Oldalak

2020-01-30

Elhalasztják a februárra tervezett GEO Data & Knowledge Week (DKW) pekingi rendezvényt


A szóbanforgó bejelentést január 29-én tette a GEO genfi titkársága, miután a Kínai Tudományos Akadémia RADI intézetével, a házigazdával egyeztetett az új koronavírus krízis miatt. Ugyanígy egy későbbi időpontban, várhatóan virtuálisan kerül sor a Digitális Föld Vízió 2030 vitaülésre ISDE szervezésben. 

2020-01-16

Az Európai Űrügynökség magyarországi Üzleti Inkubátorháza (ESA BIC Hungary), a Gábor Dénes-Díjasok Klubja és az InnoStudió évindító eseményén






Az ESA BIC, a Wigner Fizikai Kutatóközpont, az InnoStúdió és a Gábor Dénes Díjasok Klubja (GDDK) összefogásával sorra kerülő rendezvényen meghallgatott előadók a következők voltak:  Tandi Zsuzsanna (ESA BIC Hungary vezetője), Ferencz Orsolya (űrkutatásért felelős miniszteri biztos), Szabó István (Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal helyettes vezetője), Lévai Péter József (Wigner Fizikai Kutatóközpont főigazgatója), Darvas Ferenc (GDDK elnöke) és Farkas Bertalan (nyugállományú dandártábornok, kutató űrhajós).
Ezt követően az ESA technológia transzfer hálózat projektjei és az ESA magyarországi üzleti inkubátorház által felkarolt témák rövid bemutatására is lehetőséget biztosítottak.
A déli állófogadást követően részletesebb előadások hangzottak el az ESA innovációs programja Magyarországon elérhető elemeiről (Tandi Zsuzsanna), az ESA űrbiztonsági program űridőjárási műhold konstellációja számára fejlesztett komplex műszerről, az űrkémia hazai és nemzetközi fejlesztéseiről, végül az űrkémia és élettudományok számára nyíló lehetőségekről a súlytalanság körülményei között. A program telt házat vonzott. A szervezés mintaszerű volt és a MOMKULT megfelelő környezetet biztosított.



2020-01-10

Meghívás a pekingi 'Digitális Föld jövőkép 2030' műhelyre

A hivatalos meghívás ma érkezett a Nemzetközi Digitális Föld Társaság (ISDE) főtitkárától, Prof.Dr. WANG Changlin úrtól. A 'Digitális Föld jövőkép 2030' műhelyt a Kínai Tudományos Akadémia (CAS) Távérzékelési és Digitális Föld Intézete (RADI) szervezi február 17-20 között (ugyanott, ahol február 17-22 között a GEO Data & Knowledge Week eseménye zajlik, amelyen magyar előadás is elhangzik).
A 2006-ban alakult ISDE már tartott hasonló előretekintő munkacsoport műhelyt 2011 márciusában magyar részvétellel. Az akkori munkacsoport anyagunk más-más megközelítésben megjelent a washingtoni Nemzeti Tudományos Akadémia Közleményeiben, az isprai JRC Téradat Infrastruktúra Kutatás Szaklapjában (JoSDIR), valamint a pekingi Nemzetközi Digitális Föld Folyóiratban (IJDE).
A CAS  CEODE majd utódszervezete a RADI 1999 óta kétévente rendez Nemzetközi Digitális Föld  Szimpóziumot (ISDE), amelyet az ISDE szervezet megalakulásának évétől kezdve minden páros évben tematikus Digitális Föld Csúcs rendezvény (DES) egészít ki. 
Magyar résztvevők 2003 óta vesznek részt a szervezet munkájában (HUNAGI, FÖMI, Celk Center, Corvinus Egyetem, GSDI, MFTTT WG4SDG).
Az IJDE mellett a szervezet egy másik tudományos folyóiratot is kiad Big Earth Data címmel, amelybe nívós eredeti cikkek küldhetők be





2020-01-06

MFTTT WG4SDG munkacsoport megbeszélés

Az MFTTT WG4SDG találkozó résztvevői. Jobbról balra: 
Mihály Sz., Zentai L., Palya T. és Remetey-Fülöpp G. 
Fotó: ELTE TGT
WG4SDG: a Fenntartható Fejlődési Célok elérésének támogatására létrehozott MFTTT munkacsoport.
Prof. Dr. Zentai László (ELTE TGT tanszékvezetője) meghívására ma megbeszélést tartott az MFTTT WG4SDG munkacsoportja Dr. Mihály Szabolcs c.egy.tanár,  a munkacsoport vezetője elnökletével. A munkacsoport tagjai közül Hargitai Péter (HUNSPACE) és Iván Gyula (MFTTT) kimentésüket kérték.
Az eredményes megbeszélés az MFTTT Intéző Bizottság december 10-i ülésén hozott határozatnak megfelelő tennivalókat tekintette át, de szóba került a munkacsoport tevékenységének ismertetése is, melyre a jövő havi pekingi GEO Data & Knowledge Week rendezvényen elhangzó magyar előadás keretében kerül sor.