Oldalak

2006-12-28

ENSZ téradat infrastruktúra kezdeményezés -legújabb fejlemények

Év végi összefoglaló
A szeptember 28-i ENSZ Téradat-infrastruktúra Magyarországi Koordinációs Iroda (UNSDI HUCO) létrehozásáról határozó ülést követően történtek rövid összefoglalása:

- lezajlott az ENSZ Térinformatikai Munkacsoport 7. közgyűlése és szakmai találkozója, amely megvitatta a "UNSDI Vision, Implementation Strategy and Reference Architecture" c. Barry Henricksen dokumentumot. Az anyag a letölthető a http://unsdihu.blogspot.com weboldalról. A santiagoi találkozó emlékeztetője és a kapcsolódó háttéranyagok a http://www.ungiwg.org honlapon érhetők el.
- az UNSDI HUCO megkapta az unsdi.hu domain nevet. A kezdőoldal élesítésére 2007.év első munkanapjain kerül sor
- az EUROGI közgyűlése pozitívan értékelte az ENSZ téradatinfrastruktúra kezdeményezést és abban - a Nemzetközi kapcsolatok tanácsadói és munkacsoport interpretációja szerint - az európai térinformatikai kultúra egyfajta terjesztési eszközét is látja mind a bővülő Európai Unióban, mind a Földközi tengeri térség és a Keleti szomszédok irányában.
- december 15-én az Európai Bizottság meghívására, INSPIRE-UNSDI témakörben konzultációs megbeszélésre került sor. Részletek az akkori naplóbejegyzésben és a mai keltezésű angol nyelvű naplóban http://hunagi.blogspot.com
- december folyamán megerősítést nyert, hogy a HUNAGI az európai és világszintű térinformatikai szervezetekben vállalt és kapott feladatok ellátása számára az FVM továbbra is térítésmentesen biztosítja a helyiséget, amely jelenleg a 441. szoba.
- kitűzték az ENSZ Téradat infrastruktúra kezdeményezés világméretű partneri hálózatának első ülése helyszínét és időpontját. A találkozóra a Róma melletti Frascatiban kerül sor, időpontja 2007. március 1-2. Az ülésnek az Európai Űrügynökség ad otthont. Mindaddig még sok a teendő: január közepére várható az ENSZ mintegy 30 szakmai szervezete részére az UNGIWG Titkársága által kiküldött kérdőívek visszaküldése és megkezdődhet feldolgozásuk.
Ugyancsak január közepére készül el a Henricksen dokumentum vezetői szinten olvasható (és emészthető) változata, amelyet az UNSDI HUCO/HUNAGI tagjai számára is várhatóan rendelkezésre áll majd véleményezésre. Január folyamán alakul ki az INSPIRE - UNSDI együttműködés alapdokumentumának első tervezete. E munkában az UNSDI HUCO koordinációs testülete közvetlenül részt vehet, e-levelezés és/vagy egy tervezett januári munkaműhely keretében. A találkozót az is indokolja, hogy a magyar modellt találták az INSPIRE és az UNSDI közötti együttműködés egyfajta mintamodelljének, tehát felkészülésünk, illetve közreműködésünk a márciusi ENSZ találkozó előkészítésében ennek megfelelő figyelmet igényel. A jövő év elejei budapesti műhely kivitelezésének egyeztetése még ezekben a napokban megkezdődik.

2006-12-23

EU Kutatás-fejlesztési Program pályázati felhívása

December 22-én megjelent az EU FP7 keretprogram első felhívása
Bővebb információ:
http://cordis.europa.eu/fp7/dc/index.cfm?fuseaction=UserSite.FP7CallsPage
A hírt a genovai GISIG szervezettől kaptuk, melynek a HUNAGI 1996 óta tagja, és amellyel több HUNAGI tagintézményünk sikeresen teljesített együtt EU-s pályázatokat.

2006-12-21

Hír az ELTE Térképtudományi és Geoinformatika Tanszékéről

Mai postánkból: Jesus Reyes adjunktus úr, tagintézményi képviselő írja:
" Domokos György (ESRI Magyarország) az ELTE Informatikai Kar Dékánjától, Dr. Kozma Lászlótól múlt hétfőn, december 18-án átvehette a "Címzetes Mester Oktató" címet, elismerésül a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszéken az utóbbi 15 évben kifejtett oktatási tevékenységéért."

HUNAGI Elismerő Oklevelek

Az elismerő oklevelek első ízben kerültek odaítélésre. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

A térinformatikai közösség szolgálatában végzett munka és az európai kapcsolattartás érdekében 2006.évben nyújtott támogatás elismerése- képpen két tagintézménye esetében a Magyar Térinformatikai Társaság elnöksége 2006. december 13-i ülésén elismerő oklevelelek odaítéléséről döntött.
A díjban 2006. évben a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI), valamint az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) részesült.
Részükre az oklevél kiállítására 2006. december 20-án, aláírására a mai napon került sor.
Gratulálunk a kitünte- tetteknek, munkájukat és támogatásukat a teljes tagság nevében köszönjük! A díjak átadására Dr. Mihály Szabolcs FÖMI főigazgató és Dr. Dunkel Zoltán OMSZ elnök urakkal külön egyeztetett időpontokban kerül sor.
A kitüntetett intézmények honlapjai:
FÖMI:
www.fomi.hu
OMSZ:
www.met.hu

2006-12-20

Telekonferenciát tartott a GSDI vezetőségi testülete


Az év utolsó telekonferenciája a téradat infrastruktúra világszervezet jövő évi kiemelt feladatait vitatta meg
A HUNAGI képviselője részt vesz a szervezet internetes megjelenésével kapcsolatos fejlesztés feladatcsoportjában, az EUROGI-n keresztül érdekeltek leszünk az EU szomszédai irányában végzett tapasztalat- és ismeretátadás GSDI által is várhatóan támogatható projektjében és jóváhagyás alapján - a CEOS WGISS és GSDI közötti kapcsolattartás keretében - lehetőségünk nyílik lezajlott kritikus katasztrófa események bekövetkezésekor a földmegfigyelési és a téradat infrastruktúra szolgáltatás és kapcsolódó technológiák interoperabilitási és szervezési tapasztalatainak gyűjtésére, ajánlások megfogalmazására. A WGISS-GSDI együttműködést mindkét szervezet támogatja. A tapasztalatok és a felhasználói igények jótékonyan visszahathatnak a földmegfigyelés földi szegmensében végzett feldolgozási láncra de a terjesztés technikai, szervezési javítására is. A különféle űrküldetések termékei és szolgáltatásai pedig a téradat infrastruktúra számára jelenthetnek kihívást. Ebben a vonatkozásban jelentősek a Katrina hurrikán tapasztalatai (FGDC) de Európai is gazdag tapasztalatokban és sikeres alkalmazásokban. A téma felvetődött az elmult heti Inspire - UNSDI konzultáción is és a munkaterv kialakítását - a GEOSS-ra illetve GMES-re is tekintettel - az Európai Bizottság részéről is figyelemmel kísérik.
A mai másfél órás telekonferencia résztvevői és meghívottjai voltak: a GSDI elnöke Jarmo Ratia (NLS, Finnország), alelnöke Bas Kok (RAVI, Hollandia), ügyvezetője Harlan Onsrud (Maine Egyetem, Egyesült Államok), titkárságvezetője Alan R. Stevens (FGDC, Egyesült Államok), titkára (HUNAGI, Magyarország), továbbá a Mark Reichardt (Open Geospatial Consortium), a Ignacio (Intergraph), Carmele Terborgh (ESRI) és John Mueller (Northrop) képviselői(mind Egyesült Államok), Kate Lance és kimentve Yola Georgiadou (ITC, Hollandia), Nick Land (EuroGeographics), Joao Geirinhas és Roger Longhorn (EUROGI), Jeff Labante (Erőforrásügyi Minisztérium, Kanada), Kumar (Földmérési Szolgálat, India), míg kimentését kérte Rodrigo Barriga (Chile).

A telekonferencia hivatalos emlékeztetője a GSDI honlapján jelenik meg. Magyar vonatkozásairől a HUNAGI tagjai értesülni fognak.

2006-12-19

Mobilos iránytű szoftver mindenki számára elérhető!


A hazai fejlesztésű digitális iránytű szoftver letölthető mobilra a WAP-ról

Gilyén András HUNAGI diáktag ötletes alkalmazás-fejlesztése 2006. november 8-a óta mindenki számára elérhető a WAP-on. A fejlesztő december 18-án előadást tartott a Mindentudás Egyetemén, amely december 23-án szombaton kerül adásba az M1-en 9:35-től, továbbá a Duna csatornán ugyanaznap 10:30-tól.
További infó az iránytű honlapján: http://www.mobilosiranytu.fw.hu

2006-12-17

UN SDI HUCO előadásjavaslat a 2007.évi Műszaki Térinformatika Konferenciára

Images: European Commission, 2002 and UNGIWG, 2006


INSPIRE hatása és az UN SDI adta lehetőségek az önkormányzatok szintjén
A Műszaki Térinformatikai Egyesület 2007. évi konferenciájára (Debrecen, 2007 április 19-20) az alcímben foglalt témakörben kezdeményezett előadást a mai napon az ENSZ Téradat Infrastruktúra Magyarországi Koordinációs Iroda.

2006-12-15

Sikeres INSPIRE - ENSZ téradat infrastruktúra konzultáció

Az Egyesített Kutatóközpont Téradat infrastruktúrák részlegének épülete.
Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
A tanácskozás résztvevői az UN SDI megvalósításához a magyar modellt fogadták el mintának, amely egyesíti az INSPIRE és az ENSZ céljainak összehangolását és alkalmas az európai irányelv szellemének kiterjesztésére

Az INSPIRE - UNSDI közötti Európai Bizottság és a FAO közötti konzultatív találkozón az ENSZ oldaláról a holland Jan Cees Vanema (NLR), Patrick van Laake (ITC), cseh (Karel Charvat of SCC, Olomouc University) és magyar Remetey-Fülöpp Gábor (HUNAGI), az ENSZ téradat infrastruktúra koordinációs irodák képviselői vettek részt, míg az INSPIRE oldalról a német szövetségi térinformatikai koordinációs hivatal az IMAGI vezetője Martin Lenk és a Humboldt projekt irányítója Daniel Holweg (Fraunhofer Institut), továbbá a spanyol földrajzi szolgálat képviselője José Angel Alonso Jiménez és a spanyol téradat infrastruktúra építésben eredményesen közreműködő IVER vállalkozás koordinátora Salvador Bayarri Romar kapott meghívást.
Az előadásokban és a kapcsolódó vitában részt vettek az Téradat infrastruktúrák egység több munkatársa és a GMES munkatársai is. Az előadások egységes felépítési sablonját Paul Smits (DG JRC) állította össze, az ülést a házigazda egyben az INSPIRE megvalósítás stratégiai irányítója Alessandro Annoni vezette, míg az UNGIWG részéről a FAO/UNGIWG-t Jelle Hielkema és Jeroen Ticheler képviselték.
A német előadás a nemzeti szintű koordinációra adott kiváló mintát, míg a spanyol előadások az SDI megvalósítás kormányzati és az innovatív kimagasló eredményeit mutatták be hatásosan.

