Oldalak

2013-09-30

D-City jelentés a GEO honlap előoldalán!

Davina Jackson előadását tartja. Kép: HUNAGI, 2013
A Digitális város jelentés első nyomtatott változatát a GEO titkárság szponzorálta. Tratalmát az egyik szerkesztő, az ausztrál Davina Jackson bemutatta az ESA-GEO stratégiai vitafórumon is Frascatiban. A tanulmányhoz hozzájárulást adott a GSDI és a Digitális Föld Nemzetközi Társaság is és hívatkozik arra a PNAS anyagra is, amelyben a HUNAGI is közreműködő volt. GEO honlap: klikk ide!

2013-09-27

A következő napokban nyilvánosságra kerül a COPERNICUS on-line országfelmérés elérhetősége


Az angolnyelvű felmérés szövege magyar nyelven is olvasható lesz. 
A felmérés statisztikailag akkor értékelhető ha legalább 30-50 kitöltött válasz érkezik vissza.
Az on-line felmérés linkjének terjesztésébe a HUNAGI tagjai és partnerei mellett (440+) külön is felkérjük majd a Magyar Űrkutatási Irodát, a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaságot valamint a Magyar Űrípari Klasztert is.
A felmérés kiértékelése három fronton történik majd: Európai Űrügynökség (ESA), Európai Térinformatikai Ernyőszervezet (EUROGI) és HUNAGI. Az eredményekről a december 12-i budapesti COPERNCUS Műhelyen számolnak be a COPERNICUS Market-Pull Package projekt illetékesei. Illusztráció: A Sentinel 1 műhold (felbocsátás: 2014-ben) Kép forrása: ESA.

2013-09-25

Élő közvetítésben nyomon követhető az AM/FM GIS Italia éves konferenciájának két kiemelt előadása a BIM és a 3D a katasztrófa menedzsmentben témakörökban

Lényeg:
BIM (building information management) és 3D a térinformatika két forró területe.
A beérkezett levél tartalma a kiemelt előadók megnevezésével:

"Dear EUROGI Members ,
it is with extreme pleasure that I like to inform you that tomorrow in Rome will take place the Annual Conference of AMFM GIS Italia.
During the conference will be presented two keynote speech in English by Bart Lathower of OGC and professor Jimmy Chou from Feng Chia University . 
Bart will discuss the BIM initiatives that since long time I propose should be one of the EUROGI theme and Jimmy will discuss the 3D and disaster managing other relevant issue .

THE GOODNEWS IS THAT YOU MAY JOIN TO THE CONFERENCE THROUGH http://uniroma1.adobeconnect.com/amfm
THE PROGRAMME IS AVAILABLE ( in Italian) at 
Looking forward to collaborate , all the best regards from sunny Rome.
Mauro 
Prof. Ing. Mauro Salvemini 

Distinguished University Professor 

President AMFM GIS Italia - www.amfm.it
Treasurer  EUROGI - www.eurogi.org "

2013-09-22

Megérkezett a Geocarto International magyar száma

A NASA Lyndon B. Johnson részlegéből a  küldemény ezen a hétvégén érkezett meg a kiadvány vendégszerkesztőjéhez. A főszerkesztő kérésére a Taylor & Francis kiadó megküldi a Geocarto International szaklap Magyarországnak szentelt kettős számát a szerzőknek, szerzői kollektíváknak. A kettős szám tartalmát a kiadvány hátoldala is bemutatja:


2013-09-19

Fejlett szolgáltatási megoldások a WGISS36 napirendjén (cloud computing, big data)

Illustration: Barbara Ryan, Director of GEO Secretariat, Richard Moreno Vice Chair, Satoko Miura, Chair, Michelle Piepgrass, Secretary of WGISS-36Image: HUNAGI, 2013
A WGISS-szel szemben támasztott igányek és elvárások kötetlen megvitatását  követően (melyben a GSDI részéről is két hozzászólás volt) az újtípusú szolgáltatási megoldások fejlesztését és alkalmazását bemutató űrügynökségi (JAXA, Orosz Űrrendszerek Zrt, NASA, ESA és CNES) beszámolók következtek. Végül a GEO Titkárság igazgatója Barbara Ryan jelenlétében Osami O adott ismertetést a GEOSS Common Infrastructure (GCI) megvalósításáról és a holnapi GEOSS vision/architecture meghívásos értekezletről, melyre a szervezők meghívtak számos magánszektor képviselőt.
Információ morzsák az egyes elhangzott előadásokból. HUNAGI további részletekről érdeklődés esetén tájékoztatást tud adni.

