Oldalak

2006-10-31

57 országból látogatták a HUNAGI angol nyelvű hírnaplóját 2006 októberében

A naplóoldal számos statisztikai mérője közül kettőnek az adatai. Képek: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
A HUNAGI angol nyelvű hírnaplója betölti feladatát: láttatni a hazai eredményeket és informálni a honi szakmai közösséget
http://hunagi.blogspot.com
Az országok szerinti megoszlás a következő volt

Érdeklődést vonzott az újonan létesített ENSZ Téradat Infrastruktúra Magyarországi Koordinációs Iroda interaktív naplórendszere is: az első héten 28 országból keresték fel, helyenként felismerhetően komoly intézmények a http://unsdihu.blogspot.com kezdőoldalt.

HUNAGI a GSDI-9 konferencián

Santiago modern belvárosa.Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2004 További képek: www.hunagi.hu Photo Collection menűpont...Cities...2004 október 18-22
Magyarország a GSDI-9 Konferencia Európai regionális kerekasztal vita meghívottja 2006 november 9-én

A konferencia gazdag szakmai programjában szereplő HUNAGI előadáson felül, részese lehet Magyarország az európai kerekasztal vitafórumának is. A hét vitafórum négy régió bemutatkozásának nyújt lehetőséget: Afrika, Ázsia-Óceánia, Európa és az Amerikai kontinens.

Bruce McCormack, az EUROGI ír vezetőségi tagja, az Ír Térinformatikai Szervezet elnöke lesz az európai vitafórum moderátora és tőle érkezett a felhívás a lehetőségre, hogy az 5-6 európai előadó egyike lehet a HUNAGI képviselője. A 8-10 perces tájékoztatás a következő egységes kérdésekrere kell választ adjon:
1. Van-e az országban téradat infrastruktúra (NTI) és ha igen, milyen szintet ért el?
2. Melyek az NTI sajátosságai?
3. Kinek a felelőssége az NTI fejlődés előrevitele?
4. Kik számára szól az NTI?
5. Mi a megközelítése a szellemi tulajdonjog kezelésének és a adatérték díj kérdésének?t
6. Melyek az NTI fő pénzügyi forrásai?
7. Melyek a fejlődést gátló elsődleges tényezők és milyen intézkedések történnek lekűzdésére?
8. Vannak-e olyan fontos leckék, tapasztalatok, amelyek megosztása hasznosan segítheti a fejlődő országokban az NTI kialakítását, fejlesztését?
A többi résztvevő ismertetései várhatóan hasznosak lesznek a magyar törekvések itthoni alátámasztására.
A HUNAGI szakmai közösségétől hasznos lenne visszajelzés a fenti kérdésekre vonatkozóan, hivatkozással a sorszámra. Tekintettel arra, hogy a napló és a hozzáfűzött vélemények az előadó számára Santiagoban is elérhetők, kérem éljenek az alkalommal és a comments funkció használatával küldjék meg véleményüket.

Bruce McCormack megkeresésére a mai napon beszámoló készült az EUROGI Nemzetközi Ügyek Munkacsoportja magyar vezetője idén végzett és jövőre végzendő tevékenységéről, valamint az EU keleti szomszédos országai irányában milyen szervezetekkel való együttműködésben van lehetőség a vonatkozó EU politika megvalósítását elősegíteni. Ez utóbbi kontextusban természetesen előjött az ENSZ téradat infrastruktúra kezdeményezés és a magyar koordinációs iroda szerepe is. A dicséretet kapott jelentés az angol hírnaplóban lesz közreadva.

2006-10-30

Történelmi térképek digitális feldolgozása: DVD-n a Habsburg Birodalom I-II. felmérése

Kép: az Arcanum Adatbázis Kiadó szívességéből. HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
Elkészült a Habsburg Birodalom I-II. katonai felmérésének digitális feldolgozása
Az Arcanum Adatbázis Kiadó 2006-ban elkészítette a Habsburg Birodalom I-II. katonai felmérésének digitális feldolgozását. A Kiadó képviselője, Somfay Örs írta: először a Magyar Királyság térképeit publikáltuk, ráadásul georeferálva! Bízunk benne, hogy a koordinátákkal ellátott nagy felbontású és pontosságú, régi térképek számos tudomány-területen nélkülözhetetlen segítséget nyújtanak a kutatásokban és új tudományos eredmények megjelenéséhez fognak hozzájárulni.
A Kiadó engedélyével közreadjuk a szakmatörténeti szempontból is rendkívül értékes termékek figyelemfelhívó szövegét:

Az Első Katonai Felmérés: Magyar Királyság - Új kiadás, mozaikolt! Választható koordinátákkal ellátott változat (a pontosság 1000 m), amelynek az ára bruttó 140,000 Ft
és nem georeferált, de mozaikolt kiadás, amely bruttó 24,000 Ft.A Habsburg Birodalom első katonai felmérése 1763 és 1785 között készült, ez volt a terület első részletes topográfiai térképezése. A mintegy 3400 kézzel festett, 1:28.800 léptékű térképszelvény múltunk egyik
legfontosabb forrása.

Az ELTE Geofizikai Tanszéke Űrkutató Csoportjának munkatársaival együttműködve helyeztük új alapokra a térképek feldolgozását, publikálását, s ennek eredményeképpen újra kiadjuk a történelmi Magyarország teljes térképét is. Mivel ennek a felmérésnek vetületi rendszere nem volt, így ebben az esetben nem beszélhetünk georeferálásról (illetve annak pontossága meghaladja az 1000 métert). A legjelentősebb változást a térkép mozaikolt megjelenítése jelenti. Az adatbázishoz településnévtár is tartozik.

A háromnyelvű (angol, német, magyar) DVD tartalma: a teljes terület 968 térképszelvényen, . 9974 helység mintegy 23000 névváltozata kifinomult keresőprogrammal, a témával kapcsolatos tanulmányok. A saját fejlesztésű megjelenítő program hatékonyan képes kezelni ezt a hatalmas gyűjteményt. A térképeket használhatjuk eredeti formájukban (kerettel és az azon található információval) illetve egyben, mozaikként is. Rendkívül gyors mozgatás, ill. kicsinyítés, nagyítás, a teljes mozaiktól a 100%-os méretig, távolságmérés.

A kiadvány hasznosnak bizonyulhat a vízügy, a régészet, a hely- és családtörténet, a településépítészet, a környezet- és természetvédelem szakemberei, az érdeklődő amatőrök számára. Korábban megjelent, azonos tárgyú kiadványunkhoz képest újdonság a használatot jelentősen megkönnyítő teljes mozaik, illetve a kereshető helységségnévtár.

A Második Katonai Felmérés: Magyar Királyság (és a Temesi Bánság)
Új kiadás, georeferált! A georeferált változat (50-150m) ára bruttó 60,000 Ft, a nem georeferált, nem mozaikolt változat ára bruttó 24,000 Ft.

A Habsburg Birodalom második katonai felmérése 1806 és 1869 között készült. A mintegy 3500 kézzel festett, 1:28.800 léptékű térképszelvény múltunk egyik legfontosabb forrása. Kiadványunk különlegessége, hogy elvégeztük a szelvények 50-150 méter pontosságú georeferálását is, így anyaga a modern térinformatikai rendszerekben is felhasználható. Az adatbázishoz településnévtár is tartozik.

Az ELTE Geofizikai Tanszéke Űrkutató Csoportjának munkatársaival együttműködve helyeztük új alapokra a térképek feldolgozását, publikálását, s ennek eredményeképpen adjuk ki a történelmi Magyarország teljes georeferált térképét. Az általunk fejlesztett megjelenítő program az 1111 szelvényt tartalmazó mozaikot rendkívül gyorsan és hatékonyan kezeli,
lehetővé téve a nagyítást, kicsinyítést, a kép mozgatását, áttekintő térkép használatát, a nyomtatást. Lehetőségünk van a térképek exportálására, a Magyarországon elterjedt és a környező országok tetszőleges vetületi rendszerét használhatjuk (UTM, EOV, Gauss-Krüger). Az exportálás során JPEG2000, GeoTIFF és ECW formátumot használhatunk.

A háromnyelvű (angol, német, magyar) DVD tartalma: a teljes terület 1111 térképszelvényen,
11044 helység mintegy 25000 névváltozata kifinomult keresőprogrammal. . A témával kapcsolatos tanulmányok. A saját fejlesztésű megjelenítő program hatékonyan képes kezelni ezt a hatalmas gyűjteményt. A térképeket használhatjuk eredeti formájukban (kerettel és az azon található információval) illetve georeferált mozaikként, WGS84 (vagy a felhasználó által definiálható) koordinátákkal. Rendkívül gyors mozgatás, ill. kicsinyítés, nagyítás, a teljes mozaiktól a 100%-os méretig, valamint távolságmérés. Exportálás más vetületbe JPEG2000, GeoTIFF vagy ECW formátumban.

A kiadvány hasznosnak bizonyulhat a vízügy, a régészet, a hely- és családtörténet, a településépítészet, a környezet- és természetvédelem szakemberei, az érdeklődő amatőrök számára.

