Steven Ramage (GEO Titkárság) 'Földmegfigyelési megoldások a fenntartható fejlődési célokért', valamint Ian Coady (brit Nemzetközi Fejlesztési Minisztérium) képviselőjének 'Az Egyesült Királyság földmegfigyelési ökoszisztémájának javítása' címmel tartott előadása. Az MFTTT WG4SDG képviselője a vitához is hozzájárult és a hallottakról várhatóan az őszi Fény-Tér-Kép konferencián is mód lesz beszámolni.