2013-09-18

Hivatalos sajtójelentés a Copernicus MPP pályázat eredményhírdetéséről

Az EUROGI sajtójelentés itt tölthető le

Itt olvasható az Európai Űrügynökség Honlapján megjelenő kapcsolatos hír:

http://www.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/Copernicus/Exploring_the_Sentinels_potential
 

Űrügynökségi beszámolókkal az IDN, ESA EO program és Copernicus/Sentinel ismertetésével folytatódik a WGISS ülés

Bemutatott ügynökségi szolgáltatások és hírek:
Holland Űrügynökség:
Megnyitott Nemzeti Műholdas Adatportál (jogi okokból csak holland felhasználók részére)
Holland Külügyminisztérium által 40 M euróval támogatott mezőgazdasági és vízügyi szolgáltatás műholdadatok felhasználásával a fejlődő országok részére
Kiterjedt gátdeformáció-monitoring technológia és szolgáltatás műholdadatok alapján (radar-interferometria) Alkalmazók: Hansje Brinker, OrbitalEye
Előadó elérhetősége: Mark Loos,  m.loos at spaceoffice.nl
A következő előadás a kanadai helyzetet ismertette. A korábbi Kanadai Távérzékelési Központot (CCRS) összevonták a térképészeti hatósággal. Az új szervezet neve: Canada Center of Mapping and Earth Observation (CCMEO). Tárolt adatmennyisége 1.2 pB,, A szervezet felkészül a big data környezetre.

2013-09-17

Legfrissebb! HUNAGI nyert az EUROGI Copernicus Országfelmérés és Műhely pályázatán

A hivatalosan megerősített hírt Bruce McCormack EUROGI elnök felhatalmazásával az imént érkezett sms-ben Dr. Wolfgang Steinborntól. A szoros versenyben elért győzelem híre megosztható a HUNAGI közösségével is. A pályázattal kapcsolatos észrevételek figyelembevétele után megkezdődhet a munka, amelyben a hazai térinformatikai és földmegfigyelési közösség aktív részvételére számítunk! Bővebb részletek a jövő héten várhatóak!

Prof. Jacqueline McGlade kapta a GSDI Global Citizen Award kitüntetést!

A mai GSDI összekötői előadás a CEOS WGISS ülésen már tartalmazta a hírt, melyet Roger Longhorn, a GSDI kommunikációs vezetője tett közzé szeptember 14-én. Az ünnepélyes díjátadásra a GSDI 14 konferencián kerül sor, ahol a kitüntetett díszelőadást tart majd. A GSDI-nek további magyar vonatkozása, hogy a GSDI Tanácsban az UNIGIS szervezet delegáltja is magyar, Prof. Dr. Márkus Béle személyében. Gratulálunk!

WGISS-36 második napja


A délelőtt folyamán a JAXA részéről előadások hangzottak el a CEOS Water Portal rendszeréről. Ezt követően Valery Zaichko főtanácsadó előadásában egy nagyszerű és átfogó, közel egy órás ismertetés következett az Orosz Szövetségi Űrügynökség távérzékelési tevékenységéről. Hasznos linkek: www.gptl.ru, www.ntsomz.ru.
A délelőtt folyamán került sor a GSDI összekötői előadására, amely szintén jó fogadtatásban részesült. A WWEC 2013 kampány még a NASA központ részéről Dr. Francis E. Lindsay, a földtudományi részleg katasztrófakezelési programja vezetője  figyelmét is felkeltette. Szó esett benne néhány EUROGI és HUNAGI tevékenységről is, köztük a gy9ngyösi Fény-Tér-Kép konferenciáról és néhány kiemelt témaköréről is. A GSDI beszámoló előadás anyaga (19 MB) már letölthető a HUNAGI honlapjáról. Ebben már említés történik arról a mindössze három napja bejelentett hírről, miszerint Prof. Jacquelin McGlade az Európai Környezeti Ügynökség volt igazgatója nyerte  a GSDI szervezet  Global Citizen Award kitüntetését, melyet Addis Ababában adnak át.                  
 A nap hátralévő felében a CEOS OpenSearch szolgáltatás fejlesztésének vitája volt napirenden. Mára a résztvevők kiegészültek a holland és ukrán űrügynökségek képviselőivel. Az ebédnél társam volt Ivan Petitville, az ESA CEOS-beli képviselője, aki 2006-tavaszán mint a WGISS társelnöke Ken McDonalddal (NASA) megállapodtak a GSDI ügyvezető igazgatójával Prof. Harlan Onsruddal, hogy a két szervezet munkájáról összekötőként a HUNAGI képvielője mindkét szervezet felé beszámol.