Az Európai Szabadalmi Hivatal eredetiségi díjasa a HUNAGI Hallgatói és Diák Tagozat meghívott tagja, Gilyén András

Az Eredetiségi díj átadása Stockholmban 2006. szeptemberében. Kép: Gilyén András jóvoltából, HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
Mobilos iránytű - a Magyar Innovációs Szövetség idei országos ifjúsági tudományos és innovációs versenyének első díjasa Gilyén András
A nyertes a budapesti Szent Margit Gimnázium 12. osztályos tanulója. Bemutatkozásként írja:
"1988 Július 2.-án születtem Budapesten. Az általános iskola első hat évét 1994 és 2000 között a budapesti Don Bosco Katolikus Általános Iskolában végeztem. 2000-ben felvettek a budapesti Szent Margit Gimnáziumba, ahova jelenleg is járok, mint végzős diák.
Mindig is érdekeltek a természettudományok, és a gimnáziumi évek során az érdeklődésem egyre nőtt. Minden évben matematika és fizika versenyekre mentem. Két évvel ezelőtt első díjat nyertem az országos Arany Dániel Matematika Versenyen. Tavaly bekerültem fizika OKTV döntőjébe, ahol 25. helyezett lettem.
Iskolánk diákkörének az “Indukció Tudományos Diákkör”-nek (
http://itdk.uw.hu) az alapító tagja vagyok, és jelenlegi elnöke is. Ma már ez a diákkör egyike az ország 3 legjobb gimnáziumi diákkörének. Az elmúlt 3 évben mindig tartottam előadásokat az iskolánk Szent Margit napján: “Egyszerű gépek és csigák”, “Tökéletes számok” és “A szépség és a matematika” címmel. 2005-ben 2. díjat nyertem az íves makaróni hidammal iskolánk fizikai kísérleti és bemutató eszköz versenyén.

2006 júniusában “Mobilos iránytű” című munkám első díjban részesült a Magyar Innovációs Szövetség által megrendezett 15. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Versenyen. Ezzel a díjjal lehetőséget kaptam, hogy részt vehessek a 18. Fiatal Tudósok Európai Uniós Versenyén, amelyet idén Stockholmban rendeztek meg, és ahol az Európai Szabadalmi Hivatal eredetiségért odaítélt díját kaptam 2006 szeptemberében. "
Ahogy ez az október 25-i Térinformatika az oktatásban országos konferencián elhangzott, Gilyén András meghívást nyert a HUNAGI Hallgatói és Diák Tagozatába, amelynek immáron - második középiskolás diákként - 47. tagja. A térinformatika egyik lényege a tájékozódást elősegítő szolgáltatások elterjesztése. A mobil telefonia, a helyfüggő szolgáltatások rohamosan erősödő piacán ennek az innovatív terméknek szép jövőt kívánunk, a megérdemelt sikerhez gratulálunk!

2006-10-29

GSDI vezetőségi ülés HUNAGI részvételével

Santiago de Chile, egy héten át a térinformatika fővárosa lesz Kép: Chilei Nagykövetség jóvoltából. HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
A Globális Téradat Infrastruktúra Szervezet vezetőségi üléseket tart Santiagoban
A munkaülésekre november 4-én és november 10-én kerül sor a GSDI-9 konferenciát megelőzően és annak utolsó napján. A feszes programban a szervezet magyar titkárának két beszámolója is lesz: egyrészről számot ad a CEOS WGISS annapolisi üléséről és javaslatot tesz egy vagy két olyan 2007.évi GEO feladat végrehajtásában való közös részvétel lehetőségéről, amely előnyösen ötvözi a WGISS és a GSDI illeszthető képességeit, az űrügynökségek információs rendszereinek és szolgáltatásainak szakértőinek, valamint a téradat infrastruktúra építésén dolgozó GSDI tagszervezetek képviselőinek kapacitását. A munkáában a hazai földmegfigyelési műhelyek számára is nyitva áll a részvétel lehetősége. A GEO jövő évi feladatairól az ENSZ téradat-infrastruktúra koordinációs iroda (UNSDI HUCO) megalakulásának szeptember 28-i projektnyitó ülésén hangzott el ismertetés mértékadó forrás felhasználásával. Egyébként a másik beszámoló a munkaterv szerint magával az UNSDI kezdeményezéssel foglalkozik majd a HUNAGI és a hazai adatelőállítók és felhasználók szemszögéből. Az UNSDI HUCO megalakulását az EUROGI is előremutatónak tartja és a kezdeményezés kiterjesztése elősegítheti az EUROGI mediterrán térség és Kelet-Európa további országai felé kiépítendő kapcsolatait is. Mindez egybevág az Európai Unió politikájával is. A második vezetőségi ülésen a GSDI elnöki tisztét Jarmo Ratia, a Finn Földmérési Szolgálat vezetője veszi át. A GSDI-10 helyszíne még többesélyes, de a GSDI-11 helyszínére egyetlen ajánlat érkezett be: Hollandiáé a RAVI és a Holland Kataszteri Szolgálat, a JRC és az EUROGI együttes támogatásával. Ha a testület megszavazza, Amszterdam lesz a 3. európai GSDI konferencia színhely Bonn (1996) és Budapest (1992) után.

UNGIWG-7 ülés HUNAGI részvétellel


Téradat infrastruktúra megvalósítási stratégia megvitatása az ENSZ Térinformatikai Munkacsoport 7. ülésén.
A mintegy 30 szakosított ENSZ intézmény közös térinformatikai munkacsoportja a FAO és az Élelmezési Világprogram közös elnöklete mellett november 2-4 között ülésezik Santiagoban a GSDI-9 konferencia időpontjához és helyszínéhez igazodva.
A munkaülésen a GSDI elnöke, Harlan Onsrud professzor tart bevezető előadást. A 3-án délután helyszínre érkező Joao Geirinhas EUROGI főtitkár és a HUNAGI főtitkára is hivatalosak az ENSZ rendezvény aznapi fogadására. Az ENSZ téradat infrastruktúra kezdeményezés megvalósítási stratégiáját a FAO konzulensei Barry Henricksen, a hálózatosítás eredményeit Jelle U. Hielkema mutatja be.

2006-10-28

Hamarosan itt a 16. Országos Térinformatikai Konferencia Szolnokon

Országos Térinformatikai Konferencia (November 9-10, Szolnok)


Bővebb információ: itt

3. Magyar Földrajzi Konferencia

Venue of the 3rd Hungarian Conference on Geography, the building of the Hungarian Academy of Sciences. Image: HUNAGI Visuals Resource, 2006
Konferencia a Magyar Tudományos Akadémián földrajz -tér- informatika szekciókkal



Alapító tagszervezetünk a Magyar Földrajzi Társaság támogatásával rendezte meg a 3. Magyar Földrajzi Konferenciát az MTA Földrajztudományi Kutatóintézete. Kertész Ádám professzor, tagintézményi összekötőnk a Tudományos és Szervező Bizottsági tagsága mellett aktív előadó is volt. A rendezvényen számos jeles HUNAGI tagszervezet szakértői vettek részt (ELTE, Szegedi Egyetem, Nyugat Magyarország Egyetem stb), de szó esett a VINGIS alapú egyéb térinformatikai alkalmazásról is. Bővebbet: itt (MTA FKI) és itt (Konferencia)

Térinformatikáról az Energia a változó környezetben c. konferencián

Tagintézményi összekötőnk előadása az informatika és környezetvédelem témakörű konferencián
Zalaegerszeg, 2006. október 13

Faragó Zsolt mérnök-informatikus, a Zsigmondy-Széchenyi Szakközépiskola tanára a térinformatika alkalmazásának lehetőségeiről tartott előadást a környezet védelme - megújuló energiafelhasználás témában.
Faragó Zsolt a Zsigmondy Vilmos - Széchenyi István Műszaki Középiskolán a térinformatikai képzés tanára. Bővebbet: itt

A kormány elfogadta az Új Magyarország fejlesztési tervet

ÚJ MAGYARORSZÁG FEJLESZTÉSI TERV
Foglalkoztatás és növekedés - 2007-2013


A dokumentum letölthető a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapjáról itt
A partnerségi véleményezés időszakában a vitaanyag elérhetőségéről a HUNAGI tagszervezetei Hírlevélben kaptak figyelemfelhívást. A Kormány által elfogadott anyag a héten Brüsszelbe is megérkezett.

2006-10-24

Térinformatika az oktatásban

Dr. Berencei Rezső, a HUNGIS Alapítvány elnöke bejelenti a kitüntetett diplomaterv elismerésekben részesülő egyetemi hallgatók és szakképző iskolai diákok névsorát. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006


Sikeres XV. Tér- informatika az oktatásban konferencia Budapest, 2006. október 25

Dr. Csemez Attila egyetemi tanár és a résztvevők. Professor Csemez, host of the conference with the participants. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006



Program: itt

HUNAGI képriport: http://www.hunagi.hu ...Photo collection... Events....2006

Diplomaterv pályázat nyerteseinek Dr.Berencei Rezső adta át a díjakat. HUNAGI különdíjban egy pályamű részesült. A nyertesek teljes jegyzéke a http://hunagi5.blogspot.com oktatási naplóban található.