Egyetértés mutatkozott abban, hogy az ENSZ jövő márciusi római téradat infrastruktúra világértekezletén a most bemutatott magyar megközelítési módot javasolják követendő példának , ami a hazai térinformatikai közösség (Paul Smits szavai szerint a HUNAGI irányában bizalomra épülő) együttműködésének nemzetközi elismerését is jelenti.

A magyar előadás itt hívható le:
http://www.fomi.hu/hunagi/pdf/2004/InspireUNsdiHUCO.pdf
A találkozó hírei angol nyelven itt találhatóak:

http://unsdihu.blogspot.com/

és

http://hunagi.blogspot.com/

A konzultáció képei a www.hunagi.hu honlap ...Photo collection...
Events....2006 alatt találhatóak

2006-12-13

EU-FAO találkozó téradat-infrastruktúra témában az UN SDI HUCO részvételével

Az Európai Bizottság Egyesített Kutatóközpontja Isprában (Varese, Olaszország).
Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2003
INSPIRE - UN SDI egyeztetés
Az öt meghívott ország egyike Magyarország!

Az Európai Bizottság Egyesített Kutatóközpontjában a Téradat-infrastruktúra szervezeti egység vezetője Alessandro Annoni a házigazdája annak a szakmai tárgyalásnak, melynek témája az INSPIRE és az ENSZ téradat infrastruktúra (TI) kezdeményezés összhangjának biztosítása és az ebből fakadó előnyök hasznosíthatóságának áttekintése.
A tanácskozásra a FAO-JRC előkészítést követően Hollandia, Cseh Köztársaság, Németország, Spanyolország és Magyarország kapott meghívást. Azok az országok, amelyekben már - pilot jelleggel - megalakult az ENSZ TI nemzeti koordinációs iroda. Ez Magyarországon a FÖMI-ben szeptember 28-án rendezett alakuló ülésen kinyilvánított támogatás mellett jött létre, működéséhez az FVM szakállamtitkára által a HUNAGI részére biztosított helyíségben adott a lehetőség.
Az isprai találkozóról a részletes beszámoló hamarosan következik.

EUROGI tárgyalás az Európai Bizottság Segélyügyi részleg képviselőivel

Image: European Commission, 2005
Elkészült az EUROGI Nemzetközi kapcsolatok tanácsadó- és munkacsoportja (IA WAG) jövő évi munkaterv-előzetese.
December 11-én Brüsszelben tárgyalást folytattak az EUROGI képviselői: Joao Geirinhas főtitkár, Bruce McCormack vezetőségi tag és Roger Longhorn, az EUROGI első természetes személy tagja Harry de Backerrel, az Európai Bizottság segélyprogramokért felelős részlege képviselőjével. Talán nem közismert, de az EU a harmadik világ országainak elsőszámú támogatója.
A munkaterv a korábbi egyeztetéseken és brüsszeli tárgyalásokon alapszik, november végén a Prágában rendezett EUROGI vezetőségi értekezleten már ismertetve lett, véglegesítése és jóváhagyása 2007 februárjában történik meg. A munkaterv célja két országcsoport felé irányuló EU támogatások térinformatikai technológiai alkalmazási lehetőségeit előtérbe helyezni: Afrika országai felé illetve ez EU keleti szomszédos államai felé. Az érdeklődő szervezeteink bevonásával a munkaterv előzetesnek műhelyszerű megvitatására is mód van, akár még ebben az évben. Visszajelzést a hunagi@hunagi.hu címen "IA WAG intézménynév" témamegjelöléssel várunk. A HUNAGI közösségének közvetlen lehetőséget biztosít, hogy az IA WAG igazgatási teendőivel az EUROGI a HUNAGI főtitkárát bízta meg, míg a vezetőség részéről Bruce McCormack, az Ír Köztársaság környezetvédelmi kormányzatának tisztviselője. A munkába bekapcsolódott Roger Longhorn MIT alumni, aki Belgiumban él és az Európai Bizottságnál közel 2 évtizede működik független szakértőként. Résztvevője volt az ez év októberében rendezett, az eContentplus jövőjével kapcsolatos luxemburgi konzultációs találkozónak Joao Geirinhas-szal együtt (ld. az októberi naplóbejegyzést).

Műszaki Térinformatika Konferencia

A hivatalos konferenciakiadvány címlapja. Kép: az MTE szívességéből, 2006

9. Műszaki Térinformatikai Konferencia
Debrecen, Kölcsey Központ
2007 április 19-20

A Műszaki Térinformatika Egyesülettől a mai postánkban érkezett levél:

"Ezúton szeretném felhívni a HUNAGI figyelmét a Műszaki Térinformatika Egyesület 2007. április 19-20-án, a debreceni Kölcsey Központban megrendezésre kerülő konferenciájára.
Az elsődlegesen megcélzott kör ezúttal is a közműszolgáltatók köre. A témák között kiemelt szerepet kap a digitális alaptérkép (értve ez alatt a földmérési alaptérképet és a műszaki alaptérképet, utóbbi már több, mint amit korábban közmű alaptérképnek neveztünk). Következésképpen több száz önkormányzati szakember is meghívót kap.
Az előrejelzések szerint folytatódik az egyeztetés az FVM, NKP-KHT és a nagy szolgáltatók között a digitális földmérési alaptérkép mindenki számára elfogadható árstruktúrájának a kialakításáról és kiemelt téma lesz az elavult közműnyilvántartási utasításrendszer megújítása is. Csatolva küldöm a konferencia prospektusát."

Javasoljuk a HUNAGI érdeklődő tagszervezetei, tagintézményei részére, minél nagyobb számban legyenek jelen az eseményen akár hallgatóként, de december végéig előadással is lehet nevezni.
Érdeklődés: konferencia@gita.hu A jelentkezést elektronikusan legegyszerűbb beadni a www.gita.hu honlapon.

Ülésezett a HUNAGI vezetősége

Kilátás az EKK tárgyalójának ablakából. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
A FÖMI és az OMSZ jelentős részben járultak hozzá EUROGI tagságunk eddigi szintjének fenntartásához

Sikolya Zsolt elnök levezetésében, Barkóczi Zsolt (VÁTI), Havass Miklós tiszteletbeli elnök (SZÁMALK), dr. Berencei Rezső (HUNGIS) és dr. Remetey-Fülöpp Gábor főtitkár részvételével (teljes létszámban) ülést tartott a HUNAGI elnöksége. Az ülés, - melynek az Elektronikus-kormányzati Központ (EKK) adott otthont - két napirendi pontot tárgyalt. Előbb meghallgatta a vezetőség Dr. Berencei Rezső pénztárnok előzetes tájékoztatását a HUNAGI 2006.évi pénzügyi tervének teljesítéséről, a szervezet pénzügyi helyzetéről, majd a főtitkár beszámolóját a 2006. év munkaterv teljesítéséről, az elnökség februárban jóváhagyott, és a májusi Közgyűlés által megerősített stratégia mentén. Ezt követően az elnökség áttekintette a tagság helyzetét, megelégedéssel vette a diáktagság ügyét támogató ESRI Magyarországgal kötött donori megállapodást és elfogadta a Miskolci Egyetem Geotechnológiai és Térinformatikai Intézet Geodéziai és Bányamérési Tanszéke tagfelvételi kérelmét. Azzal, hogy a nemzetközi tagdíjbefizetési kötelezettségeink teljesítéséhez való támogatás megszerzésére a Nemzeti Civil Alapprogramhoz benyújtott idei mindkét pályázatunkat elvetették, igen nehéz helyzetbe került szervezetünk. A helyzetet az mentette meg, hogy két intézményi tagszervezetünk, a Földmérési és Távérzékelési Intézet, valamint az Országos Meteorológiai Szolgálat (mindkettő a honi téradat infrastruktúra építésében az Európai Bizottság által számontartott INSPIRE LMO szervezet) december 8-án főigazgató illetve elnöki szinten megállapodott arról, hogy hozzájárul az EUROGI 2006.évi tagdíjunk kifizetéséhez 3/7-3/7 arányban, míg 1/7 költséget (1000 eurót) a HUNAGI visel. Nevezett tagjaink elkötelezett segítségéért a HUNAGI elnökségi testülete ezúton is köszönetet mond. Az emlékeztető rövidesen megtalálható a HUNAGI honlap "csak tagoknak" című alfejezetében található meg.

Térinformatikai továbbképzés német nyelven Münchenben

Einladung zum
12. Münchner Fortbildungsseminar Geoinformationssysteme
vom 14. - 16. März 2007


A HUNAGI mai postájából: tagintézményeink és tagszervezeteink figyelmébe!

