Oldalak

2018-12-22

Prof WANG Changlin karácsonyi és újévi üdvözlete publikációs lehetőségek linkjeivel.

.Jó lenne, ha ismét lenne beküldött hazai hozzájárulás akár az IJDE, akár a Big Earth Data nemzetközi tudományos szakfolyóiratokba. Ezen felül hosszú idő után ismét Európában lesz a Digitális Föld Szimpóziuma, remélhetően ott is jelen lesznek hazai szakmai műhelyek képviselői.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Prof. Dr. Changlin Wang 
ISDE WEB: http://www.digitalearth-isde.org
IJDE Paper Submission: http://mc.manuscriptcentral.com/ijde
Big Earth Data Submission: http://www.editorialmanager.com/TBED/default.aspx
  
   

2018-12-16

Távérzékelés: mezőgazdasági, talajtani és erdészeti cikkgyűjtemény ingyenes elérhetőséggel (Elsevier)

Az Elsevier könyv és folyóirat kiadó bejelentette, hogy jövő májusig ingyenessé teszi a már megjelent, legolvasottabb és legtöbbet idézett távérzékelési cikkeit a mezőgazdaság, talajtan és erdészet témakörben. Íme a link:
https://www.elsevier.com/physical-sciences-and-engineering/journals/remote-sensing-article-collection?fbclid=IwAR0zQbYhTjGyJZYZjzf-PGW41P2ycni9vbdLO9CvxAaBRpsChiMdDYeDBbY

2018-12-07

Az Űrkutatási Tudományos Tanács kibővített ülésén

Az Űrkutatási Tudományos Tanács ma délután tartotta soron következő, kibővített ülését dr. Pap László professzor, akadémikus, az ŰTT elnök elnökletével. Az ülésen részt vett dr. Ferencz Orsolya Ildikó, az űrkutatás felügyeletéért felelős miniszteri biztos. A találkozónak a Külgazdasági és Külügyminisztérium Űrkutatást Felügyelő Főosztálya adott otthont, azon szervezeti és stratégiai kérdésekről volt elsősorban szó.

2018-11-30

A mai napon: MFTTT GI/EO4SDG Munkacsoport ülés és GEO EO4SDG távtalálkozó

Délelőtt a BFKH FTFF tárgyalójában Prof Zentai László külföldi távollétében, Dr. Mihály Szabolcs munkacsoport vezető, Palya Tamás és magam részvételével két órás megbeszélést tartott az MFTTT GI/EO4SDG Munkacsoport. Feladata az MFTTT december 10-i Intéző Bizottsági ülésén elhangzó beszámoló és javaslatok egyeztetése, megtárgyalása volt.  A téma ( a térinformatika és a földmegfigyelés felhasználásának előmozdítása az ENSZ Agenda 2030 fenntartható fejlődési célok elérése érdekében) napjaink legnagyobb szabású szakmapolitikai rendezvényeinek (World Data Forum,  GEO: Kiotó, UN-GGIM: Dequing) volt napirendjén az elmúlt hónap során. Ezek tapasztalatai is erőteljesen alátámasztják a munkacsoport létjogosultságát, kitűzött céljainak megvalósításának hasznosságát.
Képernyőkép a távtalálkozó bejelentéséről - Argyro Kavvada (NASA)

Délután került sor a GEO EO4SDG csoport  e havi távtalálkozójára. Ennek egyik fontos bejelentése volt, hogy a GEO tagországaitól kért, a fentebb leírt témakörben megfogalmazott kérdésekre adott válaszok beküldési határidejét kiterjesztették december 14-ig. A kérdőív kitöltése ügyében az MFTTT munkacsoport vezetője már korábban felvette a kapcsolatot a hazai illetékesekkel.