2006-10-21

Tájvédelmi műhely a kataszter, agrárreform és az Európai Unió bővülése témakörben

Az élt táj, a földreform, a kataszter és az EU a gyújtópontban: meghívásos műhely Varsóban.

A Lengyel Tudományos Akadémia Földrajzi és Térségszervezési Intézete január 11-14 között Varsóban meghívásos műhelyt rendez a témakörben. Az esemény a LTA amerikai bilaterális együttműködése keretében kerül lebonyolításra a Wisconsin Egyetem (Madison) és a Minnesota Egyetem (Minneapolis-St.Paul) földügyi, földrajzi és történész szakértői szervezésében.
A szervezők a 2005 nyarán Varsóban rendezett INSPIRE szakértői értekezletet követő 11. EU GI-GIS műhelyen kerültek kapcsolatba magyar szakemberekkel, a meghívó is így érkezett.
Ez illetékességből az FVM FTF részére kerül továbbításra. Az előadáskivonat elküldési határideje 2006. november 1. További felvilágosítás: Dr. Thomas Wolfe wolfe023@umn.edu

A Metop-A műhold sikeres felbocsátása

Dunkel Zoltánnak, tagintézményünk az OMSZ elnökének érkezett a jó hír az EUMETSAT szervezet vezérigazgatójától, melyet megoszt a honi térinformatikai közösséggel.
"SZÍVES TÁJÉKOZTATÁSUL:

Dear Colleagues,
I am very pleased to provide you with a first report on the successful
outcome of the launch of MetOp A yesterday evening and on the positive
progress in the early operations phase achieved since then.

Following a flawless launch from Baikonour, the Metop satellite and the
Fregat booster separated from the launcher and were injected into their
initial orbit. After two nominal Fregat burns, the first one observed
from the EPS CDA at Svalbard, the second from the Kerguelen station in
the southern Indian Ocean, Metop separated from Fregat and the automatic
satellite on-board sequence started the solar array deployment.

Control of the satellite was then taken over by ESOC in Darmstadt,
signalling the start of Early Orbit Phase operations. This phase
includes operations such as the initialisation and configuration of the
Service Module and the main Payload Module items, and the deployment of
antennas. This phase is expected to last 3 days, and control of the
satellite is planned to be transferred to EUMETSAT on the evening of
Sunday 22nd of October.

So far, Early Orbit Phase operations have been proceeding smoothly.
Battery charging has been taking place nominally, Service Module
initialisation has been successful, and Payload Module initialisation is
in progress

Throughout the Early Orbit Phase, satellite telemetry is being
processed in the EUMETSAT MCC, both from the ESOC LEOP station network
and from the Svalbard CDA in order to initialise the EPS Ground Segment
at EUMETSAT for the handover of the satellite, and for the start of the
satellite In-Orbit Validation (SIOV) phase, which is planned for Monday
23rd of October.

At this juncture, I would like to thank you for your support during the
preparations for this launch, and for your continued confidence in the
EUMETSAT technical and operational capabilities which have been once
more demonstrated through the success we are now celebrating. I am
looking forward to continue exploiting these assets of ours in the
future not only for a long and fruitful exploitation of the EPS
programme, but also for the preparation of our future missions, first of
all MTG, and for supporting the EU in the GMES initiative.

Best regards

Dr. Lars Prahm
Director-General"

Ez az első üzemszerűen működő kvázipoláris meteorológiai műholdja az EUMETSAT szervezetnek.
Az alkalmazások terén hamarosan konferenciát rendeznek az EUMETSAT székhelyén, melynek témája a geostacionáris meteorológiai műholdadatok erdőtűz felderítési és monitoring célú felhasználása lesz.
2nd Workshop on Geostationary Fire Monitoring and Applications. Darmstadt, Germany, 4-6 December 2006.

2006-10-20

EUROGI kérdőív a közadatokról


Európai felmérés a közadatokról.
A kérdőív kitöltésével elérhető, hogy a közadatokra vonatkozó európai felmérés térképén Magyarország nem maradjon fehér folt.
Az EUROGI főtitkárától érkezett:
"From: João Geirinhas
To:
hunagi@hunagi.hu
Sent: Friday, October 13, 2006 5:02 PM
Subject: User Access Questionnaire
Dear EUROGI member,
As part of the Work plan 2006 and within the activities committed to the WAG User Access, EUROGI is now launching the Questionnaire on public administration data.
Since the results are expected to assess current data pricing processes across Europe, as a basis for better informing decisions on policies and related coherent business models, EUROGI kindly ask you to dedicate some time on filling the attached questionnaire.
Please address any questions, and send your answers no later than Friday, November 3rd 2006, directly to Michel Wurtz (
mjwurtz@gmail.com) copying them to eurogi@eurogi.org).
I thank you in advance for the effort.
Best regards,
João Geirinhas"
EUROGI Secretary General
"
Töltse le a kérdőívet itt
majd kitöltve küldje meg a megadott két drótposta címre legkésőbb november 3-ig, másolatban a hunagi@hunagi.hu címre is.
Ezzel elérhető, hogy mind a hazai válaszokat mind az európai felmérés eredményeit közreadjuk tagszervezeteink és a további közreműködők számára amint azokkal rendelkezünk.

A kérdőív bevezetője:
EUROGI Working and Advisory Group on User Access
Questionnaire on Public Administration Data (QPAD)

Context
EUROGI objectives include the promotion of easy access to datasets by users from a technical, legal, financial and organisational point of view.
The elaboration of EUROGI perspectives must then take in account the Proposal for a directive of the European Parliament and of the Council on the re-use and commercial exploitation of public sector documents. The goal of the Working and Advisory Group on User Access is to promote the development of a policy increasing the effective access to geo-spatial data for day to day uses (general public, government, industry and research).

As a first step, the WAG User Access has to list and evaluate the data producers and the interpretation made by European countries of some INSPIRE proposed policy measures, mainly if and how they increase the potential of re-use of public administration spatial data sets by third parties.

The following questionnaire is an attempt to collect meaningful information regarding what the different countries consider public administration datasets and how they share them.

Letöltés : itt"

2006-10-19

HUNAGI szerepel a 2006. évi EU elektronikus tartalomszolgáltatási pályázaton

HUNAGI egy 2006. évi eContentplus pályázati konzorcium tagja
Az EUROGI főtitkára beajánlására egy héttel a határidő előtt Németországból a HUNAGI meghívást kapott egy konzorciumi pályázatban való közreműködésre.
"From:
Swetlana Fast
Date: 10/11/06 11:11:24
To:
hunagi@hunagi.hu
Subject: Invitation to participate in eContentplus proposal - URGENT!
Dear Mr. Remetey-Fülöpp,
Mr. Joăo Geirinhas from EUROGI has kindly provided me with your contact data. I would like to invite you to participate in a proposal about establishment of a thematic network for SDI under the current eContentplus Call. Until now we have about 25 European partners, such as EUROGI, AGILE, GISIG and further local and national SDI key players. The goal of the proposed network is to promote dialogue and exchange of SDI best practices throughout Europe. It would be important to have your Association as representative of the SDI network in Hungary. Since the deadline is already on October 19th, please let me know as soon as possible about your intention and availability to collaborate on the proposal.
I am looking forward to hearing from you soon. In the case of our collaboration I would like to contact you to provide you with further information and agree on the next steps, if and when it is suitable for you.
Yours sincerely,
Swetlana Fast
INI-GraphicsNet Stiftung
"

Első lépésben a lehetőséget a HUNAGI minden tagszervezete felé továbbítottuk. Mivel erre visszajelzés nem érkezett, október 17-én a HUNAGI mint szervezet közvetlen részvételét készítette el a Remetey-Fülöpp Gábor főtitkár a csatlakozáshoz szükséges dokumentumok összeállításával. A pénzügyi összeállításban a pénztárnok dr. Berencei Rezső és a HUNAGI könyvelő cége a Kurátor Kft. munkatársai: Molnár Judit és Tokody Ágnes nyújtottak azonnali segítséget. Az összefogás eredményes volt, a szükséges dokumentumok elértek időben a német projekt koordinátorához Swetlana Fast asszonyhoz az INI-GraphicsNet Alapítvány munkatársához, aki azokat a már készen álló közös anyagba beépítve futárszolgálattal továbbította Brüsszelbe. Az Európai Bizottságtól a kézhezvételről a visszajelzés is megérkezett.
A projektben való magyar hozzájárulás konkrét formájára vonatkozó egyeztetés is megkezdődött.
A projekt rövid neve: eSDI-Net+
A projekt tárgya: tematikus hálózat téradat infrastruktúra témakörben a bevált gyakorlat cseréje, határokat átívelő párbeszéd előmozdítása, a földrajzi információk gazdagítása és újrafelhasználása terén
Futamideje: 3 év
Résztvevői: mintegy negyedszázan: több európai szervezet (EUROGI, AGILE, GISIG), 15 európai ország köztük több új tagország (CZ, PL, HU) és csatlakozó ország (BG, RO).
Bővebb információ:
http://hunagi.blogspot.com (október 20-i bejegyzés) illetve itt

Térinformatika - infrastruktúra


Rudolf Péter, a Bentley Systems Hungary Kft. igazgatója üdvözölte a meghívott résztvevőket. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

Szöveg napokon belül, angol nyelven összefoglaló a http://hunagi.blogspot.com naplóban található

2006-10-18

HUNAGI a civil szervezetek konferenciáján

A Parlament Felsőházi Termében rendezte az Európa Ház az idei Civiliáda megnyitó konferencia szekcióját. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

Konferencia "Modern Magyar-ország, Mindennapi Demokrácia és Erős Civil Társadalom" témakörben
Budapest, 2006 október 18

A konferencián Dr. Szili Katalin, a képviselőház elnöke is beszédet mondott. Mintegy félezer szervezet közel 600 képviselője kapott meghívást, köztük a Magyar Térinformatikai Társaság is.