Sehr geehrte Damen und Herren,
bereits zum 12. Mal veranstaltet der Runder Tisch GIS e.V. in Kooperation mit der TU München, der Ludwig-Maximilians-Universität München und der Universität der Bundeswehr München das Münchner Fortbildungsseminar Geoinformationssysteme. Die Veranstaltung hat sich als neutrales Forum für Wissensvermittlung und Weiter- bildung auf dem Gebiet der Geoinformatik etabliert. In diesem Jahr finden Sie neben der 3-tägigen Vortragsveranstaltung einige Neuerungen, mit denen wir unser
Weiterbildungsangebot ergänzen möchten.
In unserem Vortragsprogramm, das in vier Blöcke gegliedert ist, haben wir aktuelle Trends der INTERGEO 2006 aufgegriffen. Im Mittelpunkt steht das Thema Google Earth & Co sowohl bei den Fachvorträgen als auch bei den Demos. Die vier Vortrags- reihen werden jeweils mit einer Keynote eröffnet.
1. Tag: Google Earth & Co: Vision und Geschäftsmodelle einer Digitalen Erde
2. Tag: Innovative GIS-Anwendungen Landnutzung und Umwelt
3. Tag: Erfassung und Modellierung von 3D-Daten mit neuesten Technologien

Neu ist 2007 die Ergänzung des Programms um zwei Intensivkurse, die vor Beginn des Fortbildungsseminars stattfinden. Dabei können Sie vertiefte Kenntnisse zum Leitfaden „Wirtschaftlichkeit von GIS” (Ganztagskurs) sowie zum Thema “Sicherheit von Geo Web Services” (Halbtagskurs) erwerben.
Zum ersten Mal findet das Fortbildungsseminar 2007 im repräsentativen Audimax der TU München statt. Damit sind sowohl die Vorträge als auch die Kaffeepausen und die Ausstellung an einem Ort konzentriert.
Auf der Ausstellung können Sie sich über Produkte und Lösungen von GIS-Anbietern und Dienstleistern informieren. Daneben werden auch die Ergebnisse der besten Arbeiten des Förderpreises Geoinformatik 2006 in Form von Postern präsentiert sowie Projekte des Runder Tisch GIS e.V. demonstriert.
Auf dem Münchner Fortbildungsseminar treffen Sie Anwender, Entwickler, Geodaten-anbieter, Berater und Studierende aus dem gesamten deutschsprachigen Raum.
Um den Dialog zwischen den Teilnehmern zu fördern, haben wir in unserem Programm viel Zeit für Diskussionen eingeplant. Nutzen Sie die Gelegenheit, Ihre GIS-Kenntnisse auf den neuesten Stand zu bringen und Kontakte zu Vertretern aus Wirtschaft, Verwaltung und Wissenschaft zu knüpfen. Die Veranstalter und Referenten freuen sich auf Ihren Seminarbesuch! Das Programm und weitere ausführliche Informationen und Anmeldemöglichkeit erhalten Sie unter:
http://www.rtg.bv.tum.de/index.php/article/articleview/767/1/13
Ich würde mich freuen, wenn wir Sie zu unserer Veranstaltung begrüßen könnten.
Mit freundlichen Grüßen
Gabriele Aumann
Geschäftsstelle Runder Tisch GIS e.V.
c/o Technische Universität München
Fachgebiet Geoinformationssysteme
Arcisstr. 21
80290 München
Tel.: +49 89 289 22857
Fax.: +49 89 289 22878
Email:
runder-tisch@bv.tum.de
www.runder-tisch-gis.de

Forrás:_______________________________________________________
Dies ist ein Mail-Service von „gis-report-news***“ dem E-Mail-Newsletter von
www.GEObranchen.de“ aus der Bernhard Harzer Verlag GmbH, Karlsruhe.
Die inhaltliche Verantwortung liegt ausschließlich bei dem in Auftrag gebenden
Unternehmen.

2006-12-12

Miskolci Egyetem GBM Tanszék felvételi kérelme


HUNAGI tagságért folyamodott a Miskolci Egyetem Geodéziai és Bányaméréstani Tanszéke
Az Egyetem Műszaki Földtudományi Kar Geotechnológiai és Térinformatikai Intézet Geodéziai és Bányaméréstani Tanszékről Dr. Havasi István tanszékvezető egyetemi docens írja felvételkérő levelében: A Geodéziai és Bányaméréstani Tanszék már az 1990-es évek elejétől aktívan gondozza a térinformatika tudományterületet. Úgy gondolom, hogy talán az elsők között voltunk az országban, ahol e területhez geodézia és térinformatika néven tantárgy is kapcsolódott. A térinformatika oktatására – a felsőfokú képzés különböző formáiban – a tanszék azóta is nagy hangsúlyt helyez. A szakterülethez kötötten az elmúlt 15 évben több hazai és nemzetközi rendezvényen vettünk részt előadással, írtunk publikációkat. A térinformatika területén a tanszék gondozásában számos diploma dolgozat is készült. Ezek közül többet külön országos elismerésben is részesítettek (pl.: HUNGIS Alapítvány, ESRI, stb.). A kar Mikovinyi Sámuel Doktori Iskolájában a tanszék vezető oktatóihoz kapcsoltan külön is megjelenik a térinformatika, egyrészt a PhD tárgyainkban, másrészt a választható doktori témáinkban. A tanszéken korábban készült egyes PhD értekezések is kapcsolódtak a térinformatikához. A jelenleg nálunk lévő doktorjelöltek is e területen készítik az értekezésüket."

A felvételi kérelemről a HUNAGI elnöksége holnap,a MeH Elektronikus Kormányzati Központban tartandó ülésén dönt.

MFTTT Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémián

Az MTA nagyterme a hallgatósággal, az MFTTT alelnökével Klinghammer István akadémikussal, valamint Raum Frigyes alapító főtitkárral. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

50 évvel ezelőtt alakult meg a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelé-si Társaság

Az emlékülésre 2006 december 12-én az MTA történelmi épületében került sor. Raum Frigyes alapító főtitkár elnöklete mellett az ünnepi előadást Klinghammer István akadémikus, az MFTTT elnökhelyettese tartotta.
Az FVM részéről Benedek Fülöp szakállamtitkár köszöntötte a Társaságot amelynek hasznosságát az állam és a gazdaság szempontjából egyaránt hangsúlyozta, további jó együttműködést kívánva. Szabó Gyula ezredes, a HM Térképészeti Szolgálat parancsnoka köszöntő szavait követően Dr.Ferencz József az Erdélyi Magyar Műszaki Társaság szakosztályelnöke méltatta a határon átívelő szoros szakmai kapcsolatokat. Az ülés utáni koccintáson Detrekői Ákos akadémikus mondott pohárköszöntőt.
Az MTA Nagytermét erre az alkalomra az MFTTT jelenlegi és volt tagjain kívül még számos érdeklődő barát töltötte meg.

Itt jegyezzük meg, hogy az MFTTT egyike volt annak a 7 hazai szakmai szervezetnek, amely közös felismeréséből és elhatározásából született meg 1994-ben a térinformatika hazai interdiszciplináris szervezete, a Magyar Térinformatikai Társaság, a HUNAGI. A 1996 januárban bejegyzett társaságunk alapító okiratát az MFTTT részéről Bartos Ferenc jegyezte, aki ma is a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság főtitkára.
Ezúton is köszöntjük az 50-ik évfordulóját ünneplő alapító társszervezetünket, vezetőit és tagjait!

2006-12-11

Előadáskivonatokat várnak az AGILE 2007 konferenciára

Az Európai Információs Társadalom felé az utat a térinformatika vezeti
Az Európai Térinformatikai Laboratóriumok Társulása (AGILE) 10. konferenciájára a dániai Aalborgban kerül sor 2007 május 8-11 között.
A térinformatika tudományos kérdéseivel foglalkozó konferencia hivatalos felhívás az angol nyelvű hírnaplónk mai bejegyzéseinél olvasható minden fontos részlettel: http://hunagi.blogspot.com

Összefoglaló a GSDI9 konferenciáról

Harlan Onsrud professzor a térinformatika és a szegénység elleni küzdelem témakörére építette fel ünnepi előadását. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

A Téradat Infrastruktúra Világszervezet a GSDI9 konferenciáról

Részletek a HUNAGI angol nyelvű hírnaplójában a mai bejegyzésnél: http://hunagi.blogspot.com ,
illetve a Térinformatika szaklap következő számában.

A GSDI 2006. évi apróprojekt pályázata

A mai napon hirdették meg a GSDI szervezet apróprojekt pályázatát.
2500 USD támogatás nyerhető, HUNAGI tagintézmények és tagszervezetek indulhatnak.
Részletek az angol nyelvű hírnaplónkban http://hunagi.blogspot.com

INSPIRE - a jelenlegi helyzet

Az Európai Bizottság helyzetjelentése
A témakörben a HUNAGI-hoz a mai napon beérkezett levél az angol nyelvű hírnaplónkban található: http://hunagi.blogspot.com

2006-12-08

A Magyar Asztronautikai Társaság ünnepi közgyűlése

Dr. Iván Almár revisits some of the great moments
Images: HUNAGI Visual resources, 2006
50 years of the Hungarian astronautical community - Ceremonial General Assembly of MANT
Visszaemlékezés az elmúlt 50 évre:
fél évszázada alakult meg a MANT előde a TTIT Asztronautikai Bizottsága és 20 évvel ezelőtt vált egyesületté a MANT.

A Millenáris Parkban a Jövő Háza Csodák Palotája D termében került sor az ünnepi eseményre, melyet köszöntött a MTESZ erdész elnöke Nagy László is. Dr. Horváth András elnöklete mellett az idei Fonó díjjal, Fonó emlékéremmel és a Nagy Ernő díjjal kitüntetettek munkásságát Dr. Kelemen János főtitkár ismertette, majd telt ház elött dr. Almár Iván a Fonó emlékplakettel kitüntetett örökös elnök a MANT történetének egyes epizódjairól, míg Dr. Gál Gyula jogászprofesszor, a nemzetközi űrjog kiemelkedő személyisége a nevezetes 1983.évi IAF konferenciáról adott élő visszaemlékezést Both Előddel készített számítógépes prezentáció felhasználásával.

Dr. András Horváth, Dr. László Nagy, Dr. Iván Almár and Dr. János Kelemen Image: HUNAGI Visulas resource, 2006

Abonyi Ivánné interjúját az ifjusági űrtáborok történetéről videón rögzítve hallgatta meg a résztvevők köre, valójában a MTESZ Központi Asztronautikai Szakosztály majd a MANT életében szerepet játszók népes tábora.

A közgyűlésen került kiosztásra az egyesület életét bemutató első kötetet, amely az 1956 és 1986 évek közötti időszak történetét eleveníti fel benne a legendás Földfotó konferenciákkal, melyen a távérzékelés mai eredményeit megalapozó fejlesztők, kutatók ismertették első eredményeiket. Jelen voltak a Földfoto meteorológiai célú földmegfigyelés vezetői közül dr.Tanczer Tibor és Bozó Pál is. A társzervezet MFTTT akkori közösségéből dr.Karsay Ferenc, a FÖMI Távérzékelési Központból Anninger László voltak jelen. Ugyancsak kiosztásra került az Űrtan Évkönyv 2006 kiadvány benne az ifjúsági esszépályázatok élvezetes olvasmányai. Az ülést Horvai Ferenc képes beszámolója zárta, felelevenítve számos emlékezetes eseményt és találkozást a szakma olyan világhírességeivel mint Kármán Tódor, Herman Oberth, G.E.Mueller professzor, hogy a magyarok közül említsünk néhányat. Végül a Bay Zoltán Alapítvány elnöke emlékezett a Magyar tudósok világtalálkozójának megszervezésére. Almár Iván szavaival élve további sikeres 50 évet kívánunk a MANT-nak!