2018-11-20

A Smart Citizen és a Citizen Science fejlődése napjainkban

Prof. Maria Antonia Brovelli (Milánói Műegyetem) előadása a múlt heti  ESA Phi-week rendezvényen Frascatiban https://www.slideshare.net/…/eo-in-society-open-science-and…
és a július végi newyorki UN-GGIM Academic Network Fórumon:
https://www.slideshare.net/mariabrovelli/smart-citizens-78422088?next_slideshow=1


Illusztráció: Smithsonian institution
Brovelli asszony a UN-GGIM  ENSZ térinformatikai szakértői tanácsadó testület akadémiai hálózatának helyettes vezetője, aki a jelenleg Dequingben folyó ENSZ térinformatikai világkongresszuson is aktív szereplő:
""A SUSTAINABLE AND RESILIENT WORLD: RESEARCH AND CAPACITY DEVELOPMENT FOR IMPLEMENTING THE SDGS"

2018-11-19

Az ENSZ első térinformatikai világkongresszusán téma a térinformációk menedzsmentje és a tértudatos fenntartható fejlődés támogatása

United Nations World Geospatial Information Congress (UNWGIC) 
Deqing, Zhejiang Province, China 
19 - 21 November 2018 
A rendezvényt az ENSZ Statisztikai részlegénél működő UN-GGIM (az ENSZ térinformatikai  szakértői testülete) útmutatsával az ENSZ Gazdasági és Szociális Ügyek részlege szervezte a kínai Természeti Erőforrások Minisztérium és Zhejiang tartomány kormányzata támogatásával azzal a céllal, hogy az UN-GGIM átfogó képet kapjon és jobban megértse  a térinformációk menedzsmentjével összefüggő tagországi szintű fejlesztéseket. A rendezvény célja, hogy mozgósítsa az érintetteket és az erőforrásokat egy jobb tértudatos kormányzás érdekében a tagországokban és javítsa a tagországaiban a jól bevált és magas szintű térinformatikai alkalmazásokat a tényalapú politikai döntéshozatal és állampolgár-központú szolgáltatások érdekében, tovább fokozza a regionális és globális szintű térinformációk megosztását mindenekelőtt egy olyan tértudatos fenntartható fejlődés támogatásáért, amely nem hagyja, hogy bárki lemaradjon.
A kongresszus gyújtópontjában a tagországok térinformáció-menedzsmentjének és rendszereinek erősítése, valamint az ENSZ Agenda 2030 program nemzeti szintű végrehajtása állnak. Az egyhetes kongresszus számos hivatalos találkozónak és szakmai kísérő rendezvénynek ad otthont. 
Program: https://www.unwgic2018.org/programme.html
Minden részlet: https://www.unwgic2018.org/
Teljes háttér:

2018-11-16

Beszámoló a CEOS WGISS-46 és a GEO plenáris üléseiről

A tárgybeli beszámoló (amely a Fény-Tér-Kép konferencia mai napján került ismertetésre),  innen tölthető le:

A 'Javaslatok és figyelemfelhívás' (24.kép) és a 'Következtetések, összefoglalás' (25.kép), valamint a köszönetnyilvánítás diáit külön is mellékelem egy további felhívással, amelyet megfontolásra javaslok, mert  időszerű  publikációs lehetőség a FIR program hazai fejlesztői számára.
Az ESA standjáról a CEOS EO4SDG kézikönyvet sikerült e-formában is hazahozni, azt innen lehet letölteni:, 
Az anyagot ma átadtam a Fény-Tér-Kép konferencia szervezőjének Kákonyi Gábornak, hogy ossza meg azt a 115 bejelentkezett résztvevővel.

2018-11-06

20 évvel ezelőtti szakmatörténeti mozzanat: Magyarország a GSDI 3. világkonferencián Canberrában

A kiotói útibeszámolómhoz hozzákezdve, kezembe akadt egy 20 évvel ezelőtti hasonló anyag.
A GSDI-3 konferencia plenáris ülése az ausztrál parlamentben
1998. novemberében a canberrai parlament épületében rendezték a GSDI szervezet 3. világkonferenciáját, melyen felkérésre Malájziával együtt volt lehetőség bemutatni a honi téradat infrastruktúra elemeit és kialakításának akkori első eredményeit. Az előadásanyag társszerzője Sikolya Zsolt, a MeH informatikai részlegének főosztályvezetője volt. A linkelt útibeszámoló viszonylag jó képet ad arról, mi is történt a küldetés folyamán. Tanulságos lehet az összeállítás ma is. 