Pekka Kujasalo úr, finn nagykövet a soros finn EU elnökség szemszögéből tart előadást. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006


A finn diplomata kitért a finn kormányzat és a nem-kormányzati szervek, érdekcsoportok rendszeres találkozóira legyen szó jogszabályalkotásról, közmeghallgatásról vagy a nemzetközi kapcsolatokkal összefüggő konzultációról.
Herczog Edit Európai Parlamenti képviselő asszony a honi civil szervezetek aktívabb brüsszeli jelenlétére hívott fel. Most készül a lobbytevékenységekre vonatkozó brüsszeli átláthatósági szabályozás, melyhez szintén érdemes hozzászólni. Az NCA tevékenységének megvitatása és a civilek lehetőségei a Nemzeti Fejlesztési Terv II-ben a kétnapos Civiliáda központi témája lesz.

2006-10-17

eContentplus konzultatív találkozó az Információs Társadalom és Média Főigazgatóságon

A találkozó résztvevői a DG Infso & Media épületében Luxemburgban. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

A találkozó előtti pillanatok: Joao Geirinhas, az EUROGI főtitkára és John Smith a JRC képviselője eszmét cserélnek Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

Konzultáció az 2007. évi eContentplus pályázatról Luxemburgban

Az EU Információs Társadalom és Média főigazgatóság 2001 óta szervezi az európai elektronikus tartalomszolgáltatást előmozdító pályázatait. 2001 és 2005 között beérkezett 550 pályázat közül 100 volt térinformatikai tárgyú.
Az Európai téradat infrastruktúra létrehozását segítő projektek közé tartoztak: EuroRegiomap, EuroGlobalmap, EuroRoads, Digital See (téradat-árúház), eEarth, EULIS.
A szolgáltatást megcélzó támogatott, sikeres projektek között voltak:
ENVeCity, GEORAMA, EuroTravel, M-Guide és Camp2Camp (www.cartoweb.org )
A program második szakaszában az un. eContentplus pályázati kiírások a következő kereteket irányozták elő 2005 és 2008 között:2005: 27 Meuró, 2006: 28Meuró, 2007: 45Meuró és 2008: 49Meuró.
A már jóváhagyott projektek között szerepel az eWater (felszínalatti vizek), GEOMIND (földtani), EGN (többnyelvű földrajzinév)A programért felelős részleg vezetője Richard Swetenham elnöklésével folyó találkozón a meghívott mintegy 15 európai szakértő között voltak Nick Land az EuroGeographics igazgatója, Joao Geirinhas az EUROGI főtitkára, továbbá az EuroGeoSurvey és AGI egy-egy képviselője, Martin Lenk az IMAGI főtitkára, és további konzulens szakértők, Roger Longhorn és Prof. Antonio Arnoud a Lisszaboni Egyetemről. Egyedüliként az új tagországokból a FÖMI is meghívást kapott, a konzultáción dr. Mihály Szabolcs főigazgató kijelölésével és megbízásával vehettem részt. Az Európai Bizottságtól a DG JRC Téradat-infrastruktúra egységét John Smith, az EUROSTAT szervezetet Daniel Rizzi, míg a vendéglátó intézményt a térinformatikában illetékes Frederico Milani és Marcel Watelet képviselte. Az ülés rapportőrje a brit Michael Blakemore, a HUNAGI brit társszervezete, az AGI képviselője volt.Az összejövetel konzultatív értekezlet jellegű volt, helyenként műhely elemekkel átszőve. Célja az volt, hogy az eddigi térinformatikai projektek eredményei illetve tapasztalatai ismeretében, illetve a jelenlegi általános helyzet és fejlődési trend tükrében az egybegyűltek milyen véleményt képviselnek hat előre meghatározott kérdéskörben. Hozzászólásaimban kifejtett véleményem tekintettel volt a FÖMI tudományos főigazgatója Winkler Péter írásban megfogalmazott drótpostán érkezett véleményére is.
Az ülést Michael Blakemore, az EU által felkért jelentéstevő vezette fel. Hat szempontot bocsátott előre:
- a gyorsan változó piac
- a térinformatika prioritása az elektronikus tartalomszolgáltatásban annak a mitosznak a tükrében, hogy az információk mintegy 80 százaléka helyhez köthető
- melyek legyenek az eContentplus célj a és prioritásai különös tekintettel az alapadatokon túli adatkörökre: pld. talaj, közegészségügy stb.
- újtípusú tartalomszolgáltatások pld a statisztika területén: EUROSTAT és az Experian független cég, továbbá a Navtek/TeleAtlas illetve az ENSZ és a Google együttműködése vagy a civil szféra által irányított térinformatika pld. Wikipedia és hol a határ az eContentplus és az eTen között?
- forrásbiztosítás és fenntarthatóság (a projektek többsége „kifúj” a támogatás befejeztével)
- mindezek egy sor megvitatandó kérdést vetnek fel.
Ezt követően a résztvevők két csoportra oszlottak, hogy részleteiben megvitassák egymás véleményét, majd délután a plenáris ülésen a csoportok képviselői beszámoltak az elért eredményeikről, melyeket most már mindenki részvételével együttesen vitattak meg. Az ülésről emlékeztetőjét a résztvevők utólag megkapják ugyan, de a publikus híranyagot az Európai Bizottság hozza majd nyilvánosságra.
Azt a csoportot, amelybe beosztottak, Federico Milani térinformatiai témakör főigazgatósági szakreferens vezette. Tagjai voltak: Roger Longhorn (független), John Smith (DG JRC), Nick Land (EuroGeographics), Prof Antonio Arnaud (PT), Joao Geirinhas (EUROGI) és Marcel Watelet (EC).
Bevezetőjében megállapította: nőtt a téradatok hozzáférhetősége és használata. Nick Land szerint sajnálatos, hogy mire az INSPIRE eredményei megvalósulnak, az azt hasznosítani tudó és költségvetéssel rendelkezőGMES program már be is fejeződik. Mindenesetre az EuroGeographics az adatspecifikáció, a metaadat-szolgáltatás és adatcsere területén előre lépett. Arnaud professzor hangsúlyozta a mobil eszközök szerepét és jelentőségét és idézte Richard Sweethamet, hogy az adat termékek és a felhasználók között javítani kell az illesztőfelületet. Végül felhívta a figyelmet az adatminőség jelentőségére, különösen a helyfüggő szolgáltatások terén. (Az adatok nagy része gyorsan avul). Hogyan lennének jobban bekapcsolhatók a helyi hatóságok ? Joao Geirinhas az EUROGI tevékenységét mutatta be: tagszervezetei és azok tagintézményei is eredményesen szerepelnek eContent pályázatokon. Roger Longhorn hangúlyozta: a kiírás nyilvánosságra hozatalának időpontja rendszerint már késő az eredményes felkészüléshez. Fontos a súlyozás, és hogy eről a pályázók is értesüljenek. Magát a javaslati anyagot is meg kellene szondázni és a visszajelzések alapján véglegesíteni. John Smith három körülményt és néhány megállapítást hozott fel:
- nem tiszta a használt szaknyelvi terminológia: (a téradat infrastruktúra nem csak térképeket jelent)
- előtérbe hozandók az elektronikus kormányzás programjai
- alapvető a koordináció ügye és a tematikus hálózatok kialakítása, különös tekintettel a tematikák keresztezésére (interdiszciplinaritás). Az alapadatok mellett teret kell engedni a tematikus adatoknak (jó példák: zajdirektíva, vízügyi keretirányelv)
Mindezeket támogassák hálózati szolgáltatás-orientált architektúrák, az adatellátás hatását is mérni szükséges, az INSPIRE szövegező csoportok csak jövő évben fejezik be munkájukat az európai téradat infrastruktúra jogszabályi keretei részleteinek kimunkálásában, végül alapvető a projektek fenntarthatósága és a szabványok (CEN 287 és ISO 211) használata.