Dr.András Horváth, Acting President of MANT
Image: HUNAGI Visuals resource, 2006

Teljes képriport a www.hunagi.hu honlap Photo collection... Events... 2006.... oldalán

Várostervezési, területfejlesztési és információs társadalom konferencia Bécsben


Contemporary architecture in Vienna.
Image: HUNAGI Visuals resource, 2006
REAL CORP 007 Nemzetközi konferencia
2007 tavaszán Bécsben

Részletes angolnyelvű tájékoztatás a mai napon beérkezett felhívás alapján a http://hunagi.blogspot.com naplónkban.

2006-12-07

48 tagja van a HUNAGI hallgató- és diáktagozatának!

Idén is az ESRI Magyarország a diáktagozat büszke szponzora egy ötven fős kontingens tagsági díjának átvállalásával

A hallgatói és diáktagság mentora Dr.Márkus Béla professzor, a Nyugat-Magyarország Egyetem Geoinformatikai Kar dékánja.
A soron következő elnökségi ülésen a főtitkár javaslatot tesz arra, hogy a tagozat tagjai maradhassanak a végzett diákok, hallgatók is alumni jelleggel, másrészről a tagozatban a középiskolások számát is növelni tervezzük az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága főtitkárának szíves közreműködésével.
A hallgatói és diáktagok gyakorlatilag ugyanazokban a szolgáltatásokban (hírlevelek, naplóhírek, dokumentumok, projektrészvételi lehetőség stb) részesülnek mint az intézményi szervezeti tagok a szavazási jog kivételével.

A tagozat névsora a jelentkezés sorrendjében az oktatóhely megnevezésével a következő:

1
Mikus Dezső
NyME GEO
2
Keszei Zoltán
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
3
Ódor Attila
Nyugat-Magyarországi Egyetem GEO UNIGIS tagozat
4
Varga Kinga
Georg-August Egyetem Göttingen, Földrajzi Intézet
5
Kun-Pál Gábor
Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Kar
6
Peremiczki Péter
NyME GEO
7
Károlyi Vivien
Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Főiskolai Kar
8
Ludányi Regina
Nyugat-Magyarországi Geoinformatikai Főiskola
9
Kereszturi Ákos
Eötvös Loránd Tudományegyetem
10
Jung András
Szent István Egyetem
11
Hartal István
Széchenyi István Egyetem
12
Vörösné Merics Erzsébet
NYME FFFK-GEO Térinformatika Tanszék
13
Persaits Gergő
Szegedi Tudományegyetem, TTK, Természeti Földrajzi Tanszék
14
Novák Zalán
Szegedi Tudományegyetem
15
Gáspár Csaba
Budapesti Műszaki És Gazdaságtudományi Egyetem
16
Molnár Attila
Szegedi Tudományegyetem
17
Szabó Dániel
Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem
18
Kiss Miklós
Gábor Dénes Főiskola / Nagykanizsai Konzultációs Központ /
19
Németh Ákos
Miskolci Egyetem Természetföldrajz - Környezettani Tanszék
20
Barton Gábor
Szegedi Tudományegyetem
21
Vörös Árpád Tamás
Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Főiskolai Kar, UNIGIS tagozat
22
Lelleiné Kovács Eszter
Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Főiskolai Kar, UNIGIS tagozat
23
Göbölös Tamás
Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar Földrajzi Intézet
24
Pirkhoffer Ervin
Pécsi Tudományegyetem
25
Gyenizse Péter
Pécsi Tudományegyetem
26
Finta Béla
Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Főiskolai Kar
27
Nagyváradi László
Pécsi Tudományegyetem
28
Nerpel Szabolcs
Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Főiskolai Kar
29
Hermann Tamás
Veszprémi Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar
30
Jakobi Ákos
Eötvös Loránd Tudományegyetem
31
Fehér Szabolcs
Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Főiskolai Kar
32
Mondrák Vendel
Pécsi Tudományegyetem
33
Zaletnyik Piroska
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
34
Naszádos-Szilágyi Márk
Nyugat-Magyarországi Egyetem GEO
35
Speiser Ferenc Péter
Veszprémi Egyetem, Automatizálás Tanszék
36
Szente-Varga Bálint
Toldy Ferenc Gimnázium
37
Balogh Miklós
Eötvös Loránd Tudományegyetem, Meteorológus szak
38
Pataki Ildikó
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
39
Kopcsándi Péter
Nyugat Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Főiskolai Kar
40
Bokodi Balázs
Nyugat Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Főiskolai Kar
41
Kiszela Gergő
Miskolci Egyetem Geotechnológia és Térinformatikai Intézet Geodéziai és Bányaméréstani Tanszék
42
Weisz Attila
Szegedi Tudományegyetem
43
Nagy Attila
Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrum, Mezőgazdaságtudományi Kar, Interdiszciplináris Agrár- és Természettudományok Doktori Iskola
44
Gombosné Nagy Ildikó
Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrum, Mezőgazdaságtudományi Kar, Interdiszciplináris Agrár- és Természettudományok Doktori Iskola
45
Gulyás Éva Dóra
Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrum, Mezőgazdaságtudományi Kar, Interdiszciplináris Agrár- és Természettudományok Doktori Iskola
46
Burai Péter
Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrum, Mezőgazdaságtudományi Kar, Interdiszciplináris Agrár- és Természettudományok Doktori Iskola
47
Gilyén András
Szent Margit Gimnázium
48
Kamarási András
Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Kar

További jelentkezés, feltételek:


http://geoweb.geo.info.hu/vhost/hunagi/index.htm

2006-12-05

HUNAGI főtitkár levele a Nemzeti Civil Alapprogram elnökhelyettesének

A kormányzati és civil szervezetek kapcsolatának erősítését elősegítő jogszabályi környezet változtatása is napirenden lesz a Nemzeti Civil Alapprogram Tanácsának holnapi ülésén.
A lehetőség bejelentését követően az NCA elnökhelyettese számára szíves felhasználásra a Magyar Térinformatikai Társaság főtitkára is küldött észrevételt, megfogalmazva a Kormányzat és a civil szervezetek partneri kapcsolata irányelveit tárgyaló 2006. december 4-i konferencián elhangzott hozzászólásait. A levelet az NCA titkárság, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium illetékes részlege és a rendezvényt szervező NIOK Alapítvány még időben, egy nappal a Tanács ülése előtt kapták meg. A levél pdf változatának elérhetősége: http://www.fomi.hu/hunagi/pdf/2004/NCA6dec5.pdf

2006-12-04

HUNAGI hozzájárulás az NCA vitanapjához

CEU konferenciaközpont.
Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

"Szóljon hozzá! A kormányzati civil kapcsolatok fejlesztésének irányelvei" c. konferenciára kapott meghívást a Magyar Térinformatikai Társaság.

A Nonprofit Információs és Oktató Központ (NIOK) sikeres szervezésében a vitanapra 2006. december 4-én, a CEU Konferenciaközpontban több mint 110 regisztrált civil szervezeti képviselő részvételével került sor.

Gerencsér Balázs (NIOK)
Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
A rendezvényen a szervező Gerencsér Balázs (NIOK) köszöntőjét, a program ismertetését valamint a délelőtti plenáris ülés előadóinak bemutatását követően Garas Ildikó, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium Társadalmi Párbeszéd és Civil Kapcsolatok Főosztálya Civil Kapcsolatok osztályának vezetője tartott előadást a "Kormányzati civil kapcsolatok fejlesztésének irányelvei" címmel.

A témakörben a kormányelőterjesztés 2007. február 28-ig kell, hogy elkészüljön, ezt követően terv szerint Kormányhatározat foglalja majd össze az intézkedési tervet feladat, időpont és felelős megnevezésével.

Dr. Rácz Sándor (NCA) és Garas Ildikó (SZMM).

Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
A részletes ismertetéshez szorosan kapcsolódott Dr. Rácz Sándornak a Nemzeti Civil Alap alelnökének rövid előadása, amelyben az NCA Tanácsának, Kollégiumainak két éves működési tapasztalatait foglalta össze kiemelve a legfőbb három gondot:


- az előfinanszírozás helyett az utófinanszírozás vált kényszerű gyakorlattá,
- nehézkes és nem eléggé pályázóbarát a kezelés és adminisztráció (merev illetve további csúszást eredményező hiánypótlási gyakorlat) sok esetben több mint fél éves elmaradást eredményezve,
- az elutasítások érdemi magyarázatának hiánya.
Az NCA határozott szándéka a bírálati szempontok kötelezővé tétele, elutasítás esetén a döntés érdemi, konkrét indoklása. Mint elmondta, lényeges, hogy a minisztériumi civil támogatások ne olvadjanak el, hiszen a mintegy 77 milliárd forintos civil szektor forrásigényével szemben a rendelkezésre álló költségvetési forrás az NCA-n keresztül mindössze 6,8 milliárd forint.
Dr. Pintér István és Hajtman Ágnes(j)
Kép: HUNAGI Fotógyűjtemény, 2006
A plenáris ülésen is számos érdemi hozzászólás hangzott el többek között arról, hogy egyes minisztériumokban - ilyen a Külügyminisztérium - példamutató az együttműködés a civil szervezetekkel (Dr. Pintér István, Geopolitikai Tanács), míg mások (Hajtman Ágnes, Levegő Munkacsoport) a törvénymódosítás folyamatának átláthatóságát szorgalmazták.


A délelötti plenáris ülést szekcióülések követték, melyek első szakaszában a vitatémák összegyűjtése folyt. Itt a HUNAGI főtitkára a következő észrevételekkel járult hozzá a témaválasztáshoz:
- a tervezhetőség érdekében a tárgyévet megelőzően rögzítendő és nyilvánosságra hozandó a tárgyévi pályázati kiírások, a beadások valamint a kapcsolódó döntések időpontja, továbbá a döntések nyilvánosságra hozatalának időpontja és a fellebezés határideje,
- a folyamat működés ellenőrzése, monitoringja és a visszacsatolások szintén tervezett kell legyen,
- a teljes kérdéskört annak tükrében kell vizsgálni, hogy a rendelkezésre álló források tekintetében nagyságrendi különbség van a tényleges kereslet és a kínálat között (ez a lényeges körülmény a Tanács 68/2006 sz. miniszteri tájékoztatásában nem szerepel),
- az SzMM "A kormányzati civil kapcsolatok fejlesztésének irányelvei" c. anyagból hiányzik az európai dimenzió. A hazai szervezetek nemzetközi színtéren való működésének, együttműködésének elősegítése érdekében mindössze a Kormánynak azt a szándékát említi, hogy az Európai Tanács 124. sz. "Európai egyezmény a nemzetközi nem-kormányzati szervek jogi személyiségének elismeréséről" szóló dokumentumhoz való csatlakozást előkészíti.
(Ehhez a felvetéshez csatlakozóan volt aki kiemelte a határokon átívelő civil kapcsolatok alapvető szükségességét, megemlítve példaként a Visegrádi Alapot, amelynél a hozzáférhetőség követelménye legalább három országbeli együttműködés.)