2013-09-16

Megnyitották a CEOS WGISS 36. plenáris értekezletét

A Földmegfigyelő Múholdas rendszerek Bizottságának Információs Rendszerek és Szolgáltatások munkacsoportja Frascatiban megkezdte 36. ülését. A megnyitót a házigazda Európai Űrügynökség ESRIN szervezeténél a Földi Szegmens Irányítási iIoda vezetője, Martin Ditter tartotta. A résztvevők amerikai (NASA, NOAA), japán (JAXA, RESTEC), német (DLR), francia (CNES), orosz (Roszkozmosz), olasz, brit űrügynökségek a CCRS és tanácsadóik vesznek részt, míg a partner szervezetek közül HUNAGI a GSDI szervezetet képviseli.
A munkacsoport jövőbeli feladatairól Richard Moreno (CNES) vezetésével folyt vita. A célok az alábbiak szerint jellemezhetők:
- lehetővé tenni az adatok hozzáférhetőségét
- megoldások cseréjét (pl a hosszútávú adatmegőrzés technikái ideértve a dokumentációk, hitelesítési, érvényesítési adatok, algoritmusok vonatkozó adatait is)
- információs rendszerek és szolgáltatások építését
- konkrét és hasznos megoldások  kidolgozását és közreadását
- eszközök megosztását. a résztvevők külön-külön megfogalmzzák elvárásaikat és részvételük okát.
A november 5-6 között Montrealban sorra kerülő CEOS plenári ülés 18 napirendi támája közül különösen háromban készül fel a WGISS szervezet: hamarosan itt.
Az első napon Satoko Miura a WGISS vezetője ismertette a munkacsoport tevékenységéről szóló beszámolóját.
Wyn Cudlip a kedetekre emlékezett vissza, az 1984 évi kezdetektől összehasonlítva a 2006 évi ülésen megfogalmazott feladatokat a mára elért eredményekkel.
Mirko Albani (ESA ESRIN) a 2008-ban alakult LTDP (Long-term Data Preservation európai harmonizációját célul kitűző és koordinációját végző együttműködés fejlődését ismertette. A kidolgozott irányelvek 2013 júliusában kerültek nyilvánosságra:
Link hamarosan itt
A megőrzött adatok PDSC (Preserved Data Set Content) tartalmára vonatkozó irányelv  is elérhető:
Link hamarosan itt
Az európai adatkészlet dokumentum újra kiadták 2013 májusában: Link hamarosan itt
2014-re a NASA, WMO, CEOS hasonló előírásainak tapasztalatainak figyelembevételével újabb változat készül (QA4EO 2) Link hamarosan itt
Az Európai Bizottság által támgatott projektben számos európai földtudományos szervezettel együttműködésben folyik együttműködés (SCIDIP-ES: Science Data Infrastructure)
A megőrzésnek a földmegfigyelési küldetés minden fázisát fel kell ölelnie a tervezéstől kezdve. Teljes folyamatra kiterjedő scenáriók,, eljrárások, szabványok kidolgozása és küldetésre/adatkészletekre szabott megvalósítás biztosítása. A megőrzés nem egyszerű archíválás, hanem annál sokkal több: az újrafelhasználás tudományosan megalapozott, maximális elősegítése.A vitában a NASA és CNES még hozzátette, hogy az alkalmazott hardver és operációs rendszerek figyelembevétele is alapvető fontosságú és különösen költséges.
Kapcsolatos webhelyek és kommunikáció: Link hamarosan itt
A jövőbeni munkák az archíválási technikák fejlődésének nyomon követésére, a földmegfigyelési adatok (radar, optikai, légköri) megőrzése folyamatának szabványos megoldására és a megőrzésért felelős megbízott szervezetek (adatpásztorok) módszertani támogatására irányulnak új, küldetésre-szabott megoldások felajánlásával. Ami eddig valóban hiányzott ezen a területen az az, hogy földmegfigyelési idősorok hosszútávú megőrzésére és használhatóságának érdekében milyen dokumentálást javasolt alkalmazni. A felhasználhatóság szempontjából a teljeskörűen dokumentált földmegfigyelési adatok akkor is nagy értékkel bírnak, ha a felbontásuk kisebb.A folyamat legköltségesebb szakasza a kockázatelemzés, megőrzés-tervezés és megvalósítás, továbbá  fejlődés nyomonkövetés. Külön foglalkoznak az adatok média számára történő átalakítására is. A vitában kérdéseikkel az ISRO szakértői is részt vettek. Bővebb információ: http://earth.esa.int/gscb/ltdp/ 
A PID (Persistent Identifyer) földtudományokban és földmegfigyelésben való bevezetéséről Kathrin Monch (DLR) beszélt. A megoldás folyamatáról jó áttekintét ad a következő link: http://www.paradigm.ac.uk/workbook/metadata/pids.html
A PID alkalmazásának célja a tárgyak, jelenségek hivatkozhatóságának megkönnyítése, a feltalálás és hozzáférhetőség javítása, majd nem utolsó sorban az újrafelhasználás elősegítése. 
A Browse Guidelines dokumentumot Yoshiyuki Kudo ismertette (az anyag készítésében HUNAGI is közreműködött). Lényege olyan segédletet készíteni, amely felváltja az 1999.évi változatot és kielégíti az újabb tudományos kutatások és programok (pld. globális változások követése) során a felhasználható adatok feltárásának és megjelenítésének egyszerű módjait.
A CEOS vezetője (Kerry Sawyer, NASA) távelőadásban ismertette a 2013 évi CEOS munkatervet, a kiemelt prioritásokat és a kapcsolódó GEO feladatokat, köztük rögtön az IN-01 jelüt EOSs(Földmegfigyelő rendszerek).