A csoportülésen elhangzott hozzászólásom gondolatmenete a következő volt:

- A térinformatika használatának terjedését a következő években különösen felgyorsítják illetve befolyásolják a
o téradat infrastruktúra és kapcsolódó világhálós szolgáltatások,
o távérzékelés,
o a műholdas helymeghatározás, -követés és navigáció, továbbá a mobil hírközlés.
(Ebben a kontextusban a téradat infrastruktúra nem csupán hardver, middlever és szoftver, hanem a kapcsolódó jogi, szabályozási, pénzügyi, intézményfejlesztési, kapacitásbővítési és kutatás-fejlesztés is.)
- Magyarországon az információs társadalom stratégiája egyik indikátoraként fogadták el a téradatok rendelkezésre állásának, hozzáférhetőségének és használhatóságának mértékét.
- Elfogadható, hogy az eContentplus minden INSPIRE Annex I-III adatkörére terjedjen ki. Ugyanakkor sorrendiséget és súlyozást szükséges alkalmazni akár földrajzi alrégió vonatkozásában is. Kelet-Közép Európában különösen jó minőségű alapadat-vagyonnal rendelkezik a kataszteri és topográfiai termékeket illetően Ezek egyben a téradat-infrastruktúra alapjait is képezik. Ezen digitális termékek előállítása, változásvezetése és a kapcsolódó elektronikus tartalomszolgáltatás előnyt kell, hogy élvezzen az eContenplus esetében is, hiszen jobbára ezekre épülnek a további tematikus tartalmak. Az értéknövelésében jelentős szerepet kapnak a vállalkozások, míg katalizátor szerepe van a független, interdiszciplináris nemzeti térinformatikai közösségeknek (Magyarországon a HUNAGI).
- Az elmondottakat három körülmény is igazolja:Pénzügyi oldalról: legalábbis Magyarországon, a FÖMI esetében a legutóbbi évben a korábbi 50%-os állami költségvetési hozzájárulás drasztikusan 10%-ra csökkent, míg a bevételi oldal 50%-os hozama érdemben nem változott. A szélesedő rés betömésére éppen az európai forrásokból, köztük az elektronikus tartalomfejlesztési programtól várnánk támogatást,Szakmai oldalról: a szabványos és harmonizált kataszteri s topográfiai szolgáltatások alapvetőek a nemzeti téradat infrastruktúra kialakítása szempontjából. Említést érdemel a kultúrális különbözőségek hatása: az egyes diszciplinák nagymúltú intézményeinek, szekérvárainak közös érdekfelismerése hosszú folyamat, amely tudatos és folyamatos fogadókészség erősítést és interdiszciplináris kapcsolati rendszert igényel.
- Az önkormányzatok bevonásának legjobb módja lenne olyan projektek befogadása, amelyekkel helyfüggő szolgáltatásoknál az elsődleges alapadatokra épülő tematikus adatok előállításában, ráépítésében és használatában kapnának szerepet. Ilyen pld. a közigazgatási határadatbázisra épülő szolgáltatások bevezetése, melynek egy speciális esete az országhatárt is keresztező tevékenység. Itt a későbbi pán-európai szintű ellentmondások kiküszöbölése miatt a fentről lefelé való előírásoknak, irányelveknek és szabályozásnak is jelentős szerepe van.
- Az adatgazdák közötti együttműködés egy új formája a FAO által kimunkált ENSZ téradat-infrastruktúra kezdeményezés, melyhez Magyarország most csatlakozott. A megvalósítás stratégiája, a Barry Henricksen dokumentum megvitatására két hét múlva kerül sor az ENSZ térinformatikai munkacsoportja soronkövetkező ülésén. Ez a kezdeményezés - melynek célja a mintegy 30 szakosított ENSZ intézmény munkájának megkönnyítése - elvben 200 országot érint, ezért szükséges a téradat infrastruktúrára épülő tartalomszolgáltatás elősegítése. Fontos lenne, hogy Európa adatokban való gazdagsága, a jelentős tapasztalatok és a jelenlegi fejlődés (INSPIRE kezdeményezés) kellően érvényesülne a végső stratégiai dokumentumban.

A csoportvitában előnyt jelentet, hogy mind az EUROGI, mind az EuroGeographics vezetőivel sikerült a kezdettől fogva azonos platformra lépnem, hiszen mindkét szervezet kifejezetten támogatja és elősegíteni igyekszik a maga eszközeivel és lehetőségeivel az új tagországok kohézióját és EU szinthez közelítését. Az volt a megfigyelésem, hogy ez a platform meghatározta a csoport üzenetét a plenáris ülés számára.

A plenáris ülés a két csoport eredményeit hallgatta meg a jelentéstevők felvezetései alapján

A csoport megállapításai (Roger Longhorn )
- a térinformatika jelentése – az értelmezés szélességét nem javasolja szűkíteni,
- a diszciplínák keresztezése hasznos,
- fókuszáljon adatszolgáltatásra és támogató szolgáltatásra úgy, hogy azok páneurópai szempontból is hasznosíthatók legyenek, e felhasználóra nagyobb figyelem irányuljon,
- feltétel legyen a szabványok használata,
- vegye figyelembe az INSPIRE irányelveit,
- a méretarány kérdés: hogyan lehet hasznosítható pld.egy városi alkalmazás európai szinten?
- a tematikus hálózatok jelentősége túlmutat az INSPIRE-on: kockázatkezelés, tengerészeti alkalmazások , erdészet stb.
- hiányos a koordináció,
- megoldandó a finanszírozás mechanizmusa (többféle forrásmegoszlási modell bevezetése (30%-80% között),
- alkalmazzanak súlyozást,
- támogassák az innovatív megoldásokat
- fordítsanak gondot a minőségbiztosítás megkövetelésére,
- igyekezzenek a bevált legjobb gyakorlat bemutatására (közösségközti, országok-közötti és határon átívelő alkalmazások révén) Ilyen pld. a RISE, amely meteorológia, tengerészeti és szárazföldi szakmai közösségek együttműködése.
- figyelem a helyfüggő szolgáltatásokra

B csoport megállapításai (Michael Blakemore)
- az adatokból hogyan lehet népesíteni a projektek számát?
- vizsgálandók a projektek adminisztrációt érintő terhei,
- magának az INSPIRE-nak kellene irányt mutatni, merre legyen kiterjesztve az eContentplus,
- hogyan lehetne bevonni a helyi kormányzatokat kiemelni ennek hasznosságát EU szinten,
- a metaadatoknak az eddigieknél intelligensebben kellene mutatni az adatok rendelkezésre állását,
- az üzleti terv készítését tanítani kellene: az üzleti terv önmagában nem azonos a fenntarthatóság egyfajta igazolásával,
- szívesen látnának a projektek között széles kört felölelő adatokat, kombinálva pld. statisztikával,
- jobban megismerni, hogy melyek a felhasználók elvárásai,
- a szakterületi vívmányok állásának jó ismerete is legyen elvárás (eTEN okán),
- költség/haszon elemzés a szabványok bevezetésével kapcsolatban.
A plenáris vitában a zárszó előtt elhangzott hozzászólásom lényege a támogatandó nemzetközi projektek jellegével volt kapcsolatos:

A 2007. évi eContentplus nyertes pályaművei- mozdítsák elő az ágazatközi együttműködést (itt partnerek az adatgazdák, adatkörök korlátozása nélkül, egyik alkalmazás pld. az ENSZ felé történő adatközlés),- segítsék a diszciplinák közötti együttműködést (földtudományok, térképészet, természeti erőforrások , lehetséges alkalmazások: GMES, GEO feladatok, Digitális Föld modellezés és szimuláció),- valósítsanak meg helyi közösségek közötti együttműködést a helyi intézmények és vállalkozások bevonásával pld. a statisztika, helyfüggő alkalmazások, többcélú kataszter területén.Mindezeken a területeken a legjobb gyakorlat egyben a piacot is stimulálja amely piac erősödése végül is a siker egyik fokmérője. Ez utóbbi megállapítás helyénvalóságát külön is aláhúzta Roger Longhorn, az EU független konzulense.

Hangsúlyoztam továbbá, hogy a 2007.évi projekteknek építeni kell az előző sikeres projektekre, és az új tagországokat hozzá kell segíteni ahhoz, hogy a sikeres projektek folytatásába bekapcsolódhassanak (pld. EULIS). Ezzel a véleménnyel egyetérteni látszottak a vendéglátó főigazgatóság tisztviselői.

Michael Blakemore megköszönte a szakértők részvételét és hozzájárulásukat a 2007. és rákövetkező év elektronikus tartalomszolgáltatási pályázati kiírások előkészítéséhez.

2006-10-15

CODATA és UNESCO konferenciák térinformatikai vonatkozásokkal

Kínai Tudományos Akadémia delegációja a WGISS-22 értekezleten Kép: HUNAGI fotogyűjtemény, 2006
Térinformatikai aktualitások a CODATA és az UNESCO pekingi októberi rendezvényein


Híranyag: itt
További híradás előkészületben.