Összefoglalóan megállapítható: a konferencia nagy érdeklődés mellett és aktív részvétellel folyt mindkét oldal előnyére, hiszen a párbeszéd a civil szervezetekkel, a visszacsatolás nélkülözhetetlen a kormányzat civil kapcsolatainak erősítése, hatékonyabbá tétele szempontjából. Mindnyájunk közös érdeke, hogy a Nemzeti Civil Alapprogram küldetését a lehető legeredményesebben tölthesse be és ehhez a pénzügyi, jogszabályi feltételek az eddigieknél kedvezőbb, pályázóbarát módon legyenek biztosítva különösen az önkéntes munkára támaszkodóan működő közhasznú szervezetek felkarolásával. Tekintve, hogy az NCA Tanács december 6-án összeül, és dr. Rácz Sándor alelnök a jelenlévők szóban és írásban beküldött véleményét örömmel várja, HUNAGI számára is adott a lehetőség, hogy ezen az úton felhívja a figyelmet az európai dimenzióban végzett tevékenységek elismerésének szükségességére, a kellő támogatás hiányának hátrányos következményeire. Az irányelvekre vonatkozóan az ágazati és kormányzati intézkedési tervek megfogalmazásához a civil@szmmm.gov.hu címre még a mai konferenciát követő napokban is befogadnak észrevételeket és javaslatokat. Ezzel a lehetőséggel a Szociális és Munkaügyi Minisztérium felé is élni kíván, hiszen saját példája tanusítja; azzal, hogy az európai szervezetekben való részvételt elősegítő tagsági díj részbeni támogatására meghírdetett pályázaton beadott 2006-ban mindkét pályázatunk (EUROGI tagdíj) NCA elutasításában részesült. A kialakult helyzet akár az európai szervezetből való kiszorulást eredményezheti, egy olyan interdiszciplináris szakterület számára, melynek 113 tagintézményt tömörítő civil közössége éppen nemzetközi kapcsolaterősítés és ismerettovábbítás terén járul hozzá a fejlett technológiák széleskörű alkalmazásbavételéhez, amely a gazdaság számára versenyképességet, az életminőség javítását közvetetten de munkahelyek teremtésével is szolgálja egyben a fejlődés fenntarthatóságának egyik igazolt eszköze (ENSZ, Johannesburg). A versenyképesség növelése - a Lisszaboni Célkitűzésektől való nyilvánvaló elmaradásból adódóan - európai szinten is igényli a civil szféra intenzív bekapcsolását, mint ahogy ez az Európai Bizottság Gazdasági és Szociális Bizottság és a magyarországi Gazdasági és Szociális Tanács közös konferenciájának is címadó témája volt idén tavasszal a Parlamentben, ahol a térinformatikának (a géntechnológia és a nanotechnológia mellett) az Egyesült Államokban felismert kimagasló munkahelyteremtő szerepére éppen a HUNAGI képviselőjének hozzászólása irányította rá a figyelmet.
Nem csak várjuk a jogszabályi környezet jobbítását, de észrevételeinkkel hozzá is kívánunk járulni a honi civil szféra erősödését szolgáló kormányzati műhelymunka sikeréhez.

Linkgyűjtemény a témakörben:
A kormányzati civil kapcsolatok fejlesztésének irányelvei:
http://www.civil.info.hu/modules.ngo?name=News&file=article&sid=1532

A kormányzati civil stratégia tervezetének szövege, eddigi hozzászólások:
http://www.osszefogas.nonprofit.hu/civilstrategia

Civil szervezetek véleményei:
http://www.civil.info.hu/modules.ngo?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=17
Nonprofit Információs és Oktató (NIOK) Központ Alapítvány

http://www.niok.hu
Nemzeti Civil Alap:
http://www.nca.hu

2006-12-03

Kibővült a HUNGIS Alapítvány kuratóriuma

A HUNGIS Alapítvány kuratóriumának új összetétele a következő két évben

Havass Miklós elnök

Dr. Barsi Árpád, a BME tanszékvezetője

Dr. Berencei Rezső ügyvezető igazgató

Botond Gábor, a Komunálinfó Rt. vezérigazgatója

Dr. Csemez Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezetője

Domokos György, az ESRI Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója

Dr. Klinghammer István, akadémikus, az ELTE egyetemi tanára

Dr. Mezősi Gábor, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára

Miasnikov Péter, Budapest VIII. ker. főépítésze

Dr. Remetey–Fülöpp Gábor, a HUNAGI főtitkára

Siegler Vera, a Topolisz Kft. ügyvezető igazgatója

Szabó Gyula mérnök ezredes, az MH térképész szolgálatfőnök

Dr. Szabó Szilárd, a Térinformatika főszerkesztője

Dr. Szegvári Péter vezérigazgató-helyettes, Regionális Fejlesztési Holding Rt.

Tenke Tibor, a Geometria Kft. ügyvezető igazgatója, az Alapító képviselője

Közlés a HUNGIS Alapítvány ügyvezető igazgatója jóvoltából

2006-11-30

Az ENSZ reformjához kapcsolódó események: a térinformatika is előtérbe került

The interviews were followed by a farewell lunch. Image: HUNAGI Visuals resource, 2006
Interviews in Hungary for Independent External Evaluation

As former DLAG MoARD desk officer responsible also for some FAO related actions, the Head of the UN SDI Hungarian Coordination Office was one of the Hungarians who was interviewed by the independent experts who will report directly to the FAO Council on the experiences with FAO in the member states. The interviews are part of the follow-on actions of the critical document published by UN officially on November 17 entitled "United Nations Business UNusual". In the interview UN SDI HUCO representative called - among the land management related topics - the recent developments related to the UN SDI initiative, in the context of the United Nations Geographic Information Working Group (UNGIWG), currently co-chaired by FAO and WFP, as a good example, how the inter-UN agency cooperation using harmonised, standardised advanced technologies in the field SDI, EO and SatPos/Nav can provide direct benefits via the use of these enabling technologies to the daily operation of the UN specialised agencies, agency-member states bidirectional data/information flow and the knowledge dissemination especially for the interest of the developing countries. TheUN stakeholders in UNGIWG were mentioned including the positive feedbacks from acknowledged entities such as the NASA, CEOS WGISS, GSDI Association, EUROGI and Unit SDI of DG JRC in the INSPIRE Directive context.
The planned Frascati interagency meeting and the planned UN SDI- DG JRC meeting arranged by Alessandro Annoni was also mentioned. It is anticipated, these actions are convincing relevance how the harmonised use of advanced technologies can assist to go further strengthen interdisciplinary partnership around the spatial data interest community. Arranged by the Department of EU and International Relations the interviews taken including Dr. Károly Pintér, chief fisheries officer of MoARD and Professor József Kiss of the Szent István University, Department of Plant Protection ended by a farewell lunch in the Nádor Restaurant. The 2-member UN delegation included Mr. Leif E. Christoffersen Team Leader and Michael D.V.Davies, both of the Independent External Evaluation of FAO in Rome.
The document is available at http://www.fomi.hu/hunagi/pdf/2004/UNBUN.pdf (size over 2MB)

Középeurópai térinformatikai szaklapok kapcsolatfelvétele

A két szaklap egy-egy címlapképe. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

A cseh és magyar térinformatikai szaklapok főszerkesztőinek kapcsolatfelvétele HUNAGI támogatással

Josef Hnojil, a cseh GEOinformace negyedéves szaklap főszerkesztője Josef Hnojil és dr. Szabó Szilárd, a Térinformatika szaklap főszerkesztője kapcsolatfelvételét segítette elő az EUROGI mult heti prágai vezetőségi ülését követő baráti vacsora beszélgetése, melyen a szaklapok lehetséges cseréjéről is szó esett. Azóta Hnojil úr névjegyét a FÖMI KGO tegnapi évfordulós előadássorozatán sikerült átadni a magyar szaklap főszerkesztőjének.

Új helyen a HUNAGI elnöke

A csúcsíves épület ad otthont az intézménynek. Kép: HUNAGI fotógyüjtemény, 2006

Sikolya Zsolt, a HUNAGI elnöke a Miniszterelnöki Hivatal Elektronikus-Kormányzati Központban folytatja munkáját


Postacíme: MeH EKK, 1024 Budapest, Szilágyi Erzsébet fasor 11/b

2006-11-29

30 éve adták át a penci Kozmikus Geodéziai Laboratóriumot

Képek: HUNAGI Fotógyűjtemény, 2006

Ünnepi ülés a Földmérési és Távérzékelési Intézetben
A programban Mihály Szabolcs főigazgató elnöklete mellett az FVM FTF és MÜI köszöntőit követően (Both Előd és Tóth Sándor) a következő előadások hangzottak el: Joó István: A KGO létrehozása, Almár Iván: A KGO első periódusa, Ádám József: A kozmikus geodézia mai jelentősége, Borza Tibor: A KGO 30 éve, Fejes István: Az EUPOS kapujában, Kenyeres Ambrus: EUREF, GPS magasság stb, Grenerczy Gyula: GPS mozgásvizsgálatok, Frey Sándor: VLBI kutatások, Horváth Tamás: GNSS Szolgáltató Központ, Virág Gábor: K-GEO labor, GNSS transzformáció, Nagy Sándor: Interferencia vizsgálatok.