2013-09-12

Kedden kerül sor a HUNAGI GSDI összekötői beszámolójára a CEOS WGISS 36. ülésén

A WGISS 36 házigazdája az Európai Űrügynökség. A négynapos plenáris ülésszak második napján, szeptember 17-én a ROSZKOSZMOSZ előadás után következik a GSDI beszámolója, amely a GEO által jegyzett d_city kiadványról, az Európai Bizottság és NASA együttműködésében támogatott WWEC 2013 eredményeiről, továbbá a GSDI 14 konferencia előkészületeiről ad majd várrhatóan áttekintést. Mindháromnak van HUNAGI vonatkozása.

HUNAGI pályázatot adott be egy Copernicus Market-Pull-Packs országos felmérés és műhely idei megrendezésére

A pályázatot az Európai Térinformatikai Ernyőszervezet (EUROGI) hírdette meg és az Európai Űrügynökséggel együttesen bírálja el. 
A pályázatot az EUROGI tagjai számára írták ki. HUNAGI jogosult a részvételre, mert az EUROGI teljes jogú tagja (1996 óta), és Magyarország 2003 óta az ESA együttműködő ország státuszban van. A beérkezett felhívás és kísérő információk illetve javaslatok elsőként a HUNAGI Elnökség tagjaihoz továbbá a MŰI, HUNSPACE és KRF illetékeseihez jutottak el. Amennyiben a HUNAGI pályzatot elfogadnák (az eredményről már szeptember 17-én értesítést kapunk), haladéktalanul megkezdődik egy októberi Nemzeti Felmérés előkészítése és egy december elejei Copernicus Műhely szervezése. Ehhez a
Copernicus programban érintettek részéről segítséget várunk a hazai felmérés szövegének véglegesítésében de örömmel várunk javaslatokat előadókra és panelvitában résztvevőkre is.
A helyszín biztosításában a FÖMI főigazgatója és a HM Geoinformációs Szolgálat szolgálatfőnöke által tett felajánlás garanciát nyújtana a szakmai szempontból nagyon időszerű és a hazai vállalkozások és szolgáltatók számára jelentős esemény megrendezéséhez. A felmérés és műhely megszervezése és lebonyolítása segítheti az Európai Űrügynökséghez való csatlakozásunkkal kapcsolatos folyamatot is. Az ESA tárgyalások megkezdéséről a kormány 2013. július 2-án hozott határozatot.