Az FGDC igazgatójával John Muellerrel
Epilógus: a GSDI a tervnek megfelelően 2002-re bejegyzett szervezetté vált, azévi konferenciáját Budapesten tartotta 55 ország részvételével, míg mára, 16 év elteltével szerepét az ENSZ GGIM, az OGC és a Világbank összehasonlíthatatlanul kedvezőbb pozícióval és kiterjesztettséggel átvette, így a GSDI idén októberben működését már be is fejezte és jogilag is megszűnt, forrásait átadta a GGIM-nek.
A HUNAGI, OMFB, MFTTT, FVM és HUNAGI tagszervezetek részére készített akkori útibeszámolóm ma fellelt és beszkennelt változata innen tölthető le: https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A13151b1d-0cf8-457e-8fad-e82b9b047d0c
A magyar előadásanyagot és a fóliás prezentáció képeit az RFG Napló alábbi bejegyzéséből elérhetően a felhő őrzi: https://hunagi8.blogspot.com/2016/04/visszatekintesgsdi-3-1998-ban.html

2018-10-27

A GEO Week első eseménye: 'A földmegfigyeléssel a fenntartható fejlődési célok eléréséért' GEO kezdeményezés ülése

A jövő héten Kiotóban sorra kerülő, eddigi eredményeket is megvitató, a GEO XV plenáris ülését kísérő hétfői GEO EO4SDG rendezvénnyel kapcsolatos részletek itt találhatók:

-->

2018-10-24

IRIS, az UNEP és DG Environment indikátor jelentő rendszere

Az UN Agenda 2030 végrehajtásának egyik legnagyobb kihívását az egységes indikátor jelentő rendszer alkalmazása jelenti. Az UNEP, a DG Environment együttműködésében kidolgozott IRIS (Indicator Reporting Information System) megoldást jelent az ENSZ tagországokban már régiószinttől a nemzeti jelentés elkészítéséhez szükséges alkalmazás bevezetésére, melyhez oktatás-képzés is párosul. Ezek bemutatását lehetett ma délelőtt nyomon követni az Eye on Earth dubaji konferenciáján elhangzott szekció előadásokban. Ennek elérhetőségét közel százan olvasták a hazai érdeklődők az RFG Naplón keresztül a weben, remélhetően voltak akik meg is hallgatták az előadásokat. A kérdés a földmegfigyelési információs rendszer és a nemzeti téradat infrastruktúra kapcsolódása és szerepe szempontjából különösen érdekes.

2018-10-22

HSO előadás a CEOS WGISS mai ülésnapján a DLR egyik földmegfigyelési központjában

Az Operatív Műholdas Földmegfigyelési Bizottság  Információs Rendszerek és Szolgáltatások Munkacsoportja (WGISS) oberpfaffenhofeni ülésének mai első napján került sor a magyar földmegfigyelési eredményekről és az MFTTT ad-hoc GI/EO4SDG szerzői csapat munkájáról összeállított beszámoló távelőadására. Az anyag itt tölthető le: https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A0a91cb2b-0a7b-4c1f-b8f4-8127ca3b47a0



A hazai fejlesztések szempontjából rendkívül aktuális témakörökkel foglalkozó CEOS munkacsoport üléséről hamarosan beszámoló készül a képviselt hazai intézmények és a közreműködők részére. Az előadásanyagot kérésre megküldtem az ENSZ Fenntartható Fejlődés GGIM Akadémiai hálózata társelnökének, Maria Antonia Brovelli asszonynak, a Milánói Műegyetem professzorának is aki egyik vezérelőadója lesz a november 11-én Frascatiban megtartott Phi Bootcamp ESA-ESRIN rendezvénynek. Ez az 'űralapu megoldások bolygónk fenntarthatóságáért' témakörrel foglalkozik majd.
Nagy megtiszteltetésnek érzem, hogy  2006 óta most első alkalommal a Magyar Űrkutatási Iroda (HSO) képviseletében  vehettem részt és adhattam elő a CEOS WGISS ülésén és ez a WGISS oldalán is 
pozitív visszaigazolást nyert. 
Gyakran felmerül bennem a kép, amikor a 80-as évek elején, már a Bosnyák téren egyik szűk szobájában, de talán még a FÖMI Távérzékelési Digitális Feldolgozási osztály megalakulása előtt, a munkaidőn túl látogatott el a "digitális kemény maghoz" (Büttner György, Csillag Ferenc, Csornai Gábor, Hajós Tamás) a műholdas távérzékelés iránt nagy érdeklődést mutatott Stefanovits Pál akadémikus, hogy  késő estébe nyúló beszélgetést folytassunk és tanácsait hallgassuk. Még a villanyt sem tartottuk fontosnak felkapcsolni annyira a szavakra figyeltünk. Szép idők voltak.