További képek az angol nyelvű naplóban
http://hunagi.blogspot.com

Néhány a nagyon igaz elhangzott bölcs gondolatok és megállapítások közül:

Szakmánk és intézményeink jövője tőlünk is függ (Mihály Szabolcs);
Lényeges a szakmai diplomácia és a jó kompromisszum készség, ....a vezetés feladata, hogy a szakma jövőjével kapcsolatban mindíg nagyobb távlatokban gondolkodjon mint a kormány, ...fontos a társtárcák szakmai szövetsége és a kapcsolatok a Magyar Tudományos Akadémiával és a társadalmi szervezetekkel, ....a szakterület indokolt érdekeinek képviselete és megvédése a vezetés felelős feladata, ....megbecsülni tudósainkat de hallgatni a fiatalokra is,... a szakma széles fronton való fejlesztése a FÖMI-ben együtt folyik (Joó István); Nem a technika volt fontos, hanem az emberek. A siker titkát az egymást kiegészítő, ambíciózus, jól képzett, nyelvismeretekkel rendelkező fiatalok kiválasztása jelentette (Almár Iván); A földtudományok metrikus infrastruktúráját a geodézia jelenti (Ádám József). Az elhangzottak pontosítására, kiegészítésére a Comments szóra kattintva van mód.

Budapestre költözik a FAO regionális Hivatala!

Az egykori Fővárosi Kerületek Földhivatalának épülete, a jelenlegi FAO SEUR otthona lesz a FAO Regionális Hivatal székhelye. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2004

A magyar agrárdiplomácia kiemelkedő sikere!
Besides Santiago de Chile and Bangkok, Budapest will host the third FAO Regional Office responsible for procurements and other administrative activities on regional level.
The move of the Office from Rome will start in 2007 and completed in 2009. The decision will provide an accelerating synergy also on the UN SDI related developments too.
In Mid-December UN SDI national coordinators will meet at the SDI Unit of the European Commission. More news on the FAO Regional Office from the authentic source of
www.fvm.hu
HUNAGI was introduced shortly for the Delegation Members of the FAO European Regional Office during their visit in Budapest in 2003 at a working lunch given by Ms. Maria Kadlicekova. Image: HUNAGI Visuals resource, 2003

FAO Representative at SEUR Maria Kadlecikova with State Secretary Fülöp Benedek, President of the Hungarian National FAO Committee and Minister of Agriculture and Rural Development Mr. József Gráf at the Scientific Session devoted to the World Food Day Image: HUNAGI Visuals resource, 2006
Magyar változat hamarosan.

2006-11-25

EUROGI Tagországok Napja és vezetőségi ülés Prágában

EUROGI üléseknek adott otthont cseh társszervezetünk a CAGI
HUNAGI a hazai téradat-infrastruktúra helyzetére és az EUROGI stratégiájára vonatkozó kérdőívek válaszaira vonatkozó két ismertetéssel, továbbá az EUROGI nemzetközi ügyek tanácsadói és munkacsoport keleteurópai tevékenységéről szóló jelentéssel, valamint a Miskolci Egyetem Geodéziai és Bányamérési Tanszékével együttműködésben kidolgozott az európai nagy fák részvételen alapuló nyilvántartására vonatkozó módszertani útmutató ismertetésével járult hozzá az ülések munkájához.
Az elhangzottak megvitatása már az INSPIRE irányelv brüsszeli megszavazása ismeretében folyt.
Az előadások és egyéb dokumentumok hamarosan itt tölthetők le.

Egyezség az INSPIRE Irányelvről Brüsszelben!

Brüsszeli igen az INSPPIRE Irányelvre!
November 21-én éjfél előtt 10 perccel egyezségre jutottak az európai téradat infrastruktúra jogszabályi környezetét biztosító INSPIRE Irányelvről, amely 2007 folyamán lép hatályba.
A finn EU elnökség sajtóközlemény szövege: www.fomi.hu/hunagi/pdf/2004/InspireDir.doc
Részletek hamarosan.

2006-11-17

Sikeresen zárult a második Geodézia, Gazdaság és Informatika konferencia

Agro Szálló, a konferencia színhelye. Kép: HUNAGI fotógyüjtemény, 2006

Figyelmeztető üzenettel, élénk érdeklődés mellett zajlott le a második MFTVE konferencia a Geodézia, Gazdaság, Informatika témakörben.

A második napon a mérnöki jogosultságok új szabályairól, a Mérnöki Kamara aktualitásairól, a térinformatika közúthálózati nyilvántartási és közmű üzemeltetési alkalmazásáról, továbbá a 3D lézerszkenner alapú térinformatikai nyilvántartó rendszerekről volt szó. A záró szekcióban az Autodesk infrastruktúra megoldásait és építőmérnöki rendszerét a Varinex és a HungaroCAD szakemberei mutatták be míg előadás hangzott el az ITR 4.0-ről és a Leica cég új technológiáiról.
Szuhanyik János, Fülöp Ferenc elnök és Herczeg Róbert a konferencia zárószekciójában. Kép: HUNAGI fotógyüjtemény, 2006
A konferencia zárszavában Fülöp Ferenc, az MFTVE elnöke bejelentette, hogy a hagyományt folytatják és valószínű, hogy a két év múlva esedékes újabb konferencia előtti évben szűkebb tematikával közbenső rendezvényt is beiktatnak. Az első nap beszámolója angol hírnaplónkon jelent meg http://hunagi.blogspot.com .
A HUNAGI másik tagszervezete, a Műszaki Térinformatika Egyesület 2007. április 19-20 között Debrecenben, a Kölcsey Központban rendezi meg a Műszaki Térinformatika 9. Konferenciáját a közművek, a településirányítás, távközlés és területfejlesztés témakörökben.

Tudományos ülés és Tudományos Diákköri Konferencia a Budapesti Műegyetemen

Dr.Sc. Horváth Kálmán Prof. Em. és Dr.Ádám József akadémikus, tanszékvezető egyetemi tanár az ünnepi tudományos ülés felemelő pillanataiban. Kép: HUNAGI fotógyüjtemény, 2006

Ünnepi Tudományos ülés Dr. Sc. Horváth Kálmán Professor Emeritus 80. születés-napja alkalmából és Tudományos Diákköri Konferencia Földmérő és Térinformatikai szekció ülés a BME Általános- és Felsőgeodézia Tanszék Oltay termében.
A Tudományos ülésen Dr. Ádám József akadémikus ismertette az ünnepelt életútját , majd ezt követően a GPS meteorológiáról hangzott el Dr. Takács Bence egyetemi adjunktus előadása, melyet Kalach Ferenc egyetemi adjunktus követett az igazságügyi szakértők szerepének bemutatásával. Ez az a két szakterület, melyen Horváth professzor úr mintegy fél évszázada, máig aktívan tevékenykedik.
A BME Tudományos Diákköri Konferencia Földmérő és Térinformatikai szekciójában szerepelt többek között Ferencz Viktória, aki a Főváros vonzás- körzetében a vonatok pályán elfoglalt helyének sorozatos meghatározását műholdas helyazonosító rendszerrel vizsgálja. Részére a HUNAGI főtitkára meghívást ajánlott fel a HUNAGI hallgatói tagozatába.

2006-11-15

Térinformatikai Világnap 2006 rendezvény Budapesten

Utolsó figyelemfelhívás! Kép: HUNAGI Visuals Resource, 2006 (drKE/GL engedélyével és az academic.venturacollege.edu logojának felhasználásával)

GIS Day 2006 Budapest

A Térinforma- tikai Világnap 2006
budapesti rendezvénye



Az amerikai ESRI kezdeményezésére minden évben rendeznek olyan térinformatikai napot, amelynek célja a térinformatika és a térképészet megismertetése a fiatalabb generációkkal. Ebben az évben november 15.-én tartják meg világszerte. Az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék szeretettel meghívja az általános iskolai felső tagozatos és gimnáziumi tanulókat illetve tanáraikat a lágymányosi egyetemvárosban tartandó "TÉRINFORMATIKAI VILÁGNAP 2006" rendezvényre.
A rendezvény helyszíne: Déli Tömb, Aula (Pázmány Péter sétány 1/C.)Időpont: 2005. november 15. (szerda) délelőtt 10:00 óra
A rendezvény programjában szerepel több multimédiás bemutatókkal tarkított rövid előadás. Ezeket az előadásokat a tanszék oktatói, doktoranduszai és az erre az alkalomra meghívott vendégek tartják. Minden előadás 15 percig tart, és a következő témákat nagyon egyszerű és dinamikus módon bemutatják:
- Érdekességek a térképek történetéből- Multimédiás térképészeti bemutató- Mi a térinformatika? - Térinformatika a weben!
A teremben kiállítás lesz az ICA (Nemzetközi Térképészeti Társulás) 2005-ös térképrajz-verseny győztes munkáiból illetve a tanszéki hallgatók által készített térképekből.
Az előadások után az érdeklődők meglátogathatják a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszéket. A részvétel ingyenes. A rendezvény jobb megszervezése érdekében kérjük a tanárokat, hogy a szervezőket értesítsék a lehetséges résztvevők számáról. Ezt az információt a 372-2975-ös vagy a 209-0555/6721-es telefonszámon, a 372-2951-es faxon illetve a
jesus@ludens.elte.hu e-mail címen lehet megadni.
Program:
10:00
Megnyitó

Dr. Zentai László, az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék vezetője.
10:05
Érdekességek a térképek történetéről

Irás Krisztina doktorandusz (ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék)
10:25
Térképészeti webgyűjtemény tanulóknak

Dr. Jesús Reyes adjunktus (ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék)
10:45
Mi a térinformatika?

Domokos György ügyvezető igazgató (ESRI Magyarország Kft.)

Forrás:
http://lazarus.elte.hu/hun/dolgozo/jesus/vilagnap/2006vnap.htm
Közlés: Dr. Jesus Reyes adjunktus, HUNAGI tagintézményi összekötő jóvoltából


Itt a Varga Márton Kertészeti és Földmérő Szakképző Iskola diákjai kellő segítséggel már a tanszék különleges földgömbjeit tanulmányozzák. Kép: HUNAGI fotógyüjtemény, 2006

További képek az angol nyelvű naplóban és a www.hunagi.hu honlap Photo collection.... Events oldalán.

2006-11-14

Összefoglaló beszámoló a GSDI9 konferenciáról

A konferencia záróbeszédét tartja Luis Alegria Matta ezredes, a Chilei Katonai Földrajzi Intézet parancsnoka. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
A 60 ország 470 szakértője részvételével lezajlott GSDI9 konferencia a téradat infra- struktúra jelentőségé- nek határozott felértékelő- dését igazolta

A gazdag kísérő rendezvények között volt többek között az ENSZ Térinformatikai Munkacsoport zárt ülése is, amelyen a hírek szerint a Google Earth képviselője is részt vett.