2013-09-11

Képes összefoglaló a magyar részvételről az ICA drezdai nagyrendezvényén.

Prof. Dr. Zentai László az ICA főtitkára a HUNAGI szakmai közössége tájékoztatása céljából összeállítást küldött a drezdai kongresszuson 15 előadással és 11 poszterrel szereplő magyar szakemberek sikereiről.
A képek innen tölthetők el: https://www.dropbox.com/s/ge77nx034epsa9a/hunagi.zip (13 MB a 30 kép egy ZIP állományban)
Illusztráció (ez kimaradt a ZIP-ből): díjazottak és laudátorok: Georg Gartner, Milan Konecny (Honorary member), Fraser Taylor (Carl Mannerfelt), Kirsi Virrantaus (Honorary member), William Cartwright. Ferjan Ormeling
Szöveges kiegészítés a magyar vonatkozásokról:
"Csatoltan  küldöm a magyar előadások és poszterek impozáns listáját, plusz az azonosítás megkönnyítése érdekében egy listát a magyar résztvevőkről.
Az előadások közül nyomtatásban is megjelentek/megjelennek:
Cartographica (kanadai szaklap)
Kádár–Mátyás Gede: Where Do Tourists Go? Visualizing and Analyzing the Spatial Distribution of Geotagged Photography
Jesús Reyes: Smartphone-based school atlases?
Mátyás Gede–H. Hargitai–Simonné-Dombóvári: “Blind Mouse” on Mars and Moon – a Map Game for Disseminating Planetary Topographic Knowledge

The Cartographic Journal (brit szaklap)
Mátyás Gede–János Mészáros: Digital Archiving and On-line Publishing of Old Relief Models

Springer Proceedings
László Zentai: Implementation of Cartographic and Digital Techniques in Orienteering Maps

Sikerült egy magyar csoportképet is készíteni, de ezen nincsenek rajta a GiziMap-esek, akik ekkor még úton voltak. Az előadásoknál felsorolt Gálicz Eszter lényegében nem volt tagja a magyar delegációnak, ő egy Münchenben tanuló magyar diák (nincs a képen).
Jeney János, Ungvári Zsuzsa, Zsoldi Katalin a tanszék doktoranduszai (Jeney és Zsoldi rendezőként is segített a drezdaiaknak).
A képek innen tölthetők el: https://www.dropbox.com/s/ge77nx034epsa9a/hunagi.zip (13 MB a 30 kép egy ZIP állományban)
small-5295.jpg: konferenciaközpont, Drezda
small-5362.jpg: megnyitó (az összes résztvevő száma 1500 körüli volt)
small-5413.jpg: Pokoly Béla
small-5417.jpg: Georg Gartner, ICA elnök; Menno-Jan Kraak (Hollandia) ICA alelnök, ZL
small-5426.jpg: Jesús Reyes
small-5434.jpg: Mgyar gyermekrajzok
small-5444.jpg: A magyar delegáció (balról jobbra: Varga Felicián, Iván Gyula, Hargitai Henrik, Jeney János, Pokoly Béla, Török Zsolt, Grimm László?, Ungvári Zsuzsanna, Simó Benedek, Zsoldi Katalin, ZL, Zboray Zoltán, Orosz László, Kovátsné Balla Csilla, Jesús Reyes, Pődör Andrea, Turcsánné Tóth Zsuzsa, Gede Mátyás, Andrea Nass (ő tiszteletbeli magyar, a tanszékünkön volt fél évig Erasmus diák néhány éve)
small-5470.jpg: Jesús Reyes
small-5496.jpg: Török Zsolt a technikai kiállításon
small-5532.jpg: Török Zsolt
small-5558.jpg: Hargitai Henrik
small-5636.jpg: ZL
small-5646.jpg: Gede Mátyás
small-5713.jpg: A városi tájfutóverseny után (ld. 5417-es kép)
small-5727.jpg: Ungvári Zsuzsanna
small-5728.jpg: Török Zsolt
small-5731.jpg: Jeney János
small-5741.jpg: Gede Mátyás
small-5753.jpg: Gede Mátyás
small-5759.jpg: Pődör Andrea
small-5763.jpg: ZL
small-5784.jpg: ZL
small-5815.jpg: Georg Gartner jelenlegi és William Cartwright korábbi ICA elnök
small-5843.jpg: Fraser Taylor az ICA Carl Mannerfelt aranyérem új kitüntetettje
small-5901.jpg: Milan Konecny (Honorary member)
small-5934.jpg: Gede Mátyás
small-6188.jpg: Simó Benedek
small-6192.jpg: Gede Mátyás
small-6292.jpg: Az ICA zászló átadása: Manfred Buchroithner, a 2013-as szervezőbizottság elnöke és a 2015-ös riói szervezők elnöke, Paulo Menezes
small-6294.jpg: Az elnök szlogenje"