2018-10-18

Palya Tamás előadása a Földrajz és a Statisztika Európai Fórumán (EFGS 2018)

A magyar előadó. Forrás:  EFGS Galéria.
Palya Tamás, az MFTTT GI4FFC  szerzői munkacsapatának tagja küldte a finn fővárosból a következő, képekkel illusztrált értesítést:
"2018. október 16-18-án tartják az EFGS (European Forum for Geography and Statistic 2018 - http://efgs2018.fi/) konferenciát Helsinkiben, Szabolcs MihályRemetey-Fülöpp Gábor, Zentai László kollégákkal, közös előadásunk is szerepelt a gazdag programban. (Hungarian GIS Data for the Sustainable Development Goals - http://efgs2018.fi/…/196/2018/10/PALYA_Abstract_EFGS2018.pdf), amelyet egyedüli magyarként volt szerencsém előadni. Sajnos a KSH részéről nem volt résztvevő. A konferencián több mint 200 fő vett részt, amely bemutatta a térinformatika és statisztika együttes használatának jó gyakorlatait. A konferencia jelmondata hazánkban is követendő: "Finding future together". "

2018-10-17

Visszatekintés: a Magyarország-ESA szerződés aláírása és az ünnepi program (2015. február 24)

Szöveg, program és a HUNAGI előadás elérhetősége: https://hunagi8.blogspot.com/2015/02/2015-februar-24-magyarorszag-az-esa-22.html.
Az alábbi képsor megjelenésére egy picit várni kell:

2018-09-30

Hazai résztvétel az Operatív Földmegfigyelési Műholdas Bizottság Információs rendszerek és szolgáltatások munkabizottsága munkájában

A CEOS WGISS 2006. évi plenáris ülése a Gellért Szállóban
Az Operatív Földmegfigyelési Műholdas Bizottság (CEOS) a GEO nemzetközi kormányközi földmegfigyelési együttműködés egyfajta műholdas karjának tekinthető. A CEOS egyik pillére az Információs rendszerek és szolgáltatások munkabizottsága (WGISS). http://wgiss.ceos.org  melynek munkájába  magyar szakemberek (EOGEO HU) 2005 óta kapcsolódtak be akkor a KTM, majd 2006-tól az FVM, HUNAGI és MŰI támogatásával. Magyarország eddig két ízben volt WGISS plenáris ülés helyszíne 2006 tavaszán és 2011-ben. Ezen alkalmakkal külön szekcióülés megszervezésével mód volt a hazai érintett és érdekelt szervezetek (FM, KTM, MŰI, FÖMI, OMSZ, MÁFI és mások) aktív részvételével bemutatni a hazai műhelyek eredményeit a kormányzati és akadémiai űrintézmények (űrügynökségek, elsődleges kormányzati szolgáltatók és kutatóhelyek) informatikai és szolgáltatási menedzserei számára. (wgiss.ceos.org)
Az első budapesti ülést követően a GSDI ügyvezető igazgatója Prof. Harlan Onsrud, valamint a WGISS társelnökei Ivan Petitville (ESA) és Kenneth McDonald (NASA) megegyeztek abban, hogy szervezeteik tevékenységéről folyamatosan - összekötő - révén egymást tájékoztatják. Az összekötői feladatra a GSDI akkori magyar vezetőségi tagja, a HUNAGI akkori főtitkára vállalta a megbízást. A feladat ellátását részbeni költségtérítéssel támogatták az FVM, majd jelentős mértékben a HUNAGI és GSDI hozzájárulásai.
A WGISS munkájában részt vevő hazai szakemberek fellelhető hozzájárulásait, valamint a 2006 - 2017 között, a GSDI Társulás delegálti minőségében elhangzott és magyar vonatkozásokat is magában foglaló összekötői beszámolók linkjeit az alábbi táblázat tartalmazza:

2018-09-27

Egyéni vélemény arról, hogy a NAT tervezet csökkenti a földrajz tantárgy óraszámát a gimnáziumok 9. osztályában

A https://www.oktatas2030.hu/velemenyezes/ honlapra megküldött és befogadott véleményem

Előkerült az ISPRS 1996-2000 között magyar vezetéssel működő "Erőforrások és környezeti monitoring" szakbizottságának képes beszámolója