Az elsőrangú szervezés és lebonyolítás a házigazda Chilének hozott sikert, míg Európa - nem kis mértékben az INSPIRE-nak köszönhetően - a következő időszak lehetőségét kapta:
Elnök lett Jarmo Ratia, a finn földmérési szervezet vezetője, alelnöknek Bas Kok professzort, a Delfti Műegyetem tanárát, holland társszervezetünk, a RAVI volt elnökét, míg titkárnak a GSDI vezetőség magyar tagját, a HUNAGI képviselőjét választották meg. Pénztárnok lett Abbas Rajabifard a Melbourne Egyetemről míg a végrehajtó vezetői tisztet az eddigi elnök Harlan Onsrud professzor (Maine Állami Egyetem) kapta, míg a titkárság vezetését továbbra is Alan R. Stevens látja el az FGDC/USGS égisze alatt. A szervezetet és működését az ESRI, az Intergraph és a Northrop mellett az FGDC támogatja. A CEOS WGISS - GSDI összekötő szerepét továbbra is a HUNAGI képviselője töltheti be. Javaslati anyagát, amelynek lényege olyan GEO feladat közös vállalása amely a legmagasabb követelményeket támasztja a Földmegfigyelés földi szegmense és a nemzeti/regionális téradat-infrastruktúrák együttes felhasználásával szemben - az FGDC vezetője Ivan DeLoatch támogatta.
A hazai helyzetről a beszámoló a Nemzeti téradat infrastruktúrák szekcióban argentín (Carlos Gabriel Asato) és spanyol (Antonio Rodriguez) előadások között hangzott el. Az anyag letölthető a www.hunagi.hu honlap About....Presentations... oldaláról.
Két nappal később az európai körképet adó, az EUROGI által rendezett kerekasztal szekcióban Bruce McCormack szervezésében, Bas Kok moderálásában hat előadás hangzott el: Alessandró Annoni általános összefoglalót adott és az INSPIRE idősoros felmérései alapján vont le következtetéseket, majd ezt követték a felkért előadók:
Michael Gould (Spanyolország), Vanessa Lawrence (Egyesült Királyság), Jarmo Ratia (Finnország), Remetey-Fülöpp Gábor (Magyarország) és Zeljko Bacic (Horvátország). A vitában részt vettek Dietmar Grünreich, Heinz Brüggeman és Nick Land is. A magyar hozzájárulás előadásanyaga
letölthető a www.hunagi.hu honlap About....Presentations... oldaláról.
A konferencia gyújtópontjában a térinformatikának a szegénység elleni küzdelemben való hasznossága állt.
Ehhez kapcsolódtak a kiadványok és részben a kiállítás anyagai is. Az információk feldolgozása még további időt vesz igénybe.
A GSDI szervezet tagja lett a Melbourne-i Egyetem és a brazil űrkutatási ügynökség az INPE. A vezetőségbe rotációs alapon újak kerültek, többek között Roger Longhorn (Belgium) és Ian Williamson (Ausztrália).
A GSDI11 konferencia Oceánia után harmadszor tér vissza Európába 2009-ben, egy olyan időben amikor az INSPIRE felkészülés egy sor területen le kell, hogy záruljon. A rendező az Európai Bizottság, a Delfti Műegyetem, az EUROGI, házigazda a holland társszervezetünk a RAVI lesz. A konferencia színhelyének Amszterdamot választották. A 12-18 havonta ismétlődő és 2008-ban már minden kontinensen megrendezett GSDI konferencia előkészítésébe új elem került: mód van un. felkészítő régiórendezvények szervezésére is, amely jó lehetőséget biztosít a GSDI és a régiótevékenységek szorosabbra fűzéséhez és helyzetbe hozza az európai regionális szervezeteket is (EUROGI, EuroGeographics/PCC, AGILE, EuroGeoSurvey, EARSeL, EuroSDR és mások).
Az FGDC közzétette Doug Nebert szerkesztésében a Téradat-infrastruktúra szakácskönyvének második, javított változatát is, amelynek példánya CD-n már a HUNAGI dokumentum tárába került és hamarosan lehívható lesz. Ugyancsak kiadásra került a FAO GeoNetwork Opensource DVD-jének legújabb változata egy sor szoftverrel, amely az adatok közös felhasználását van hívatva elősegíteni. A FAO Téradat-infrastruktúra kezdeményezés terén a következő hónapokban előrelépés várható, a globális nyitás ülésének március elején az Európai Űrügynökség ad otthont Frascatiban, de az Európai Bizottság is nagyon érdeklődik ahogy ez a banketten Danny Vandenbroucke, Jack Delincé és az UNGIWG társelnökségét, az OCHA szervezetet képviselő szakemberével való beszélgetésből kitünt. Magyarország ezen a területen is bekerült a vérkeringésbe és a szeptember 28-i budapesti találkozó adatgazda képviselőinek nyitó előadásképei meggyőző montázsként bekerültek a magyar kerekasztal előadás egyik képébe is is.

Az angol nyelvű HUNAGI hírnaplón mindezek már megtalálhatók, sőt az utazások képei (tripshots) naplóban a szabad idős programok válogatott képei is megtalálhatók előzetesként, hiszen a bővebb válogatás a HUNAGI honlap Events... Sites... People.... Cities.... és Countries oldalain lesznek meg hamarosan. 2006 decemberétől megkezdődik a HUNAGI fotógyűjtemény 1994-2003 közötti időszak retrospektív képeinek feltöltése is, várhatóan a flickr szolgáltatás felhasználásával. A HUNAGI honlapjáról és naplóiról többen elismeréssel szóltak.

Geodézia, Gazdaság, Informatika - MFTVE Konferencia

Hotel Agro téli köntösben. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2005

A földmérő és térképész szakma a változó gazdasági kihívások közepette
Az Agro szálló lesz a helyszíne a november 16-17 -én most már második ízben megrendezésre kerülő szakmai konferenciának, melyet tagszervezetünk, a Magyar Földmérő és Térképész Vállalkozók Egyesülete szervezett. Szabó Béla úr jóvoltából a HUNAGI képviselője jelen lehet és a naplóban beszámolót adhat a felvezető előadások üzeneteiről.
Bővebb információ: http://www.mftve.hu (vagy a címre kattintva)

2006-11-06

Friss hirek angol nyelven Santiagobol

A kepen lathato Chilei Katonai Foldrajzi Intezet (IGM) adott otthont az elozo napi GSDI esemenyeknek. Kep: HUNAGI fotogyujtemeny, 2006

Az elmult napok bejegyzesei a http://hunagi.blogspot.com cimen:
GSDI Council Meeting - a success for Europa
First Meeting of the GSDI Board of Directors in Santiago
Attractive preliminary statistics of GSDI9 according to the host IGM, the Military Geographic Institute of Chile
Dutch Bid for Venue of the GSDI 11 introduced at GSDI Board Meeting in Santiago

Ujabb HUNAGI naplo indult Tripshots cimen:
http://hunagi18.blogspot.com

Elnezest az ekezetek hianyaert, ennek technikai okai vannak.

2006-10-31

57 országból látogatták a HUNAGI angol nyelvű hírnaplóját 2006 októberében

A naplóoldal számos statisztikai mérője közül kettőnek az adatai. Képek: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
A HUNAGI angol nyelvű hírnaplója betölti feladatát: láttatni a hazai eredményeket és informálni a honi szakmai közösséget
http://hunagi.blogspot.com
Az országok szerinti megoszlás a következő volt

Érdeklődést vonzott az újonan létesített ENSZ Téradat Infrastruktúra Magyarországi Koordinációs Iroda interaktív naplórendszere is: az első héten 28 országból keresték fel, helyenként felismerhetően komoly intézmények a http://unsdihu.blogspot.com kezdőoldalt.

HUNAGI a GSDI-9 konferencián

Santiago modern belvárosa.Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2004 További képek: www.hunagi.hu Photo Collection menűpont...Cities...2004 október 18-22
Magyarország a GSDI-9 Konferencia Európai regionális kerekasztal vita meghívottja 2006 november 9-én

A konferencia gazdag szakmai programjában szereplő HUNAGI előadáson felül, részese lehet Magyarország az európai kerekasztal vitafórumának is. A hét vitafórum négy régió bemutatkozásának nyújt lehetőséget: Afrika, Ázsia-Óceánia, Európa és az Amerikai kontinens.

Bruce McCormack, az EUROGI ír vezetőségi tagja, az Ír Térinformatikai Szervezet elnöke lesz az európai vitafórum moderátora és tőle érkezett a felhívás a lehetőségre, hogy az 5-6 európai előadó egyike lehet a HUNAGI képviselője. A 8-10 perces tájékoztatás a következő egységes kérdésekrere kell választ adjon:
1. Van-e az országban téradat infrastruktúra (NTI) és ha igen, milyen szintet ért el?
2. Melyek az NTI sajátosságai?
3. Kinek a felelőssége az NTI fejlődés előrevitele?
4. Kik számára szól az NTI?
5. Mi a megközelítése a szellemi tulajdonjog kezelésének és a adatérték díj kérdésének?t
6. Melyek az NTI fő pénzügyi forrásai?
7. Melyek a fejlődést gátló elsődleges tényezők és milyen intézkedések történnek lekűzdésére?
8. Vannak-e olyan fontos leckék, tapasztalatok, amelyek megosztása hasznosan segítheti a fejlődő országokban az NTI kialakítását, fejlesztését?
A többi résztvevő ismertetései várhatóan hasznosak lesznek a magyar törekvések itthoni alátámasztására.
A HUNAGI szakmai közösségétől hasznos lenne visszajelzés a fenti kérdésekre vonatkozóan, hivatkozással a sorszámra. Tekintettel arra, hogy a napló és a hozzáfűzött vélemények az előadó számára Santiagoban is elérhetők, kérem éljenek az alkalommal és a comments funkció használatával küldjék meg véleményüket.

Bruce McCormack megkeresésére a mai napon beszámoló készült az EUROGI Nemzetközi Ügyek Munkacsoportja magyar vezetője idén végzett és jövőre végzendő tevékenységéről, valamint az EU keleti szomszédos országai irányában milyen szervezetekkel való együttműködésben van lehetőség a vonatkozó EU politika megvalósítását elősegíteni. Ez utóbbi kontextusban természetesen előjött az ENSZ téradat infrastruktúra kezdeményezés és a magyar koordinációs iroda szerepe is. A dicséretet kapott jelentés az angol hírnaplóban lesz közreadva.

2006-10-30

Történelmi térképek digitális feldolgozása: DVD-n a Habsburg Birodalom I-II. felmérése

Kép: az Arcanum Adatbázis Kiadó szívességéből. HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
Elkészült a Habsburg Birodalom I-II. katonai felmérésének digitális feldolgozása
Az Arcanum Adatbázis Kiadó 2006-ban elkészítette a Habsburg Birodalom I-II. katonai felmérésének digitális feldolgozását. A Kiadó képviselője, Somfay Örs írta: először a Magyar Királyság térképeit publikáltuk, ráadásul georeferálva! Bízunk benne, hogy a koordinátákkal ellátott nagy felbontású és pontosságú, régi térképek számos tudomány-területen nélkülözhetetlen segítséget nyújtanak a kutatásokban és új tudományos eredmények megjelenéséhez fognak hozzájárulni.
A Kiadó engedélyével közreadjuk a szakmatörténeti szempontból is rendkívül értékes termékek figyelemfelhívó szövegét:

Az Első Katonai Felmérés: Magyar Királyság - Új kiadás, mozaikolt! Választható koordinátákkal ellátott változat (a pontosság 1000 m), amelynek az ára bruttó 140,000 Ft
és nem georeferált, de mozaikolt kiadás, amely bruttó 24,000 Ft.A Habsburg Birodalom első katonai felmérése 1763 és 1785 között készült, ez volt a terület első részletes topográfiai térképezése. A mintegy 3400 kézzel festett, 1:28.800 léptékű térképszelvény múltunk egyik
legfontosabb forrása.

Az ELTE Geofizikai Tanszéke Űrkutató Csoportjának munkatársaival együttműködve helyeztük új alapokra a térképek feldolgozását, publikálását, s ennek eredményeképpen újra kiadjuk a történelmi Magyarország teljes térképét is. Mivel ennek a felmérésnek vetületi rendszere nem volt, így ebben az esetben nem beszélhetünk georeferálásról (illetve annak pontossága meghaladja az 1000 métert). A legjelentősebb változást a térkép mozaikolt megjelenítése jelenti. Az adatbázishoz településnévtár is tartozik.

A háromnyelvű (angol, német, magyar) DVD tartalma: a teljes terület 968 térképszelvényen, . 9974 helység mintegy 23000 névváltozata kifinomult keresőprogrammal, a témával kapcsolatos tanulmányok. A saját fejlesztésű megjelenítő program hatékonyan képes kezelni ezt a hatalmas gyűjteményt. A térképeket használhatjuk eredeti formájukban (kerettel és az azon található információval) illetve egyben, mozaikként is. Rendkívül gyors mozgatás, ill. kicsinyítés, nagyítás, a teljes mozaiktól a 100%-os méretig, távolságmérés.

A kiadvány hasznosnak bizonyulhat a vízügy, a régészet, a hely- és családtörténet, a településépítészet, a környezet- és természetvédelem szakemberei, az érdeklődő amatőrök számára. Korábban megjelent, azonos tárgyú kiadványunkhoz képest újdonság a használatot jelentősen megkönnyítő teljes mozaik, illetve a kereshető helységségnévtár.

A Második Katonai Felmérés: Magyar Királyság (és a Temesi Bánság)
Új kiadás, georeferált! A georeferált változat (50-150m) ára bruttó 60,000 Ft, a nem georeferált, nem mozaikolt változat ára bruttó 24,000 Ft.

A Habsburg Birodalom második katonai felmérése 1806 és 1869 között készült. A mintegy 3500 kézzel festett, 1:28.800 léptékű térképszelvény múltunk egyik legfontosabb forrása. Kiadványunk különlegessége, hogy elvégeztük a szelvények 50-150 méter pontosságú georeferálását is, így anyaga a modern térinformatikai rendszerekben is felhasználható. Az adatbázishoz településnévtár is tartozik.

Az ELTE Geofizikai Tanszéke Űrkutató Csoportjának munkatársaival együttműködve helyeztük új alapokra a térképek feldolgozását, publikálását, s ennek eredményeképpen adjuk ki a történelmi Magyarország teljes georeferált térképét. Az általunk fejlesztett megjelenítő program az 1111 szelvényt tartalmazó mozaikot rendkívül gyorsan és hatékonyan kezeli,
lehetővé téve a nagyítást, kicsinyítést, a kép mozgatását, áttekintő térkép használatát, a nyomtatást. Lehetőségünk van a térképek exportálására, a Magyarországon elterjedt és a környező országok tetszőleges vetületi rendszerét használhatjuk (UTM, EOV, Gauss-Krüger). Az exportálás során JPEG2000, GeoTIFF és ECW formátumot használhatunk.

A háromnyelvű (angol, német, magyar) DVD tartalma: a teljes terület 1111 térképszelvényen,
11044 helység mintegy 25000 névváltozata kifinomult keresőprogrammal. . A témával kapcsolatos tanulmányok. A saját fejlesztésű megjelenítő program hatékonyan képes kezelni ezt a hatalmas gyűjteményt. A térképeket használhatjuk eredeti formájukban (kerettel és az azon található információval) illetve georeferált mozaikként, WGS84 (vagy a felhasználó által definiálható) koordinátákkal. Rendkívül gyors mozgatás, ill. kicsinyítés, nagyítás, a teljes mozaiktól a 100%-os méretig, valamint távolságmérés. Exportálás más vetületbe JPEG2000, GeoTIFF vagy ECW formátumban.

A kiadvány hasznosnak bizonyulhat a vízügy, a régészet, a hely- és családtörténet, a településépítészet, a környezet- és természetvédelem szakemberei, az érdeklődő amatőrök számára.

Az Európai Szabadalmi Hivatal eredetiségi díjasa a HUNAGI Hallgatói és Diák Tagozat meghívott tagja, Gilyén András

Az Eredetiségi díj átadása Stockholmban 2006. szeptemberében. Kép: Gilyén András jóvoltából, HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
Mobilos iránytű - a Magyar Innovációs Szövetség idei országos ifjúsági tudományos és innovációs versenyének első díjasa Gilyén András
A nyertes a budapesti Szent Margit Gimnázium 12. osztályos tanulója. Bemutatkozásként írja:
"1988 Július 2.-án születtem Budapesten. Az általános iskola első hat évét 1994 és 2000 között a budapesti Don Bosco Katolikus Általános Iskolában végeztem. 2000-ben felvettek a budapesti Szent Margit Gimnáziumba, ahova jelenleg is járok, mint végzős diák.
Mindig is érdekeltek a természettudományok, és a gimnáziumi évek során az érdeklődésem egyre nőtt. Minden évben matematika és fizika versenyekre mentem. Két évvel ezelőtt első díjat nyertem az országos Arany Dániel Matematika Versenyen. Tavaly bekerültem fizika OKTV döntőjébe, ahol 25. helyezett lettem.
Iskolánk diákkörének az “Indukció Tudományos Diákkör”-nek (
http://itdk.uw.hu) az alapító tagja vagyok, és jelenlegi elnöke is. Ma már ez a diákkör egyike az ország 3 legjobb gimnáziumi diákkörének. Az elmúlt 3 évben mindig tartottam előadásokat az iskolánk Szent Margit napján: “Egyszerű gépek és csigák”, “Tökéletes számok” és “A szépség és a matematika” címmel. 2005-ben 2. díjat nyertem az íves makaróni hidammal iskolánk fizikai kísérleti és bemutató eszköz versenyén.

2006 júniusában “Mobilos iránytű” című munkám első díjban részesült a Magyar Innovációs Szövetség által megrendezett 15. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Versenyen. Ezzel a díjjal lehetőséget kaptam, hogy részt vehessek a 18. Fiatal Tudósok Európai Uniós Versenyén, amelyet idén Stockholmban rendeztek meg, és ahol az Európai Szabadalmi Hivatal eredetiségért odaítélt díját kaptam 2006 szeptemberében. "
Ahogy ez az október 25-i Térinformatika az oktatásban országos konferencián elhangzott, Gilyén András meghívást nyert a HUNAGI Hallgatói és Diák Tagozatába, amelynek immáron - második középiskolás diákként - 47. tagja. A térinformatika egyik lényege a tájékozódást elősegítő szolgáltatások elterjesztése. A mobil telefonia, a helyfüggő szolgáltatások rohamosan erősödő piacán ennek az innovatív terméknek szép jövőt kívánunk, a megérdemelt sikerhez gratulálunk!

2006-10-29

GSDI vezetőségi ülés HUNAGI részvételével

Santiago de Chile, egy héten át a térinformatika fővárosa lesz Kép: Chilei Nagykövetség jóvoltából. HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
A Globális Téradat Infrastruktúra Szervezet vezetőségi üléseket tart Santiagoban
A munkaülésekre november 4-én és november 10-én kerül sor a GSDI-9 konferenciát megelőzően és annak utolsó napján. A feszes programban a szervezet magyar titkárának két beszámolója is lesz: egyrészről számot ad a CEOS WGISS annapolisi üléséről és javaslatot tesz egy vagy két olyan 2007.évi GEO feladat végrehajtásában való közös részvétel lehetőségéről, amely előnyösen ötvözi a WGISS és a GSDI illeszthető képességeit, az űrügynökségek információs rendszereinek és szolgáltatásainak szakértőinek, valamint a téradat infrastruktúra építésén dolgozó GSDI tagszervezetek képviselőinek kapacitását. A munkáában a hazai földmegfigyelési műhelyek számára is nyitva áll a részvétel lehetősége. A GEO jövő évi feladatairól az ENSZ téradat-infrastruktúra koordinációs iroda (UNSDI HUCO) megalakulásának szeptember 28-i projektnyitó ülésén hangzott el ismertetés mértékadó forrás felhasználásával. Egyébként a másik beszámoló a munkaterv szerint magával az UNSDI kezdeményezéssel foglalkozik majd a HUNAGI és a hazai adatelőállítók és felhasználók szemszögéből. Az UNSDI HUCO megalakulását az EUROGI is előremutatónak tartja és a kezdeményezés kiterjesztése elősegítheti az EUROGI mediterrán térség és Kelet-Európa további országai felé kiépítendő kapcsolatait is. Mindez egybevág az Európai Unió politikájával is. A második vezetőségi ülésen a GSDI elnöki tisztét Jarmo Ratia, a Finn Földmérési Szolgálat vezetője veszi át. A GSDI-10 helyszíne még többesélyes, de a GSDI-11 helyszínére egyetlen ajánlat érkezett be: Hollandiáé a RAVI és a Holland Kataszteri Szolgálat, a JRC és az EUROGI együttes támogatásával. Ha a testület megszavazza, Amszterdam lesz a 3. európai GSDI konferencia színhely Bonn (1996) és Budapest (1992) után.