2013-09-10

Partneri együttműködés az AdvantageAustria szervezettel

A partneri nyilatkozatot Valkó Richárd úr, az Osztrák Nagykövetség Kereskedelmi Osztályának munkatársa megkeresését követő egyeztetés nyomán, Inghild Rumpf kereskedelmi attasé jegyezte.
A partneri együttműködés jegyében első akcióként tájékoztatásul és felhasználásra 422 helyre továbbítottunk egy, a HUNAGI szakmai közössége érdeklődésére minden bizonnyal számot tartó felhívást és kapcsolatos jelentkezési lapokat (magyar, német, angol nyelven), melyek elektronikusan kitölthetőek. Többek között egy térinformatikai cég is magyar partnert keres.Remélhetőleg a HUNAGI e legújabb szolgáltatását jól fogadja a honi szakmai közösség. Az Osztrák Nagykövetség Kereskedelmi Osztályával a mai naptól kialakult intézményes partneri kapcsolat révén arra is mód van, hogy HUNAGI tagszervezetei figyelemfelhívó anyagai eljussanak az AdvantageAustria nemzetközi kereskedelemfejlesztési szervezet közvetítésével az Osztrák Kereskedelmi Kamara tagcégeihez is.
Mindez erősítheti a határon átívelő közös vállalkozásokat, de éppúgy kölcsönösen gyümölcsöző kereskedelmi együttműködés alapjait teremthetik meg az EU belső piacán, az Európai Gazdasági Térség országaiban de azon kívül is.

2013-09-04

A földmegfigyelési műholdadatok 70 %-nál már az open data politika érvényesül.

Az Európai Űrügynökség ESRIN szervezeténél tartott jövő heti CEOS WGISS találkozó napirendjén szerepel többek között a Földmegfigyelő Műholdak Bizottsága (CEOS) adatpolitikai portáljának bemutatása. Ennek előzetes anyagát már észrevételezés céljából ezen a héten körözték. Az anyagból kiderül, hogy jelenleg 25 ország 107 földmegfigylő műholdat üzemeltet vagy támogat, melyek együttesen 289 küldetés/érzékelő műszer kombinációt alkotnak. Mindezek 74%-éban már érvényesül az 'open data' politika.

A jövő héten, a kiadvány hivatalos bemutatását követően, HUNAGI tagsága és partnerei első kézből értesülhetnek az elérhetőségről és remélhetően a Fény-tér-kép konferencia idje alatt már megtekinthetőek a CEOS adatpolitikai portáljának adatai. 
A portált a NASA Langley kutatóközpont rendszermérnöki irodájának munkatársa Brian D. Killough, PhD készítette a WGISS munkacsoporttal együttműködve. Az a következő adatokat tartalmazza:
  • Adatpolitikai összefoglaló táblázat
  • Műhold működési időtartamok
  • Hozzáférhetőség a felbocsájtás éve szerint
  • Hozzáférhetőségi kategóriák országról-országra
  • Érzékelő műszerek műszertípusonként és alkalmazási területeik
A CEOS szervezet 1984 óta koordinálja az űrből való polgári célú földmegfigyelést és célja a minél hatékonyabb koordináció, az adatcsere előmozdítása és a társadalmi haszon optimalizálása. Jelenleg 53 tagszervezete és társult tagja van amelyek űrügynökségek, nemzeti és nemzetközi szervezetek, akik aktív résztvevői a CEOS tervezési és feladatvégrehajtási tevékenységeinek. A CEOS szorosan együttműködik a GEO szervezettel (melynek 90 ország és 67 társult szervezet a tagja) és annak műholdas karjának szokták nevezni. A GEOSS 10 éves munkatervének végrehajtásában alapvető szerepet vállal. A GEOSS architektúra és adat témakörben az interoperabilis infrastruktúra és a felhasználást segítő adatmegosztás kap jelentőséget. A Globális Téradat Infrastruktúra Társulás (GSDI)  a 2006. évi budapesti, HUNAGI által rendezett CEOS WGISS/WGCV találkozó óta tart állandó kapcsolatot a CEOS Információs Rendszerek és Szolgáltatások munkacsoportjával. A CEOS WGISS jövő heti ülésén Frascatiban a GSDI képviseletében HUNAGI tisztségviselő is részt vesz és megtartja szokásos összekötői beszámolóját. A jövő hét végén a NASA, ESA, IEEE és JRC a GEOSS jövőbeli fejlődési irányairól rendez ugyancsak Frascatiban zártkörű tanácskozást.

2013-09-03

EUROGI pályázati kiírás Copernicus Nemzeti Felmérés és Műhely szervezésére

A pályázatot az EUROGI tagjai számára írták ki. HUNAGI jogosult a részvételre. A beérkezett felhívás és kísérő információk illetve javaslatok elsőként az Elnökség tagjaihoz továbbá a MŰI, HUNSPACE és KRF illetékeseihez jutottak el. Amennyiben a HUNAGI pályzatot elfogadnák (az eredményről már szeptember 17-én értesítést kapunk), haladéktalanul megkezdődik egy októberi Nemzeti Felmérés előkészítése és egy december elejei Copernicus Műhely szervezése. Ehhez a
Copernicus programban érintettek részéről előadókat és panelvitában résztvevők előzetes jelentkezését fogjuk várni.

Elérhetőek az idei európai Digital Agenda Assembly dokumentumai

HUNAGI mai postájából. Wolfgang Steinborn figyelemfelhívása nyomán Catharina Bamps EUROGI főtitkár megküldte a 2013. évi Digital Agenda Assembly (DAA) jelentésének és további kapcsolódó anyagok, köztük videoanyagok elérhetőségét.
Itt tekinthetőek meg
DAA végleges jelentés pdf formátumban
Ezzel egyidejűleg, az Európai Bizottság nyílvános konzultációt indított három témakörben a PSI írányelvvel kapcsolatban, amelynek felülvizsgálata az Európai Digitális Menetrend egyik fő cselekvési területe. Hozzászólásokat mindenekelőtt a vállalkozói szférából és egyénektől várnak. A konzultáció célját az alábbiakban írják le:
"The revision of the PSI Directive is one of the key actions of the Digital Agenda for Europe.
The revised Directive calls on the European Commission to assist the Member States in implementing the Directive in a consistent way by issuing guidelines on
  • recommended standard licenses,
  • datasets to be released/improved as a matter of priority and
  • charging for the reuse of documents.
The objective of the consultation is therefore to seek the views of stakeholders on specific issues to be addressed in the 3 sets of guidelines."
Az EUROGI részéről adandó visszajelzésbe beilleszthető a hazai KKV-k és egyének angol nyelven megfogalmazott véleménye, melyet a kért határidőig  (szeptember 9-ig) HUNAGI örömmel továbbít Catharina Bamps főtitkár részére. A szövegjavaslatokat névvel, címmel a következő címre várjuk: hunagi@hunagi.hu
Vélemények, észrevételek megadhatóak közvetlenül is az alábbi weboldalon:
http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/consultation-guidelines-recommended-standard-licences-datasets-and-charging-re-use-public