HUNAGI források: CEOS WGISS-22 értekezleten a Kínai Tudományos Akadémia képviselőjének bejelentése (ld. korábbi bejegyzésünkben: http://hunagi12.blogspot.com )
és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság főtitkárának közlése.

XV. Térinformatika az oktatásban konferencia programja

A "K" épület. Kép: Molnár József László, BCE TÁJK Tájtervezési és Területfejlesztési Tanszék szívességéből. HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

XV. Térinformatika az oktatásban konferencia
Budapest, 2006. október 25

Mai postánkból:
Kedves Gábor!
Légy szíves tedd fel a XV. Térinformatika az oktatásban csatolt programját
(klikk ide)
Üdvözlettel
BR

Bővebb információ:
Dr. Berencei Rezső ügyvezető igazgató
HUNGIS Alapítvány
1123 Budapest, Alkotás u. 25. V. ép.
T/fax:061 356 6794, 30 525 0167
www. hungis.hu

2006-10-14

A Dobogókői Konferencia értékelése

Winkler Péter előadásának tárgyával és előadói stílusával végig lekötötte a hallgatóság figyelmét. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
A rendezvény szervezője és házigazdája, Kákonyi Gábor írja a HUNAGI szakmai közössége számára:

"Immáron negyedik éve "zarándokolnak el" azok, akik légifotók és űrfelvételek feldolgozásával foglalkoznak Dobogókőre a Manréza hotelbe. Ebben az évben is 40-50 fő közötti létszám alakult ki, pedig az INTERGEO Münchenben ugyanebben az időben volt, s többen emiatt nem tudtak csatlakozni hozzánk. Nyitóelőadásként Dr. Winkler Péter beszélt a FÖMI nagy projektjeiről. Az elmúlt évek alapján nagyobb vitára számítottunk, de néhány "nagy vitatkozó" távolmaradt, így csak pár kérdés hangzott el az előadással kapcsolatban. Azért az állandó jellemzője a Dobogókői konferenciának, hogy egy-egy előadóra bőven jut idő, így akár egy órát is beszélhet, ez szemlátomást jólesik azoknak, akiket más konferenciákon 15-20 perc után leparancsolnak a színpadról.

Ezután Dr. Mikus Gábor külön is szólt a FÖMI mezőgazdasági távérzékelési projektjeiről. A Pannon Egyetem keszthelyi csapata a hiperspektrális osztályozás elméletéről és gyakorlatáról tartott előadást, de kalandos hőkamerás repülésüket is bemutatták az előadásban. Büttner György az európai felszínborítás térképezésének mindennapjairól beszélt, s olyanként aki az elmúlt években rengeteg országban felügyelte segítette ezt a tevékenységet.
Szóba kerültek a KVVM Természetvédelmi Információs Rendszerének következő nagy lépései, majd az ELTE fiatal csapata a térképek raszter-vektor konverziójának rejtelmeiről beszélt.
Sokak számára újszerű téma volt a Király Géza által bemutatott QuickBird űrfelvétel és LAS adatok együttes elemzése faállomány paraméterek meghatározására.

Az első nap zárásaként Prajczer Tamás javasolt egy továbbgondolásra érdemes témát, a Google Maps API, előre, hátra, helyben címmel.

A csütörtök estét szintén hagyományosan egy éjfélig tartó borozás zárta, ami jó alkalom arra, hogy érdekes történetek kerüljenek terítékre, (hogyan kell motort cserélni a mongol sivatag közepén a bérelt autóban)

Péntek reggel Kristóf Dániel tartott előadást a Szent István Egyetemen folyó távérzékelési és érinformatikai projektekről, majd a nap szenzációjaként Burai Péter beszélt arról a közel százmillióba kerülő hiperspektrális szenzorról, amit a Debreceni Egyetem és a Szent István Egyetem közösen vásároltak.

Tímár Gábor az ELTE-ről hagyományosan érdekes előadásokkal jelentkezik, s ez 2006-ban is így történt. A második katonai felmérés illesztése modern térinformatikai rendszerekhez óriási segítség mindazoknak, akiket érdekel a múlt, s szeretnék a korábbi térképeket együtt látni a mai állapotokkal.

A Studio Metropolitana előadása a Landsat 5-ős űrfelvételek alkalmazásáról a települési zöldfelületi hálózatok elemzésére úttörő munka, korábban a tájtervezők nagyon ritkán fordultak az űrfelvételekhez. Ebben az évben azonban két tájtervező előadónk is volt, Jombach Sándor Budapesti Corvinus Egyetemről szintén a Távérzékelés alkalmazási lehetőségeiről beszélt a tájépítészetben.

Szubjektív értékelésként a végén csak annyit, hogy minden előadó hálás azért, ha elegendően hosszú időt kap a témája bemutatására, a hallgatóság pedig egy idő után hozzászokik ahhoz, hogy bármikor lehet kérdezni, lehet ellenvéleményt kifejteni, s ez teszi a dobogókői konferenciát egy kicsit mássá mint a többi térinformatikai konferencia. Szeretnénk ha a jövőben is ilyen maradna a dobogókői konferencia, a hallgatóság nem néma krumpliszsákok összessége, az előadó nem érinthetetlen, az előadót lehet és szabad keményen kérdezni, van idő ellenvéleményt kifejteni, van idő tisztázni félreértéseket, az előadó néha elismeri, ha túl rózsás képet festett a projektről, párbeszéd folyik előadó és hallgató között."

Köszönet a gyorsan elkészült és a Kákonyi Gábortól megszokott szubjektív töltésű összefoglalóért! A Fény-Tér-Kép Konferencia a szakma hasznos évi eseményévé vált, bővebbet várhatóan a Térinformatika lap hasábjain is olvashatunk majd.

2006. október 13-án a HUNAGI főtitkára megkeresésére egyetértés született Kákonyi Gáborral abban, hogy a Dobogókői Konferencia hasonló céllal és szervezésben a jövőben a HUNAGI égisze alatt kerüljön lebonyolításra.

2006-10-13

26. Élelmezési Világnap ünnepség a Vajdahunyad várban


Mezőgazdasági befektetések az élelmezés biztonsága érdekében
2006. október 13
HUNAGI FAO SEUR elismerést kapott

Szili Katalin az Országgyülés elnöke üzenetének felolvasását és Gráf József miniszter megnyitóját követően az elhangzott előadások a következők voltak:
Prof.Csáki Csaba akadémikus: Prioritások a világ agrártermelésében
Prof.Romány Pál (az Élelmezési Világnap ötletadója 1979-ben): Programozott mezőgazdaság vagy őstermelés?
Dr.Biacs Péter: Élelmiszeripari beruházások


Tekintettel arra, hogy a világ éhezőinek 70%-a vidéken él, és ennek 3%-a Közép- és Kelet-európában, továbbá a gazdasági felemelkedés, a fenntartható mezőgazdasági és vidékfejlesztés szemszögéből az előadásokból kiszűrhető három fő gondolat a következő volt:
- a legjobb és leginkább előretekintő beruházás a tanítás, oktatás és képzés (Gráf miniszter és Romány professzor),
- a vidéki térségek felzárkóztatásának egyik leghatékonyabb módja az összekötöttség javítása pld. utak építésével (Csáki professzor és Biacs dr),
- a partnerség erősítése kormányszervek, civil társadalom, akadémiai és oktatóhelyek továbbá a piac vállalkozói között (ezt Kadlicekova asszony már a reggeli ünnepi rádióriportjában is kiemelte).
Zárszava után FAO kitüntetéseket adott át Maria Kadlecikova asszony, a FAO Alregionális Hivatal vezetője. Osiris díjban részesült az FVM miniszter. A FAO arany medálját kapta Benedek Fülöp FVM szakállamtitkár, ezüst medállban részesült Kovács Mariann az FVM Nemzetközi és EU Kapcsolatok Főosztálya helyettes vezetője, míg a bronz fokozatban részesültek között volt az FVM Földügyi és Térinformatikai főosztálya egykori FAO témafelelőse, a HUNAGI főtitkára.

A többszörös ünnepnek - 10 éve működik Budapesten az ENSZ FAO Alregionális Hivatala - méltó környezetet adott a Mezőgazdasági Múzeum a városligeti patinás Vajdahunyad Várban. A rendezvény résztvevőinek tájékoztatására színes, kétoldalas HUNAGI szórólap készült, amely már tartalmazta az ENSZ Téradat-infrastruktúra Magyarországi Koordinációs Irodájának megalakulásáról szóló hírt is. A szórólap a www.hunagi.hu About menűpontjának Leaflets alfejezetéből tölthető le október 14-e után.


2006-10-12

Fény-Tér-Kép konferencia Dobogókőn

Kákonyi Gábor, a Bekes Kft igazgatója, a Fény-tér-kép rendezvény atyja és szervezője bevezetőjét tartja. Kép: HUNAGI fotogyűjtemény, 2006.















Az EU tagállami működéshez szükséges intézményközi együttműködésben végzett távérzékeléssel, műholdas helymeghatározással és térinformatikával támogatott rendszer bemutatott felépítése. Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

A mára hagyományossá vált őszi
konferencia a távérzékelés és digitális térképkészítés legújabb hazai eredményei ismertetéseinek és vitáinak fóruma

A megnyitó szekcióban a 2005. évi országos légifényképezésről és ortofotó programok végrehajtásáról, a 70%-os készültséget elért 1:10000 ma. vektoros digitális topográfiai térképtermékről, továbbá a FÖMI Távérzékelési Központ MEPÁR, TÁMELL, VINGIS, Árvíz és szárazság monitoring, Parlagfű felderítés és ESA PECS programjairól számoltak be az előadók Winkler Péter tudományos főigazgató-helyettes és dr. Mikus Gábor. Bővebbet a www.fomi.hu honlapon.

A rendezvény teljes programja: www.bekes.hu
Az esemény első szekcióján készült felvételek a www.hunagi.hu Fotógyűjtemény... Események... 2006 menűpont alatt találhatók

2006-10-11

Az ENSZ Világűrbizottság magyar szervezeteket ismert el az "űr és a társadalom" kategóriában


Az ELTE Űrkutató Csoport és a Magyar Térinfor-matikai Társaság tevékeny-ségét elismerte az ENSZ Világűr-bizottsága. Az erről szóló hivatalos COPUOS jelentést az ENSZ októberi, newyorki közgyűlése hagyta jóvá.

Dr. Both Előd úr, a MÜI igazgatója egyben az ENSZ Világűrbizottság első elnökhelyettese mai levele közli a jó hírt, melyet ezúton osztok meg a honi térinformatikai közösséggel:
"Kedves Gábor!
Az ENSZ Világűrbizottsága (COPUOS) 49. ülésén (idén júniusban) a Space and Society napirendi ponton belül elsősorban az űrtevékenységgel összefüggő oktatási, továbbképzési és ismeretterjesztő munkával foglalkozott. E
napirenden belül elismeréssel vette tudomásul - a Tőled kapott adatokon alapuló beszámolóm alapján - a HUNAGI ezirányú tevékenységét. A COPUOS jelentésének az ENSZ Közgyűlés által idén októberben jóváhagyott változatát a Közgyűlés dokumentumainak 20. sz. melléklete tartalmazza (A/61/20 sz. dokumentum).

A dokumentum az ENSZ Világűriroda honlapján a
http://www.unoosa.org/pdf/gadocs/A_61_20E.pdf címen érhető el. Ennek 36-37. oldalán a 249. bekezdés sorolja fel azon intézményeket és szervezeteket, köztük a HUNAGI-t, amelyek
munkáját elismeri a COPUOS.
Ezúton is gratulálok a HUNAGI-nak, és további eredményes munkát kívánok.
Szívélyes üdvözlettel: Előd"

2006-10-10

"Térinformatika és Infrastruktúra" szakmai nap a Bentleynél

Kép: Bentley, 2006
„Térinformatika és Infrastruktúra“ szeminárium 2006 Programja

8:30 – 9:00 Érkezés, regisztráció
9:00 – 9:10 Köszöntő, napirend
Rudolf Péter, Bentley Systems Hungary Kft.
9:10 – 10:40 GeoSpatial Vision: Térinformatika és infrastruktúra
Styli Camateros, Vice President Bentley Geospatial
10:40 – 11:05 Bentley térinformatikai megoldások Kelet-Európában
Tomas Stanek, Industry Segment Director Bentley Geospatial
11:05 – 11:20 Bentley Institute és professional services
Jan Slegr, Bentley Institute Sales Coordinator
11:20 – 12:00 Kávé szünet
12:00 – 12:30 Az új Bentley SELECT 2006 ajánlat
Kozma Attila, L-tér Informatika Kft.
12:30 – 13:00 Bentley térinformatikai szerverek technológia
Jan Slegr, Bentley Institute Sales Coordinator
13:00 – 13:30 Az új Bentley Map és Power Map XM verzió
Gelencsér Gábor, L-tér Informatika Kft.
13:30 – 14:00 A PDF technológia, alapoktól a tervezésig Acrobat 3D a gyakorlatban
Szabó György és Kulcsár Arthur, Trans-Europe Kft.
14:00 – 14:30
Térinformatikai rendszerek geometriai alapjának létrehozása 3D lézerszkenner segítségével
Kibédy Zoltán, PiLine Kft.
14:30 - 14:40 Zárószó, kérdések
14:40 – 15:40 Állófogadás

Meghívó: itt
Bővebb felvilágosítás:
Koltai Katalin
Bentley Systems Hungary Kft.
Katalin.Koltai@bentley.hu

Az ENSZ téradat infrastruktúra megvalósítás stratégiája

Elkészült az ENSZ téradat-infrastruktúra megvalósítás stratégiai vitaanyaga Kép: HUNAGI képgyűjtemény, 2006















Korszerű és átfogó iránymutatás a téradat-infrastruktúra kialakitásának stratégiájáról

E bejegyzés főcímére klikkelve letölthető az ENSZ téradat infrastruktúra megvalósítás stratégiája c. Barry Henricksen dokumentum. A FAO konzulensáltal véglegesített anyag megvitatására az ENSZ térinformatikai munkacsoportjának (UNGIWG) soron következő ülésén, Santiago de Chilében kerül sor november elején. Az UNGIWG meghívott vezérelőadója Harlan Onsrud professzor, a GSDI elnöke lesz.
Rendhagyó módon a vitaanyag még a dokumentum megtárgyalása elött felkerült a világhálóra. Az elérhetőségről Jelle U. Hielkema, az UNGIWG tanácsadója számolt be az UNSDI HUCO alakuló ülésén a magyarországi koordinációs testület szeptember 28-i budapesti ülésén, melynek a FÖMI adott otthont.

2006-10-08

Az UNSDI HUCO megalakulásának világvisszhangja

A holland UNSDI koordinációs iroda honlap oldala a magyar vonatkozású hírrel. Kép: HUNAGI képgyűjtemény, 2006
A világ 43 országa érdeklődött október első napjaiban az ENSZ Téradat Infrastruktúra Magyarországi Koordinációs Irodája megalakulása iránt
Bővebbet: www.unsdi.nl és www.eurogi.org (Latest news)
Különösen Dél-Amerikából és Afrikából szaporodtak meg a http://hunagi.blogspot.com angol nyelvű hírnaplónk látogatói, de gratulációk érkeztek drótpostán Franciaországból, Luxemburgból és Moldovából is.

2006-10-07

MetOp ma bejelentett új felbocsátási időpontja október 17

Az Országos Meteorológiai Szolgálat bejárati táblája Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
Európa első üzemszerűen működő, kvázipoláris pályán keringő meteorológiai műholdja (MetOp), várhatóan október 17-én kerül felbocsátásra.
A meteorológiai szolgálatok nagy reményt fűznek a rendszer működésbe állásához, melynek a gazdasági élet szereplői de a nagyközönség is egyaránt haszonélvezői lesznek. A szolgálatok vezetői meghívást kaptak az Európai Űrügynökség darmstadti űrműveleti központjába, hogy onnan kövessék nyomon a bajkonuri felbocsátás feszült pillanatait. A felbocsátás elhalasztását az új dátumra most jelentették be. Forrás: Dr. Dunkel Zoltán úr, az OMSZ elnöke.

Idősoros űrfelvétel elemzés az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzési műveleti termében
Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
Bővebb információ: itt

2006-10-06

Az ENSZ Téradat infrastruktúra találkozó előadásai

Dr.Mihály Szabolcs megnyitja a találkozót Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006
Presentations of the United Nations Spatial Data Infrastructure Hungarian Coordination Office (UNSDI HUCO) Kick-off Meeting
Venue and Date of the Meeting
Based on personalized invitation signed by Dr. Szabolcs Mihály, Director General of the host institute, the Meeting was held on the premises of the Institute of Geodesy, Cartography and Remote Sensing on 28th September 2006.
Hungarian Association for Geo-information presented by Zsolt Sikolya

Dr.Szalai Sándor (OMSZ) tartja ismertetését Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006Hungarian Meteorological Service (OMSZ) presented by Sándor Szalai

Dr. Both Előd, a MÜI nemzetközi kapcsolatairól szól Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

Hungarian Space Office, Ministry of Environment and Water presented by Dr. Előd Both
Institute of Geodesy, Cartography and Remote Sensing presented by Dr. Szabolcs Mihály
Hungarian Geological Institute presented by László Orosz
Mapping Service of the Hungarian Defence Forces presented by Lt.Col. István Kádár
Department of Natural Resources, Ministry of Agriculture and Rural Development presented by László Mezei
Department of Land Administration and Geoinformation, Ministry of Agriculture and Rural Development presented by Dr. Szabolcs Mihály
Ministry of Defence Mapping Company presented by Col. László Buga
Ministry of Economy and Transport presented by Róbert Varga
National Directorate General for Disaster Management presented by László Szabó

Dr. Németh Tamás akadémikus az MTA TAKI-t mutatja be Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006

Research Institute for Soil Science and Agricultural Chemistry presented by Academician Dr.Tamás Németh
University West Hungary Faculty of Geoinformatics presented by Dean Prof.Dr. Béla Márkus

Barkóczi Zsolt, a VÁTI informatikai igazgatója tart ismertetést Kép: HUNAGI fotógyűjtemény, 2006VÁTI Hungarian Public Nonprofit Company for Regional Development and Town Planning presented by Zsolt Barkóczi
The Action Plan of GEO for the years 2007-2009 presented by Gabor Remetey-Fülöpp
FÖMI/HUNAGI Proposal for setting up UNSDI HUCO presented by Dr. Szabolcs Mihály

Some useful references
UNGIWG website with related documents (GeoNetwork, SDI Strategy)
United Nations GI Working Group documents are available at http://www.ungiwg.org
UNSDI related documents
UNSDI documents are available at
http://www.ungiwg.org/unsdi.htm
Related national level coordination offices:
http://www.unsdi.nl , http://www.unsdi.cz
GEO related documents
GEO documents are available at
http://earthobservations.org
Related task documents are available at
ftp://ftp.wmo.int/Projects/GEO/
HUNAGI related documents
HUNAGI documents are available at
http://www.hunagi.hu
and
http://hunagi.blogspot.com , http://hunagi8.blogspot.com

További képek a honlapunk Fotógyűjtemény menűpontja alatt az Események alpontban

HUNAGI előadásanyag a FIG kongresszus GSDI-FIG szekcióülésére

A Müncheni Kongresszusi Központ Kép: Internet, 2006A térinformatika és az elektronikus kormányzás témakörben
HUNAGI hozzájárulás a szervezett interdiszciplináris szakmai
közösség magyar példájának bemutatásával

Az előadást Kovács Károlyné (FÖMI) tartja meg 2006.október 11-én a FIG konresszus TS-52 szekcióülésén.
Az előadás ppt formátumú változata letölthető a főcímre klikkeléssel. Az anyag vagy részei szabadon felhasználhatók a HUNAGI-ra vonatkozó ismeretek közvetítése céljára.

2006-10-04

FÉNYKÉP, TÉRKÉP, FÉNY- TÉR- KÉP távérzékelés, képfeldolgozás, fotogrammetria, térinformatika

FÉNYKÉP, TÉRKÉP, FÉNY - TÉR – KÉP
TÁVÉRZÉKELÉS, KÉPFELDOLGOZÁS, FOTOGRAMMETRIA, TÉRINFORMATIKA
A tervezett program
Október 12. csütörtök
10.00 – 12.30
Dr. Winkler Péter, FÖMI Magyarország Légifényképezése 2005;
Dr. Csornai Gábor, FÖMI A FÖMI mezőgazdasági távérzékelési projektjei 2006-ban
12.30 – 14.00 Ebédszünet
14.00 – 16.00
Berke József – Horváth Zoltán – Kozma-Bognár Veronika – Varga János - Busznyák János – Hegedűs Géza, Pannon Egyetem, Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar, Informatika Tanszékcsoport Hiperspektrális adatok osztályozásának elmélete és gyakorlata
Büttner György: Európa felszínborításának térképezése a GMES keretében
16.00 – 16.30 Szünet, kávé, frissítők
16.30 - 18.30
Timár Gábor - Molnár Gábor - Székely Balázs - Biszak Sándor: A második katonai felmérés szelvényeinek illesztése modern adatbázisokhoz a Habsburg Birodalom teljes területén.
Dezső B. - Elek I. - Máriás Zs. IRIS: a raszter-vektor konverzió automatizálásáról
Kardevan, P. Reisinger, P., Tamas , J., Jung A.: Terepi spektrumok képosztályozási célokra való alkalmazásának koncepcionális háttere.
18.30 – 19.30 Vacsora
20.00 – 23.00 Kötetlen beszélgetés, hirtelen felindulásból elkövetett előadások a hazai távérzékelés és képfeldolgozás legizgalmasabb kérdéseiről
Október 13. péntek
8.30 – 10.30
Kristóf Dániel, Belényesi Márta, Magyari Julianna, Neidert Dóra Szent István Egyetem, Környezet és Tájgazdálkodási Intézet Aktuális távérzékelési és térinformatikai kutatások a SZIE/KTI-nél.
Maucha Gergely (előadó), Büttner György, Pataki Róbert, Bíró Mária: Közepes felbontású űrfelvételek alkalmazhatósága egyes felszínborítás változások kimutatására
10.30 – 11.00 Szünet, kávé, frissítők
11.00 – 13.00
Burai Péter Lénárt Csaba Debreceni Egyetem ATC Víz és Környezetgazdálkodási Tanszék A tanszék kutatási oktatási feladatairól
Gábor Péter, Studio Metropolitana A Landsat 5-ös műhold infravörös felvételeinek alkalmazása települési zöldfelületi hálózatok elemzésében
Jombach Sándor, Corvinus Egyetem Távérzékelés alkalmazási lehetőségei a tájépítészetben.
Üdvözlettel,
KG
Kákonyi Gábor Bekes kft.
Email: kakonyi@bekes.hu
Mobil: 30 931 0626
file://www.bekes.hu/ file://www.lggm.com/
Székhely, levelezési cím: 2098 Pilisszentkereszt, Kakashegy utca 56. Tel/Fax: 26 346 019.
Budapesti iroda: 1149 Budapest, Bosnyák tér 5. Tel/Fax: 221 4405.

2006-10-03

HUNAGI tagintézmény az Európai Bizottság konzultatív találkozóján

Stakeholders' consultative meeting
Euroforum, Luxembourg
October 17, 2006

The European Parliament and the Council adopted in 2005 a multi-annual Community Programme, eContentplus, to make digital content in Europe more accessible, usable and exploitable. The programme is implemented through yearly major calls for proposals and has a total budget of 149 million euros, with 93 million euros for the period 2007-2008. Calls have been published in 2005 and 2006. Unit E6 of DG Information Society and Media is responsible for carrying out the programme.
DG InfSo is planning to organise a consultation meeting with stakeholders in the area of Geographic Information in Luxembourg on October17th to discuss the continuation of the programme for the remaining years 2007-2008, especially for the call of 2007. This will be done in light of the results of the calls already held, the development of the Geographic Information market and with respect to the political agenda covering the area.

This consultation is held in order to have your views on how one of the main eContentplus objectives of making GI more accessible, usable and exploitable at European level can be achieved. A number of specific points which will be discussed:

1 What is needed in the broad field of GI to achieve the above mentioned objective?
2 In which specific GI fields is the difficulty of accessing harmonised data at European level limiting the creation of new products/services and therefore market opportunities?
3 Which are the specific spatial data themes where eContentplus can have the maximum impact with the available resources? Why?
4 Should eContentplus concentrate on "core-mapping"? Why? Are the resources available sufficient to make an impact in this field?
5 Should eContentplus focus on the aggregation/harmonisation of geographic information at European level or have a more "market oriented" approach where the focus is on the creation of new product/services?
6 How is it possible to reach (and measure) tangible (data sets, member states, users etc.) and intangible (increased interaction and knowledge sharing) success?

Várjuk tagszervezeteink, olvasóink hozzászólásait, válaszait a fenti számozott kérdések valamelyikére vagy mindegyikére, lehetőleg angol nyelven és a közlő elérési adatainak megjelölésével. A beérkezett hozzászólásokat az ülésen a FÖMI kiküldöttje felhasználja.
Hozzászólás a lábjegyzetben a comments feliratra klikkeléssel lehetséges.
Az egyszerűség kedvéért a megválaszolandó kérdések magyar fordításban (Tóth Mária jóvoltából) a következők:
A kérdés tehát az, hogyan érheti el az eContentplus az egyik fő célját, vagyis hogyan teheti a térinformatikát könnyebben elérhetővé, hasznosabbá és használhatóbbá európai szinten? Néhány specifikus szempont:
A térinformatika terén mire van szükség a fenti cél eléréséhez?
A térinformatika mely specifikus területén vannak olyan nehézségek, melyek az európai szinten összehangolt új termékek/szolgáltatások megteremtését, és ezzel együtt a piaci lehetőségeket is korlátozzák?
Melyek azok a specifikus téradat-csoportok, melyekre az eContentplus a legnagyobb hatással lehet a meglévő erőforrásai segítségével. Miért?
Az eContentplus koncentráljon-e az alaptérképi termékekre? Miért? Elegendő forrással rendelkezik-e ahhoz, hogy befolyásolja ezt a területet?
Koncentráljon-e az eContentplus a térinformáció európai szintű egyesítésére/szabványosítására, vagy válasszon „piac-orientáltabb” megközelítést, ahol az új termékek/szolgáltatások megteremtésén van a hangsúly?
Hogyan érhető el kézzel fogható és mérhető (adatállományok, tagországok, felhasználók stb.), valamint eszmei (fokozódó együttműködés és ismeretmegosztás) siker?


Bővebb információ és háttéranyagok: http://europa.eu.int/information_society/activities/econtentplus/index_en.htm
__________________________________
European Commission
Information Society and Media DG
Euroforum 1180, L-2920 Luxembourg
http://europa.eu.int/econtentplus