A 44 oldalas képes beszámoló az ISPRS XIX., amszterdami kongresszusára készült. 
Innen tölthető le: 

Magán a kongresszuson is nívós szekcióülést szerveztünk, a meghívott előadók között volt a FAO távérzékelési vezetője, és a  FÖMI Távérzékelési központ két munkatársa (Csornai Gábor és Winkler Péter).
A hivatalos szakbizottsági jelentés az ISPRS Proceedings and Results XXXIII/A kötetében
jelent meg (pp. 197-214), míg a szakbizottság tapasztalatait összefoglaló elfogadott megállapításokat a kiadvány 289-290 oldalai sorolják fel. 
Ma is bőven van aktualitása az előretekintő ajánlásoknak a következő témakörökben:  spektrális jellemzők kutatása, CEOS CalVal együttműködés, növénymonitoring és kapcsolatos politikák támogatása, integrált monitoring rendszerek, katasztrófa menedzsment, globális adatbázisok létrehozása és használata, nemzetközi egyezmények és politikák támogatása, városgazdálkodás, az információs, (ezen belül a geospatial information) infrastruktúra képalkotási szegmense

2018-09-26

MFTTT az ENSZ 'We Act4SDGS' kampányának regisztrált partnere

Szeptember 25-én az MFTTT ad-hoc munkacsoportja megküldte a Fenntartható Fejlődési Célok elfogadásának 3. évfordulójára készített beszámolóját New Yorkba, az ENSZ 'We Act4SDG' kampány koordinátorának. 
A beküldött összefoglalás innen tölthető le: https://files.acrobat.com/…/dd22a2e9-cd4a-41d9-bd90-91a5c1c… Dr.Mihály Szabolcs, az ad-hoc munkacsoport vezetője ugyanakkor gondoskodott az MFTTT partnerségi regisztrációjáról a kampány weboldalán (azonosító: HU_MFTTT).
Innen is letölthető az 'élő dokumentumként' időről-időre naprakésszé tett MFTTT beszámoló elérhetőségi linkje a világméretű kampány honlapjáról:

https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vS5YCCivkJz_p29CBSXr5oma51-HwsAYrF6_kezTXIFqhsR8NI1FjIHGroO-YRaZkGx5U5lbxZD0ieh/embed?start=true&loop=true&delayms=3000

2018-09-25

Publikus a GEO EO4SDG munkacsoport jelentése a GEO Highlights számára, benne magyar vonatkozásokkal

A GEO EO4SDG munkacsoport ma felszabadított jelentése itt érhető el:
EO4SDG Progress Report
Twitteren:
@EO4SDG
Illusztráció: magyar vonatkozású részlet az átfogó jelentésből.

2018-09-24

Fenntartható Fejlődési Célok - szeptember 25 a Cselekvés világnapja


Szeptember 25, a Cselekvés Világnapja. Az ENSZ "We Act4SDGs" kampányának célja, hogy minél többen, egyének, csoportok és szervezetek bekapcsolódjanak a Fenntartható Fejlődési Célok (FFC/SDGs) elérését előmozdító világméretű mozgalomba, beszámoljanak saját akcióikról és azokat megosszák másokkal, ezzel is erősítve az egyéni és közös cselekvések hatását.
Az alábbi előadás részletesen bemutatja a kampány célját, az ahhoz való partneri csatlakozás módját és a javasolt cselekvési köröket:
https://youtu.be/1zwqpZa2xXY?list=PLxqPwHD3yBpFQNwmysmYkSa_YvVaHhGAT
A cselekvési körök között első helyen szerepel a figyelemfelhívás, az érdekeltek/érintettek bekapcsolódásának elősegítése.
A Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság (MFTTT) Mihály Sz. által vezetett szerzői munkacsoportja az elmúlt 16 hónapban éppen azt tűzte ki célul, hogy felhívja a figyelmet azaz ENSZ Agenda 2030 program szakterületi kihívásaira és lehetőségeire, hangsúlyozva a téradatok és földmegfigyelési információs infrastruktúrák szerepét a alcélok és indikátorok monitoringjában és a KSH által továbbítandó éves nemzeti jelentések előkészítésében.
Az ENSZ "We Act4SDGs" kampánya számára készített, az MFTTT munkacsoport és tagjai tevékenységének tömör összefoglalása itt lesz letölthető: