Oldalak

2021-09-29

Földkörüli pályán a Landsat 9 !


Folytatódik a Landsat program 1972 óta tartó földmegfigyelési küldetése! 2021. szeptember 27-én felbocsájtották a Landsat 9 műholdat a kaliforniai Vandenberg támaszpontról.

 
Jól emlékszem, milyen izgalmas volt 1982 nyarán az ESA EARTHNET együttműködés keretében a Landsat 4 TM digitális felvételeihez hozzájutni és azon dolgozni a Földmérési Intézet Távérzékelési Főosztályán! Majd személyes élményt jelentett a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI) kiküldetésében Lompoc-ban a Vandenberg űrbázis tőszomszédságában napra 28 évvel ezelőtt várni a Landsat 6 műhold felbocsájtására, melyet folyamatosa halasztani kellett a pillanatnyi igen feszült világpolitikai helyzet miatt (majd a felbocsájtás kudarcba is fulladt). Az akkori fényképeim még diára készültek nagy kihívást jelentene megkeresni őket.
 
Érdekes lesz többet megtudni a CEOS WGISS soronkövetkező ülésén a NASA és az USGS szakemberek előadásaiból! A WGISS-nek 2006-2020 között volt állandó magyar résztvevője. Reméljük, a folytonosság - fiatalítással - biztosítható lesz. :)

További illusztrációk: 
felül: FÖMI Távérzékelési Központ sticker nemzetközi használatra
középen: 1884-ben már rutin volt aFÖMI-ben a Landsat 4 TM felvételeinek digitális képfeldolgozása
alul: FÖMI 1982-től az ESA EARTHNET műholdas távérzékelési együttműködés (előfeldolgozás, szolgáltatás) nemzeti kapcsolódási pontja volt (NPOC), a 'keleti blokkból a varsói IGIK OPOLIS-szal közösen.





2021-09-23

Egy világszínvonalú földügyi tudásközpont évfordulós rendezvényén.

A Melbourne Egyetem, amely 33. helyezett a Times Higher Education világrangsorában, 20 éve ad otthont a CSDILA (Center for Spatial Data Infrastructure and Land Administration) szervezetnek, amely mára egy 2 órás on-line ünnepi rendezvényt szervezett 75 ország 326+ meghívott szakembere részvételével. 

Mind a felköszöntő előadók, mind a szervezet tevékenységét bemutató ismertető előadás jól érzékeltették szakterületünk fejlődését, jövőjét, egyben a műhely nemzetközi elismertségét eredményező mozgató rugókat.

A tanulságos történet szereplőivel a magyar szakemberek különösen a FIG 7. bizottságon, illetve a GSDI szervezeten keresztül évtizedek óta kapcsolatba kerültek, hiszen a CSDILA alapító Prof. Ian Williamson  Budapesten is járt, majd utódja, Abbas Rajabifard professzor a GSDI szervezet és az UN-GGIM Academic Network elnöke is volt.

Az on-line találkozón elhangzottak tükrében a CSDILA sikerét hamarosan bővebb ismertetés foglalja össze az MFTTT WG4SDG vezetője előzetes kérésének is eleget téve.


2021-09-22

Egy 50 évvel ezelőtti publikáció margójára

Ma véletlenül akadtam nyomára egy 50 évvel ezelőtt, a Geodézia és Kartográfia szaklapban publikált szemlecikkemre, illetve egy könyvterjesztő által antikvár példányként kínált,1971. tavaszán dedikált folyóiratszámra. Akkor már a GKE (ma MFTTT) tagja is voltam.

A Saint-Mandéban, Párizs külvárosában, az IGN akkori telephelyén rendezett ISP (ma ISPRS) V. (a fotogrammetria nem topográfiai alkalmazásai) szakbizottság kongresszusközi szimpóziumáról készített beszámolót ma is szívesen elolvasnám, ezért az antik számot már meg is vásároltam. A házigazda Maurice Carbonell fotogramméter nevére máig is emlékszem! Mivel beküldött diplomaterv munkámból készített előadásanyagot befogadták, az útlevelet Homoródi Lajos a BME fotogrammetria professzora bátorítására kértem meg. Jártasságom csak a német beszédnyelvben volt , így az 5 oldalas, 15 perces  fóliavetítéses angol nyelvű előadás szövegét a VIZITERV-ben műszaki fordítóként dolgozó dr. Liska Béla (a 40-es évek elején még iparügyi miniszteri titkár) segítségével és egy Plilips kismagnó felhasználásával hetekig gyakoroltam....

https://www.libri.hu/konyv/Geodezia-es-kartografia-1971-23-evfolyam-2-szam-Dedikalt-Remetey-Fulopp-Gabor-altal.html

 

De amiért ez a szám különösen kedves nekem az az, hogy azt nagynéném férjének Dr. Brodszky Dezsőnek, a BME Kalorikus gépek tanszékvezetőjének dedikáltam 50 éve, a tisztelet kifejezése mellett talán azért is, hogy lássa, végül is megbecsültem magam a műegyetemi éveim alatt, (amit persze Rédey profnak, Ladányiné Trudi, Domokosné Marika és Homoródi professzornak köszönhetek, akik felkeltették érdeklődésemet a fotogrammetria  és a szakma nemzetközi kapcsolatai iránt.
A GésK szám feltehetően unokatestvérem, dr.Brodszky Ildikó tavalyi halálával, örökségéből kerülhetett az antikváriumba.


Dr. Brodszky Dezső otthonában ismerkedtem meg a repülés akkori világával, mindenekelőtt az Interavia svájci szaklap mindig friss számain keresztül, de a földrajz iránti érdeklődésemet is nagyban fokozta, ha betekinthettem bélyeggyűjteményébe.

https://docplayer.hu/13586580-A-hoerogepek-professzora-brodszky-dezso-1910-1978.html 


A világ hatalmasat fejlődött azóta, ez ugyanúgy igaz szakmánkra is. Ennek objektív tükre lehetne  a hivatali időmben szisztematikusan gyűjtött sok doboznyi folyóirat és dokumentum, melyek ki tudja, hova kerültek, milyen állapotban vannak...

2021-09-17

A földügyi szakigazgatás jövője (FIG 2 & 7) konferencia és földügyi-térinformatikai egyetemi intézmény évfordulós rendezvénye a Melbourne-ben

" Mapping The Future Of Land Administration & CSDILA's 20 Years Celebration Event 

September 20, 2021, 9:00 AM – September 23, 2021, 7:00 PM GMT+10 
Online

Add to my Google Calendar 


Learn more about this event "

Illusztráció: A házigazda Prof. Abbas Rajabifard (UoM), a CSDILA igazgatója, az ENSZ GGIM tanácsadó testülete akadémiai intézményhálózatának vezetője. Fotó: RFG

Mit takar a CSDILA ? Klikk ide:

Centre for Spatial Data Infrastructures and Land Administration 

2021-09-16

Magyarország Nemzeti Atlasza (MNA) 2. kötetének (Társadalom) ünnepélyes bemutatása

 A rendezvényre ma délelőtt, az MTA székházában került sor. Ünnepi köszöntőt mondtak az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat elnöke, a stratégiai partner Központi Statisztikai Hivatal elnöke, majd a házigazda MTA elnöke. 

A nyomtatott művet és annak interaktív, e-változatát a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézetének igazgatója, Kocsis Károly akadémikus, valamint Nemerkényi Zsombor, az eMNA projekt egyik vezető munkatársa mutatták be.  

Elérhetőség: www.nemzetiatlasz.hu


 













2021-09-15

Sikeresen lezajlott a Big Earth Data a Fenntartható Fejlődési Célokért nemzetközi fóruma Pekingben

 A pekingben megnyitotta kapuját a 'Big Data a Fenntartható Fejlődési Célok Szolgálatában Nemzetközi Kutatóközpont". Az ez alkalomból rendezett nemzetközi fórum számára videó üzenetet küldött az ENSZ főtitikára, valamint a Digitális Föld Nemzetközi Társaság elnöke (Alessandro Annoni, JRC).


A kép forrása és további részletek: http://www.digitalearth-isde.org/show-48-178-1.html

A nemzetközi kutatóhely megnyitása alkalmával különszámot jelentetett meg a Big Earth Data (BEDJ) tudományos szaklap, melybe - felkérésre - szerepel az MFTTT WG4SDG munkacsoport cikke is, melyet Dr. Mihály Szabolcs, a munkacsoport vezetője és szerzői kollektívája állított össze. A 2017-ben alapított szaklapot az ESCI is indexeli, így a cikkek a Web of Science platformon könnyen fellelhetők.

A különszámról:

Big Data in Support of the Sustainable Development Goals (Part A): A celebration of the establishment of the International Research Center of Big Data for Sustainable Development Goals (CBAS)
Volume 5, Issue 3, 2021 pages 259-441
 
Az információ forrása: itt és itt